סוכנות האנרגיה הבינלאומית: "העלייה במחיר הנפט - סיכון משמעותי לכלכלת העולם"

לפי תחזית הסוכנות, הביקוש העולמי לנפט יגדל ב-1.6% ב-2011; בשווקים המתעוררים - עלייה של 3.8%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

העלייה החדה במחיר הנפט מהווה סכנה משמעותית להתאוששותה של הכלכלה העולמית - כך הזהירה היום סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA), שהעלתה את תחזית ביקוש הנפט שלה ל-2011 לאחר שההתאוששות הכלכלית העולמית הובילה לביקוש הגבוה ביותר לנפט מזה שלושה עשורים.

"רמת המחירים הנוכחית מהווה סיכון כלכלי משמעותי, דבר המעורר חשש בקרב צרכנים ויצרנים כאחד", נאמר בדו"ח החודשי של ה-IEA, שפורסם היום. הדו"ח מזהיר כי אם מחירי הנפט יעלו ל-100 דולר לחבית, הדבר יטיל "עול נפט" שיפגע ב-5% מהתמ"ג העולמי.

"מחירים ברמה דומה נקשרו פעמים רבות למשברים כלכליים", הזהיר הדו"ח. "בסופו של דבר, יצואניות הנפט, המשקיעים והצרכנים, במיוחד אלו בשווקים המתפתחים, יסבלו מתרחיש שכזה".

ה-IEA העלתה היום את תחזית הביקוש לנפט לשנת 2011 וצופה כעת כי צריכת הנפט העולמית תעל ב-1.4 מיליון חביות ליום ב-2011, או ב-1.6% ל-89.1 מיליון חביות ליום. הצפי הוא שבשווקים המתעוררים תהיה עלייה של 3.8 בביקוש לנפט ל-43.2 מיליון חביות נפט ליום.

כדי לעמוד בביקוש הנוסף, ציינה הסוכנות, יצטרכו מדינות אופ"ק להעלות את תפוקת הנפט שלהן. מחיר החוזים על הנפט מסוג Light Crude למסירה בפברואר יורד כעת ב-0.1% ל-91.46 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker