תבוסה לגוגל: חויבה למחוק מתוצאות החיפוש מידע על אנשי עסקים עם עבר פלילי

בתי משפט בלונדון ופריז פסקו לטובתם של אנשי עסקים שביקשו לממש את "הזכות להישכח" ולמחוק כתבות שעוסקות בהרשעות וקנסות שקיבלו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי גוגל בקליפורניה
סוכנויות הידיעות

גוגל נחלה תבוסה בניסיונותיה להיאבק במה שמכונה "הזכות להישכח", כשבתי משפט בבריטניה ובצרפת פסקו לטובתם של שני אנשי עסקים שטענו כי כתבות ישנות על דברים שקרו בעברם פגעו בתדמיתם.

ביום שישי הורה בית משפט בלונדון לגוגל להסיר מתוצאות החיפוש שלה קישורים לכתבות ישנות על הרשעתו של איש עסקים בפלילים. ההחלטה הגיעה לאחר פסיקה דומה בחודש שעבר של בית משפט בצרפת בנוגע לסמנכ"ל כספים לשעבר שטען כי סיכוייו להיות מועסק נפגעו בגלל כתבות על קנס שקיבל לפני שנים רבות על מעורבות במסחר לפי מידע פנים.

גוגל סירבה בעבר למלא את בקשותיהם של אנשי העסקים למחוק את הכתבות, ובאחד המקרים נימקה זאת בזכות הציבור לדעת. ואולם ביום שישי קבע השופט מארק ורבי בלונדון כי המידע בנוגע לעבירה שעבר איש העסקים הבריטי ולעונש שלו התיישן ונהפך ללא רלוונטי. כתוצאה מכך, לדבריו, לסיפורים "לא היה שום עניין למשתמשי מנוע החיפוש של גוגל שיצדיק את הימצאותו שם". עם זאת, סירב ורבי לפסוק פיצויים לטובתו של איש העסקים, בטענה כי גוגל טיפלה כראוי במקרה.

גוגל כבר מחויבת להסיר מידע על אנשים לבקשתם, אם מדובר במידע מיושן או לא רלוונטי, לפי פסיקת בית המשפט העליון של האיחוד האירופי מ-2014. עם זאת, הפסיקה המקורית לא הבהירה את התנאים הספציפיים למקרים שבהם מנוע החיפוש צריך להסיר מידע. הפסיקה בבריטניה היא הראשונה של בית משפט גדול באירופה שבעצם קובעת כי ניתן למחוק מידע על עבר פלילי.

"אנחנו עובדים קשה כדי לציית ל'זכות להישכח', אבל חשוב לנו מאוד לא להסיר תוצאות חיפוש שהן מעניין הציבור ושמגנות על זכות הציבור לגישה למידע כדין", נאמר בהודעה שפרסמה גוגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker