רוביני: למשבר במצרים עלולות להיות השלכות קשות על היציבות במזרח התיכון ועל מחיר הנפט

חברת RGE של רוביני צופה: הצמיחה במצרים צפויה להיפגע לאחר שברבעון הרביעי צמח התמ"ג המצרי ב-6.2%

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

למשבר במצרים עלולות להיות השלכות קשות על מצבה הכלכלי של מצרים ועל היציבות במזרח התיכון - כך צופה חברת רוביני גלובל אקונומיקס (RGE) של הכלכלן הנודע נוריאל רוביני, בדו"ח מיוחד שבחן את השלכות האירועים במצרים על כלכלת מצרים, המזרח התיכון והכלכלה העולמית.

בנוגע לכלכלה העולמית, ציינה RGE כי שוק הנפט ימשיך להיות הקשר העיקרי בין אי היציבות במזרח התיכון לכלכלה העולמית, וזאת למרות שב-RGE לא צופים סיכון גדול לשוק הנפט בכל הנוגע לתעלת סואץ, שנותרה פתוחה וממשיכה להוביל נפט. ואולם אם תימשך אי הוודאות באיזור, היא עלולה להפעיל לחץ נוסף על האמון בשוק הנפט. עלייה נוספת במחיר הנפט אל מעל ל-100 דולר לחבית תציב סיכון משמעותי בפני הכלכלה העולמית, אמר רוביני באחרונה.

נוריאל רוביני צילום: בלומברג

במצרים עצמה, המהומות ממשיכות לסכן את הצמיחה המקומית. RGE צופה כי הצמיחה במצרים תאט ברבעון הראשון של 2011 באופן משמעותי לאחר שצמחה בקצב שנתי של 6.2% ברבעון הרביעי של השנה שעברה. ההאטה צפויה בשל סגירת מפעלים ובנקים עקב המהומות, בריחת התיירים והעוצר על הערים הגדולות. התמ"ג של מצרים צפוי לצמוח בשיעור נמוך בהרבה מ-5.9% שצפתה RGE בתחזית שלה ל-2011 כיוון שכל הגורמים המניעים את הביקוש המקומי נפגעו באופן קשה.

עקב התרחבות הגירעון התקציבי של מצרים ל-8% מהתמ"ג, הגידול בעלויות המימון שלה יעיב על הצמיחה ועל ההשקעות, ויפגע במאמצי הממשלה להגיב לבעיות הכלכליות אשר הציתו את המהומות - כך נכתב בדו"ח של RGE. עוד נכתב כי על סדר היום של הממשלה הבאה צפויים להיות נושאים כמו עידוד התעסוקה והצמיחה הכלכלית, ולכן ההוצאות התקציביות יגדלו אף שהכנסות הממשלה צפויות לקטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker