נגמר האינטרנט? כתובות הרשת הזמינות יאזלו בתוך 18-12 חודשים

בשבוע שעבר הוקצו גושי הכתובות האחרונים על ידי ארגון האינטרנט העולמי, ICANN ■ "ישנן 4.3 מיליארד כתובות אינטרנט בעולם, ולהרבה אנשים יש יותר מכתובת אחת, ויש יותר מ-7 מיליארד בני אדם בעולם" ■ מומחים צפו את הבעיה הזאת לפני שנים, ופיתחו פרוטוקול חדש בשם IPv6, שיתמוך במספר עצום של כתובות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כשווינט סרף ועמיתיו בסוכנות למיזמי מחקר מתקדמים (DARPA) של משרד ההגנה האמריקאי הגו את פרוטוקול התקשורת שלימים נודע בתור האינטרנט ב-1976, הם היו צריכים לקבוע כמה כתובות (IP) יקצו לרשת המחשבים החדשה, כשכל אחת מייצגת מחשב שמחובר לרשת. לאחר שנה של דיונים, החליטו על 4.3 מיליארד כתובות, הרבה יותר מכפי שחשבו שיזדקקו לצורך הניסוי. אף אחד מהם לא יכל לנחש שיום אחד יהיו בעולם יותר מ-4.3 מיליארד מכשירים שיהיו מחוברים לרשת.

יותר מ-30 שנה אחר כך, וכמות כתובות הרשת הזמינות עומדת לאזול. למעשה, היא כבר אזלה. בשבוע שעבר הודיע ארגון האינטרנט העולמי ICANN, האחראי לרישום כתובות ודומיינים, כי הקצה את גושי הכתובות האחרונים לפי פרוטוקול IPv4, בו נעשה שימוש כיום, לרשויות אזוריות שיקצו אותן לאחר מכן לספקיות אינטרנט, ממשלות, בתי ספר וחברות. פירוש הדבר הוא כי בעוד כ-12-18 חודשים, לפי הערכות, מחשבים ומכשירים חדשים שינסו להתחבר לכתובת IPv4 לא יצליחו להתחבר לאינטרנט. פרוטוקול התקשורת הישן מיצה את מלוא מאגר הכתובות שלו.

"ישנן 4.3 מיליארד כתובות אינטרנט בעולם, ולהרבה אנשים יש יותר מכתובת אחת, ויש יותר מ-7 מיליארד בני אדם בעולם", אמר לאו וגודה, הממונה על כתובות הרשת של ICANN.

עם זאת, אין סיבה לדאגה. מומחים צפו את הבעיה הזאת לפני שנים, ופיתחו פרוטוקול חדש בשם IPv6, שיתמוך במספר עצום של כתובות. מרבית המחשבים והמכשירים המחוברים לרשת כיון תומכים בגירסה 6 של הפרוטוקול, והמעבר לפרוטוקול החדש לא צפוי להשפיע באופן מעשי על הגולשים. "זה כמו להחליף הילוך במכונית. אנשים לא צריכים לדאוג מכך", אומר סרף. "מדובר בנקודת מפנה משמעותית בהתפתחות האינטרנט. כולם מוכנים לכך", אומר רוב בקסטרום, מנכ"ל ונשיא ICANN.

עם זאת, המעבר ל-IPv6 צפוי להיות מורכב ומאחר ששני הפרוטוקולים אינם מותאמים, ישנו פוטנציאל לתקלות. חברות כמו מיקרוסופט, גוגל ופייסבוק טוענות כי התייחסו לבעיה לפני שנים ופעלו למניעת תקלות וספקיות אינטרנט מובילות כמו קומקאסט בארה"ב טוענות כי הן מוכנות למעבר. אולם סרף ביקר בחריפות בחודשים האחרונים את ספקיות האינטרנט ויצרניות המכשירים האלקטרוניים משום שלא טיפלו בבעיה קודם לכן והמתינו לדבריו עד שהלקוחות החלו לדרוש את המערכת החדשה. כדי לוודא שלא יחולו תקלות ביום המעבר, הסכימו גוגל, פייסבוק ויאהו, שיחדיו מקבלים יותר ממיליארד גולשים ביום, להשתתף בניסוי ב-8 ביוני בו המערכות שלהם יעברו ל-IPv6.

לזלי דייגל, בכירה בארגון אינטרנט סוסייטי, ארגון ללא מטרות רווח המפקח על הניסוי, מזהירה כי המעבר לפרוטוקול החדש הוא מורכב ויגרום לכאב ראש עבור הצרכנים, שלא מבינו כיצד להתאים את המחשבים והטלפונים שלהם לרשת החדשה. חברות יצטרכו להעסיק טכנאים ואנשי תמיכה טכנית שיוכלו לענות לשאלות הצרכנים. "לרוב האנשים אין מושג שהם משתמשים היום ב-IPv4 ואם הכל יילך כשורה הם לא יידעו שהם משתמשים ב-IPv4 עתיד", אמר וגודה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker