וול סטריט: וול מארט הכבידה על מניות הבלו צ'יפ; טאואר עלתה ב-4%

רדוור ירדה ב-2% על רקע הגדלת החזקות קרן יורק בחברה; וול-מארט נסוגה ב-1.5% עקב הורדת המלצה

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט פתחו את שבוע המסחר במגמה מעורבת על רקע הורדת המלצה לענקית הקמעונאות וול-מארט מחד, ועליות במגזר הסחורות עקב זינוק בסחר של סין והמשך חוסר הוודאות במצרים מאידך.

דיונים חמים בנושא, בקהילת וול סטריט ב-TheMarker Cafe

מדד דאו ג’ונס, אשר עלה בשבוע שעבר ב-1.5%, נסגר בירידה קלה לרמה של 12,268 נקודות; מדד S&P 500, אשר טיפס מתחילת השנה בכ-6%, עלה ב-0.2% לרמה של 1,332 נקודות; מדד נאסד"ק הוסיף 0.3% לרמה של 2,817 נקודות. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, אשר נסחר במגמה שלילית בתחילת יום המסחר, נסגר בסופו של דבר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.03% לרמה של 3.61%.

המועצה הצבאית של מצרים הודיעה אתמול על הקפאת החוקה ופיזור הפרלמנט, במה שנראה כהיענות לשתי דרישות מפתח של המפגינים שעדיין ממאנים לעזוב את כיכר א-תחריר בטענה כי על הצבא להודיע גם על ביטול חוקי החירום ולבצע צעדי דמוקרטיזציה נוספים.

מנהל התקציב של הבית הלבן, ג'ייקוב לו, אמר כי התקציב שהציע הנשיא לקונגרס יפחית את הגירעון התקציבי של ארה"ב, שצפוי להסתכם בשיא של 1.6 טריליון דולר השנה, וב-1.1 טריליון דולר ב-10 השנים הבאות. בנוסף לקיצוצים בתוכניות סיוע פדרליות ובסובסידיות לחברות נפט וגז, יכלול התקציב השקעות באנרגיה ובמחקר רפואי, בהכשרת 100 אלף מורים למדעים ומתמטיקה ובמימון רשת אלחוטית שתעניק גישה לאינטרנט מהיר ל-98% מהאמריקאים.

חלקו הגדול של הצמצום בגירעון התקציבי יגיע כתוצאה מקיצוצים וכשליש יגיע מעלייה בהכנסות ממסים, לפי הממשל, בעקבות סגירתן של מספר פרצות מס, בין היתר לחברות בינלאומיות, והעלאת מסים על העשירים, מהלך שלו המפלגה הרפובליקאית מתנגדת בחריפות. בסוף השבוע אמר אובמה כי התקציב יחסוך 400 מיליארד דולר באמצעות הקפאה של כל ההוצאות הלא-ביטחוניות של הממשל לתקופה של 5 שנים.

הגירעון התקציבי של ארה"ב צפוי להסתכם ב-9.8% מהתמ"ג השנה, לעומת 10% ב-2010, הגירעון הגדול ביותר של ארה"ב מאז מלחמת העולם השנייה. תקציב אובמה יפחית את הגירעון ל-1.1 טריליון דולר בשנה הבאה, השנה הרביעית ברציפות בה הגירעון של ארה"ב גבוה מטריליון דולר, ולאחר מכן ייפול ל-600 מיליארד דולר, או 3.2% מהתמ"ג, עד 2015. מ-2017 הגירעון צפוי להתחיל לעלות שוב, כתוצאה מהזדקנות דור הבייבי-בום שתגדיל את הוצאות הממשלה על ביטוח לאומי ומדיקר.

כלכלת ארה"ב צפויה לצמוח השנה בקצב המהיר ביותר מאז שנת 2003 הודות להוצאות מוגברות צרכנים ועסקים, לפי סקר הכלכלנים החודשי של העיתון "וול סטריט ג'ורנל". 51 הכלכלנים שהשתתפו בסקר העריכו בממוצע כי התוצאה המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב ברבעון הרביעי של שנת 2011 יהיה גבוה ב-3.5% מהתוצר ברבעון המקביל בשנה הקודמת - עלייה לעומת הסקר החודשי הקודם בו צפו צמיחה של 3.3%. ברבעון הנוכחי צפויה צמיחה של 3.6% במונחים שנתיים, לעומת צמיחה של 3.2% ברבעון הרביעי של 2010, העריכו הכלכלנים.

מאז שלהי הקיץ, ניכרים סימני התאוששות משמעותיים בכלכלת ארה"ב. הסיכוי שהעניקו הכלכלנים שנסקרו למיתון חוזר של כלכלת ארה"ב הוא כעת 12% לעומת 22% בספטמבר. הכלכלנים נשאלו גם לגבי האירועים במצרים, ותשעה מתוך 10 אמרו כי האירועים במדינה הערבית הגדולה בעולם לא גרמו לשינוי משמעותי בתחזית הכלכלית שלהם.

בקרב החברות בארה"ב: ענקית התעשייה ג’נרל אלקטריק הודיעה על רכישת חטיבת שירותי שדות הנפט של חברת ג'ון ווד הבריטית תמורת 2.8 מיליארד דולר.

וול מארט, הקמעונית הגדולה בעולם, נסחרת על רקע הורדת המלצה למנייתה מצד אנליסטים של ג'י.פי מורגן מהמלצת "משקל יתר" להמלצת "נייטרלי".

מניות ישראליות בוול סטריט

טאואר, יצרנית השבבים ממגדל העמק, דיווחה היום על תוצאותיה הכספיות לרבעון האחרון של 2010 ולשנה כולה. מכירות החברה ברבעון הרביעי עלו ב-34% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, והסתכמו ב-135.1 מיליון דולר, בהתאם לתחזיות האנליסטים. בשורה התחתונה עלתה החברה את התחזיות ורשמה רווח נקי מתואם של 35 מיליון דולר - זינוק של 140% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 33.8 מיליון דולר. בשורה התפעולית, הכפילה החברה את ה-EBITDA (רווח תפעולי לפני פחת והפחתות) לעומת התקופה המקבילה ל-46 מיליון דולר, מעט לתחזיות לרווח של 45.2 מיליון דולר.

חברת הביוטכנולוגיה בריינסטורם שבשליטת חיים ליבוביץ' וג'קי בן זקן, עשתה צעד חשוב לקראת קבלת אישור מרשות התרופות האמריקאית (FDA) לטיפול שהיא מפתחת. ל-TheMarker נודע כי בריינסטורם, המפתחת טיפול באמצעות תאי גזע לחולי ניוון שרירים, קיבלה מה-FDA מעמד של תרופת יתום.

קרן יורק, מי שהחזיקה עד לאחרונה בבית ההשקעות הישראלי פסגות, הגדילה במהלך השנה האחרונה את חשיפתה לחברת ההיי-טק הישראלית רדוור לכ-10.7%. האחזקה של קרן יורק בחברה לא נעשתה כהשקעה אסטרטגית במטרה להגיע לשליטה בחברה, אלא כתוצאה מהצטברות של החזקות על ידי קרנות שתחת ניהולה ("החזקה פיננסית"). הקרנות השונות הגדילו את חשיפתן למניות החברה במהלך שנת 2010, וכעת, בהתאם לתקנות רשות ני"ע האמריקאית (SEC), הקרן דיווחה על החזקותיה המצטברות.

S&P 500דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker