בעידן של אמזון – מחסנים הם ההשקעה הטובה ביותר

קרנות ריט המתמחות בנדל"ן תעשייתי, ובייחוד במחסנים, הציגו תשואה של יותר מ-16% בשנה האחרונה - טובה יותר מכל השקעה אחרת בנדל"ן

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז לוגיסטי של אמזון בארה"ב
מרכז לוגיסטי של אמזון בארה"בצילום: בלומברג

תשכחו ממגדלי משרדים מפוארים – העתיד טמון במחסנים. אך לא מדובר בסתם מחסנים ישנים ומאובקים. המחסן צריך להיות גדול, חכם וקרוב ללקוחות. אם תבחרו את המחסן המתאים, ההשקעה שלכם תניב תשואה טובה יותר מכל מגזר נדל"ני אחר.

קרנות שמתמחות בהשקעות בנדל"ן תעשייתי כמו פולוגיס ורקספורד טרנו, מציגות ביצועים טובים יותר מקרנות הריט, שמתמקדות בנדל"ן משרדי ונדל"ן למגורים. שלוש הקרנות הציגו תשואות של יותר מ-16% בשנה האחרונה, ובכך הביסו השקעות במגזרי נדל"ן אחרים, וכן הביסו את החברות המקבילות להן במדד בלומברג לקרנות ריט תעשייתיות/מחסנים, שהציג תשואה של 8.3%.

הכל נובע מהסחר המקוון. הקניות באינטרנט עדיין מהוות רק 10% מהמסחר הקמעוני בארה"ב, אך הן משנות את שרשרת האספקה והופכות את בעלי המחסנים לעשירים. קיים ביקוש גבוה למחסנים בסביבת הערים הגדולות בארה"ב, שם הרכישות באינטרנט צומחות בקצב מהיר.

אלו הם אותם מקומות – בוסטון, ניו יורק, שיקגו, סן פרנסיסקו ולוס אנג'לס - שבהם מחסנים גדולים עם רציפי מטען גדולים לחבילות הם נדירים והשכירות עבורם גבוהה. קמעוניות מקוונות צריכות מחסנים גדולים פי שלושה ממחסנים של קמעוניות מסורתיות וכן שירותים לוגיסטיים מתוחכמים יותר.

"המסחר הקמעוני נכנס לעסק שכבר היה יציב והכניס בו אנרגיות חדשות", אמר חאמיד מוג'דאם, מנכ"ל פרולוגיס. "במחסן רגיל שמספק סחורה לחנות קמעונית אתה מתעסק בעיקר עם משטחים ומוצרים. במסחר המקוון יש התעסקות רבה באריזות ובטיפול בחבילות", הוא אומר.

לשם השוואה, בעלת הקניונים הגדולה בארה"ב, סימון פרופרטי, רשמה תשואה שלילית של 9.7% ב-12 החודשים האחרונים. מדד BBG לקרנות ריט לנדל"ן משרדי ירד ב-11.7% ב-12 החודשים האחרונים. שתי החברות הגדולות ביותר לנדל"ן למגורים, לפי שווי שוק – אקוויטי רזידנשל ואבלונ-ביי קומיוניטיס – הציגו תשואה של 0.35% ותשואה שלילית של 8.5%, בהתאמה.

בפרולוגיס, קרן הריט הגדולה ביותר לנדל"ן תעשייתי, הסחר המקוון מהווה 10% מההכנסות, 20% מחוזי השכירות החדשים ו-30% מההשקעות החדשות. המחסור בקרקעות בניו יורק הוביל את החברה בשנה שעברה לקנייה של מחסן בגודל 19 אלף מ"ר בברונקס, ניו רק. מאותה סיבה החברה מקימה בסיטאל מתקן רב קומות משוכלל על שטח של כ-55 אלף מ"ר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker