לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

"כן, אנחנו עומדים על 'פלטפורמה בוערת' ועלינו להחליט כיצד נשנה את התנהגותנו", כך כתב מנכ"ל נוקיה סטיבן אילופ במזכר ידוע לשמצה, שמסתובב ביומיים האחרונים באתרי החדשות. המזכר הוא סימן מובהק לכך שאילופ, המנכ"ל הקנדי של נוקיה, מתכנן ניעור רציני בחברה, שככל הנראה ייחשף ביום שישי. מקריאת המזכר, שאוכו 1,300 מילים, מתעורר הרושם שאילופ מתכנן לחתום על עסקה עם השטן ביום שישי - והשטן הסביר ביותר הוא מיקרוסופט - שמערכת ההפעלה שלה Windows Phone 7 היא מתחרה של מערכת ההפעלה סימביאן של נוקיה. שותפות עם ענקית התוכנה היתה דבר בלתי סביר כל עוד נוקיה התנהלה כהלכה, אולם כשאש אוחזת בבית, נוקיה חייבת לפעול במהירות כדי להציל את עצמה.

שותפות עם נוקיה תועיל לשתי החברות. חלונות פון 7 היא כניסה חזקה שביצעה מיקרוסופט לתחום הסלולר.בצירוף החומרה המוצלחת של נוקיה, היא תאפשר לחברה ליצור טלפונים מוצלחים במיוחד שיתחרו באייפון ובאנדרואיד. מיקרוסופט תוכל לנצל את הפופולריות של נוקיה באירופה וארצות אחרות כדי להפיץ את התוכנה שלה.

ייתכן שהשטן הוא גוגל, אולם יש כמה סיבות נגד אימוץ של אנדרואיד על ידי נוקיה. אילופ הגיע לנוקיה ממיקרוסופט, ויש לו קשרים שם. בנוסף, יצרנית טלפוני אנדרואיד מתקשות לבדל את עצמן. יקשה על נוקיה להתבדל מההצלחות של סמסונג עם הגלקסי והטלפונים המוצלחים של מוטורולה ו-HTC.

אילופ הבהיר במזכר כי מערכת ההפעלה MeeGo לא תושיע את נוקיה בקרוב - היא תהיה מוכנה ככל הנראה בסוף השנה.

אילופ מודע לכך שנוקיה מותקפת מכל הצדדים. בקצה הגבוה של השוק, אפל שולטת עם האייפון, ואנדרואיד צובר פופולריות. בקצה הנמוך, היצרניות הסיניות מפגיזות עם טלפונים זולים בקצב מטורף. באמצע, נוקיה מגלה שסימביאן מזדקנת. החברה סובלת מירידה בפופולריות גם ברוסיה, בריטניה וגרמניה, שבהן הובילה בעבר.

כיצד איבדה נוקיה את דרכה? אילופ כותב במזכר: "שפכנו נפט על הפלטורמה הבוערת שלנו. לא נשאנו באחריות ולא היתה לנו ההנהגה הדרושה להוביל את החברה בזמנים קשים אלו. לא סיפקנו חדשנות מהר מספיק. אין לנו שיתוף פעולה פנימי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker