צוקרברג יעיד בקונגרס: "לא פעלנו מספיק כדי למנוע מעורבות זרה בבחירות והסתה"

הקונגרס האמריקאי פירסם את העדות המוכנה של מארק צוקרברג לפני השימוע של מייסד פייסבוק ביום רביעי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק צוקרברג מנכ"ל פייסבוק
סוכנויות הידיעות

הקונגרס האמריקאי פירסם היום (ב) את העדות המוכנה של מארק צוקרברג לפני השימוע שלמייסד פיסבוק ביום רביעי.

צוקרברג חילק את העדות לסוגיות העיקריות שמטרידות את פייסבוק כיום והן שערוריית קיימברידג' אנליטיקה והמעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב. הוא מתחיל בפירוט של השתלשלות העניינים עד לחשיפת התקריות המדוברות, ואז מפרט את הצעדים שפייסבוק נוקטת כדי למנוע תקריות דומות בעתיד.

בעדותו אומר צוקרברג כי חברי הוועדה לאנרגיה ומסחר של בית הנבחרים עומדים לשאול אותו שאלות קשות בסוגיות של פרטיות, ביטחון ודמוקרטיה "והצדק עמם".

"פייסבוק היא חברה אידיאליסטית ואופטימית. במשך מרבית קיומנו התמקדנו בטוב שנובע מחיבור של אנשים. ככל שפייסבוק גדלה, המשתמשים בכל רחבי העולם קיבלו כלי חדש להישאר בקשר עם אהוביהם, לגרום לקולם להישמע, לבנות קהילות ועסקים", אומר צוקרברג.

הוא מזכיר את קמפיין #metoo שהתארגן בחלקו בפייסבוק, את גיוס הכספים למען ניצולי הוריקן הארווי ואת מיליוני העסקים הקטנים שמשתמשים כיום בפייסבוק כדי לצמוח ולהוסיף עבודות למשק.

עם זאת, מוסיף צוקרברג כי "כעת ברור לכל שלא פעלנו מספיק כדי למנוע את השימוש לרעה בכלים האלה, וזה כולל חדשות מזויפות, מעורבות זרה בבחירות והסתה. לא נהגנו באחריות מלאה וזאת היתה טעות גדולה. זאת היתה הטעות שלי ואני מצטער על כך. אני התחלתי את פייסבוק, המשכתי קדימה ואני אחראי לכל מה שקורה כאן", הוא אמר.

צוקרברג מתחייב ליישם את כל השינויים הנדרשים, כולל שיפור הדרך שבה החברה מגנה על המידע של המשתמשים ועל בחירות בכל העולם.

מנכ"ל פייסבוק מפרט על שערוריית קיימברידג' אנליטיקה. לדבריו, הדבר החשוב ביותר שעל החברה לעשות בעקבות שערוריית קיימברידג' אנליטיקה הוא "להגן על הפלטפורמה". "עלינו למצוא דרך להבטיח כי מתכנתים שקיבלו גישה למידע רב בעבר, לא יוכלו לקבל גישה דומה בעתיד", אומר צוקרברג. 

בין היתר, החברה תבטל את הגישה של מפתחים למידע של המשתמש אם המשתמש לא השתמש באפליקציה שלהם בשלושת החודשים שעברו; פייסבוק מצמצמת את כמות המידע שיש לפסק לאפליקציה כשמאשרים את השימוש בה לשם המשתמש, תמונת פרופיל וכתובת מייל בלבד; המפתחים ייאלצו לחתום על חוזה שמכיל דרישות קפדניות לפני שמבקשים ממשתמשים גישה לפוסטים שלהם או למידע אישי אחר; החברה מגבילה את הפעילות של קבוצות ואירועים כך שהמשתמש עדיין יכול להפיץ את המידע שהוא רוצה, אך ללא הפצה של מידע של אנשים אחרים שבקבוצה (כדגומת פוסטים שחברי קבוצה מעלים וכו'); פייסבוק תבדוק אפליקציות בקפידה רבה לפני שתעניק להן גישה למידע; בנוסף, החברה החלה לפרסם רשימה של האפליקציות של כל משתמש והסבר לדרך הפשוטה ביותר להגביל את הגישה שלהן למידע של המשתמש.

לגבי המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב ב-2016, צוקרברג אומר כי פייסבוק גאה בערכיה הדמוקרטיים ומודה כי החברה לא קלטה את המעורבות הרוסית בזמן ולא הגיבה לה במהירות הנדרשת. הוא מפרט באריכות על הצעדים שבהם נוקטת פייסבוק כדי למנוע מתרחיש כזה לקרות שוב.

צוקרברג אומר כי בין הצעדים שננקטים כעת כלולה "בניית טכנולוגיה חדשה למניעת מעורבות של מדינות בבחירות זרות, למשל טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית שמסירה חשבונות מזויפים ועוד".

צוקרברג מסכם כי "כמו תמיד, חיבור בין אנשים ובניית קהילות כדי לאחד את העולם נותרו בראש סדר העדיפויות שלי. מפרסמות ומתכנתים לעולם לא יהיו בעדיפות על פני החזון החברתי של החברה כל עוד אני מנהל את פייסבוק. אני מבין שהסוגיות שעלינו נדבר היום אינן סוגיות שמהוות אתגר רק לפייסבוק ולקהילה שלנו – כי אם לכולנו כאמריקאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker