וול סטריט עלתה שבוע שלישי ברצף לקראת סוף שבוע ארוך; דאו ג'ונס בשיא של שנתיים וחצי

S&P 500 גבוה בכ-100% מהשפל של 2009; ביום שני לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
נמרוד הלפרן

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בדרכן לעלייה שבועית שלישית ברציפות, על רקע פגישת שרי האוצר של מדינות ה-G-20 היום בפאריס. המסחר התקיים גם על רקע צעדים נוספים של הבנק המרכזי של סין לצמצום היקף האשראי במדינה ובעקבות דבריו של בכיר בבנק המרכזי של אירופה לפיהם יתכן שיהיה צורך להעלות את הריבית בגוש היורו. ביום שני לא יתקיים מסחר בבורסות המניות בארה"ב לרגל חופשת יום הנשיא.

מדד , עלה ב-0.6% לרמה של 12,391 - הסגירה הגבוהה ביותר מאז חודש יוני 2008; מדד , אשר השלים זינוק של כמעט 100% משפל של 12 שנים אליו נפל במארס 2009 - הכפלת המדד המהירה ביותר מאז תקופת השפל הכלכלי הגדול של המאה הקודמת, הוסיף 0.2% לרמה של 1,342 נקודות בדרכו לעלייה שבועית של 1% - עלייה שבועית שלישית ברציפות. מדד עלה ב-0.1% לרמה של 2,833 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2007. ירידות נרשמו בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים - אשר ירדה אתמול לשפל של שבועיים - עלתה ב-0.01% לרמה של 3.59%.

הדרישה כי הבנקים בסין יגדילו את הרזרבות הגיעה לאחר שההאצה באינפלציה במדינה הובילה לשלוש העלאות ריבית בתוך ארבעה חודשים ובעקבות העלייה החדה במחירי הבתים, שעלו ב-68 מתוך 70 ערים בינואר, גם לאחר שממשלת סין נקטה בשורה ארוכה של צעדים בשנה האחרונה כדי לצנן את הפריחה בשוק הדיור.

באירופה, חבר מועצת הנגידים של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), לורנצו ביני סמאגי, אמר היום כי יתכן שהבנק המרכזי יאלץ להעלות את הריבית בגוש היורו בשל התגברות הלחצים האינפלציוניים בעולם. "בעוד הכלכלה מתאוששת בהדרגה והלחצים האינפלציוניים הגלובליים גוברים, יש לבחון את מידת המדיניות המוניטרית המרחיבה, ובמקרה הצורך, להכניס בה שינויים", אמר ביני סמאגי בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג.

שרי האוצר של מדינות ה-G20, שייפגשו היום בפאריס, ידונו בשורה של צעדים לבלימת ההאצה באינפלציה העולמית, לאחר עלייה במחירי המוצרים ברחבי העולם שאילצה מדינות רבות להעלות ריביות והעלתה חששות בנוגע ליציבותה של ההתאוששות הכלכלית מהמשבר.

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, בן ברננקי, הנמצא גם הוא בפאריס, יצא היום להגנת התוכנית השנייה להרחבה כמותית בארה"ב, על רקע ביקורת בעולם כי התוכנית - במסגרתה רוכש הבנק הפדרלי אג"ח ממשלתיות אמריקאיות בסך 600 מיליארד דולר - גורמת להתגברות האינפלציה ובועות נכסים ברחבי תבל. ברננקי אמר את הדברים בנאום לקראת פתיחת פסגת שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של מדינות ה-G20.

"ההשפעות גולשות לשני הכיוונים", אמר ברננקי, לפי נוסח של הנאום שהופץ לתקשורת. "התאוששות הביקוש בשווקים המתעוררים תרמה באופן משמעותי לעלייה החדה שנרשמה באחרונה במחירי הסחורות בעולם", הוסיף.

יו"ר הבנק הפדרלי אמר עוד כי קובעי המדיניות בכלכלות מתעוררות שרושמות צמיחה גבוהה יכולות להשתמש "בשינויים בשער החליפין של המטבעות שלהם, במדיניות מוניטרית או תקציבית או בחיזוק הרגולציה הפיננסית" כדי למנוע התחממות יתר של כלכלותיהן. דבריו של ברננקי ביחס לשער החליפין של מטבעות כוונו ככל הנראה לסין, אם כי יו"ר הבנק הפדרלי נמנע מלנקוב במפורש בשמה של סין. במקום זאת, הוא ציין כי מדינות בעלות חוסר איזון גדול בסחר צריכות "לאפשר לשערי החליפין של מטבעותיהן לשקף טוב יותר את נתוני היסוד של השוק ולהגביר את מאמציהן להחליף את היצוא בביקוש מקומי".

"המשבר הפיננסי העולמי נמצא בנסיגה, אך זרימת ההון שוב מציגה אתגרים משמעותיים עבור המקרו-כלכלה הבינלאומית והיציבות הפיננסית", אמר ברננקי. "מדינות מסוימות שמטפחות שערי מטבע נמוכים מהשווי האמיתי תרמו לדפוס צריכה גלובלי לא יציב ושאינו בר קיימא".

ענקית השבבים האמריקאית אינטל הודיעה היום על כוונתה להקים מפעל לייצור שבבים במדינת אריזונה בארה"ב השקעה של חמישה מיליארד דולר. אינטל, היצרנית הגדולה בעולם של שבבים למחשבים אישיים (PC), מסרה כי עבודות בניית המפעל יחלו באמצע השנה ויושלמו בשנת 2013. החברה תגייס 4,000 עובדים למפעל החדש, מסרה אינטל.

בחודש שעבר הודיעה אינטל כי דירקטוריון החברה אישר קנייה חוזרת של מניות בהיקף של 10 מיליארד דולר, ועל הגדלת הדיבידנד הרבעוני המחולק לבעלי המניות ב-15%. אינטל מסרה אז כי תחלק למשקיעים דיבידנד רבעוני בסך 18.12 סנט למניה - עלייה של 15% לעומת הדיבידנד ברבעון הקודם. הודעת החברה על קנייה חוזרת של מניות הגדילה את ההיקף הכולל של רכישה חוזרת של מניות שאושר על ידי הדירקטוריון ל-14.2 מיליארד דולר.

ימים ספורים קודם לכן דיווחה אינטל על זינוק חד מהצפוי של 48% ברווח הנקי ברבעון הרביעי של 2010, וסיפקה תחזית מכירות גבוהה מהתחזיות לרבעון הראשון של 2011 ולשנה כולה.

בקרב המניות הישראליות בוול סטריט: חברת התרופות הגרמנית מרק החליטה למשוך את בקשתה לאישור תרופת קלדריבין שלה, כך לדברי איגוד התרופות האירופי EMA דיווח אתמול העיתון "וול סטריט ג'ורנל". מרק היא אחת המתחרות של חברת הפרמצבטיקה , וקלדריבין מתחרה במוצר הדגל שלה, קופקסון.

פירסמה אתמול את הדוחות הכספיים לרבעון האחרון של 2010. הכנסות החברה ברבעון הסתכמו ב-130 מיליון דולר - ירידה של 32% בהשוואה להכנסות של 156 מיליון ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח הנקי מבוסס GAAP של החברה עמד ברבעון הרביעי על 4 מיליון דולר, או 11 סנט למניה מדוללת - ירידה משמעותית לעומת הרבעון השלישי בו עמד הרווח על 16 מיליון דולר, ושיפור ביחס לרבעון הרביעי בשנה שעברה בו רשמה החברה הפסד נקי של 5.4 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker