למרות ניסיונות הממשלה לצנן: מחירי הנדל"ן בסין עלו ב-6.4% בחודש דצמבר

בשנחאי נערכים למס נדל"ן חדש בניסיון לצנן את שוק הדיור

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שנחאי, המרכז הפיננסי של סין, תתכונן השנה לניסוי ממשלתי בהטלת מיסי נדל"ן - כך הודיע ראש עיריית שנחאי, האן ז'נג, בנאום ביום ראשון. האן לא הודיע מתי יושק המס או מה גובהו. לפי דו"ח של חברת ההשקעות נומורה הולדינגס, שנחאי וצ'ונקינג הן שתי הערים בהן יושק המס הנסיוני, לפי הערכות בשיעור של כ-0.8%. הצעד הוא אחד מיני מספר צעדים שמבצע הממשל בניסיון לצנן את שוק הנדל"ן בסין.

"בכוונתנו להגדיל את הצעדים המאקרו-כלכליים, להעדיף את היצע הדירות הלא-יוקרתיות שנועדו למגורים ולבעלות של אזרחים מן השורה, ולהתכונן לרפורמה במס הנדל"ן, כפי שנדרש על ידי הממשל המרכזי", הדגיש האן בנאומו.

סין התחייבה להאיץ את ניסויי המסים שלה על תחום הנדל"ן על מנת לנסות להגביל את הגאות במחירים, שהפכה את הדיור ליקר מדי עבור חלק הולך וגדל באוכלוסיה. ראש ממשלת סין, ון ג'יאבאו, אמר בדצמבר כי ההגבלות על שוק הדיור אינן מיושמות כהלכה, וכי בכוונתו להשיק מדיניות נוספת על מנת להילחם בספקולציות בשוק הנדל"ן. עד כה, סין הגדילה את דרישות המקדמות, והקפיאה את אישורי המשכנתאות על בית שלישי.

האן ציין בנאומו כי שנחאי תתחיל בבניית 220 אלף יחידות דיור מסובסד בניסיון ליצור דיור בר-השגה לתושבי העיר. עד 2015 מתכוונת העירייה להוסיף מיליון יחידות דיור מסובסד. מחירי הדיור בשנחאי זינקו ב-26.1% ב-2010. בצ'ונגקינג זינקו מחירי הדיור ב-29.4%.

למרות ניסיונות הממשלה לצנן: מחירי הנדל"ן בסין עלו ב-6.4% בחודש דצמבר

מחירי הנדל"ן בסין עלו זה החודש ה-19 ברציפות בדצמבר, דבר אשר מעלה את החששות כי הממשלה הסינית תרחיב את הצעדים לריסון עליית המחירים מחשש לפקיעתה של בועת נדל"ן בכלכלה בעלת הצמיחה המהירה בעולם.

לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של סין דיווחה על עלייה של 6.4% במחירי הנדל"ן ב-70 ערים בסין בדצמבר. עם זאת, העלייה הייתה מתונה מתחזיות כלכלנים בסקר של בלומברג, שחזו עלייה של 7%. לעומת נובמבר, נרשמה עלייה של 0.3% בלבד במחירים.

מחירי הנכסים בסין עלו על אף שסין השהתה מתן משכנתאות לרוכשי בתים בפעם השלישית. הבנק המרכזי של סין העלה את הריבית ב-25 בדצמבר, לאחר שהעלה אותה לראשונה זה שלוש שנים בחודש אוקטובר.

ההשקעה בפיתוח נדל"ן בדצמבר עלה ב-12% לכדי 558 מיליארד יואן (84 מיליארד דולר) לעומת החודש המקביל ב-2009. ההשקעה בכלל שנת 2010 עלתה ב-33% ל-4.83 טריליון יואן. מכירות הנדל"ן עלו ב-22% בדצמבר והסתכמו ב-1.02 טריליון יואן. בחודש דצמבר נמכרו 218 מיליון מטר רבוע בסין, עלייה של 12% לעומת החודש המקביל ב-2009.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker