מצרים הפילה את וול סטריט: נאסד"ק ירד ב-2.5%; אמפל צנחה ב-10%

דאו ג'ונס ירד ב-1.4% וסגר שבוע שלילי ראשון זה 9 שבועות; S&P 500 איבד 1.8%

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות ומדד S&P 500 רשם את הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר, על רקע התגברות חששות המשקיעים מהסלמה נוספת בדיכוי ההפגנות במצרים, ומהתרחבות ההתקוממות למדינות נוספות במזרח התיכון. דו"חות רבעוניים מאכזבים של פורד ואמזון אף הם תרמו לירידות, והאפילו בהשפעתם על נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב, אשר מהם עלה כי הצמיחה של כלכלת ארה"ב צברה תאוצה זה הרבעון השלישי ברציפות וכי בטחון הצרכנים ירד החודש בשיעור מתון מהצפוי. מדד דאו ג’ונס, אשר חצה במהלך יום המסחר את רמת 12,000 נקודות זה היום השלישי ברציפות, נסגר בירידה של ב-1.4% לרמה של 11,823 נקודות, וירד בסיכום שבועי ב-0.4% - ירידה שבועית ראשונה זה תשעה שבועות. מדד S&P 500, אשר חצה בתחילת היום את רמת 1,300 נקודות זה יום המסחר השני ברציפות, ירד ב-1.8% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר - לרמה של 1,276 נקודות; מדד נאסד"ק צנח ב-2.5% לרמה של 2,687 נקודות. עליות נרשמו בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.06% לרמה של 3.33%.

מדד התנודתיות (VIX) של בורסת האופציות של שיקגו, הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" - שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - קפץ בכ-23%. מדד VIX הוא ממוצע פשוט של סטיית התקן הגלומה ב-4 זוגות של אופציות קול (call) ופוט (put) הנמצאות בכסף על מדד S&P 500 (זוג אחד מכיל קול ופוט באותו מחיר מימוש) מהחודש הנוכחי, בנוסף לשני זוגות מהחודש הבא.

לדיונים חמים בקהילת וול סטריט ב-TheMarker Cafe

הטלוויזיה הרשמית במצרים דיווחה הערב כי עוצר הוטל בקהיר, אלכסנדריה וסואץ, החל משש בערב עד לשבע בבוקר מחר. בשלב זה יש עדיין נוכחות גדולה מאוד של אזרחים ברחובות וכוחות הביטחון המצריים מתגברים כוחות. על פי אחד הדיווחים, כוחות של הצבא המצרי, שעד כה נמנעו מלהיכנס לבירה נפרסו באזורים אסטרטגיים ורגישים בקהיר, בהם סביב בניין הטלוויזה המצרית.

מניית אמפל, חברת ההשקעות שבשליטת איש העסקים הישראלי, יוסי מימן, צנחה בסיום יום המסחר ב-10%. אמפל מחזיקה ב-12.5% מחברת הגז הטבעי EMG, אותה רכשה תמורת 258.3 מיליון דולר ממימן עצמו, בעסקת בעלי עניין. מימן מחזיק גם הוא בנתח של 12.5% מ-EMG, אשר מחזיקה בזיכיון של ממשלת מצרים למכירת גז טבעי, בין השאר לישראל.

"אי השקט במצרים מעורר דאגה אצל אנשים", אמר מנהל ההשקעות מארק ברונצו מחברת ההשקעות סקוריטי גלובל אינווסטורס, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "כאשר מדובר במזרח התיכון, קיים חשש כי אי השקט יתפשט, ויהיו לכך השלכות שליליות עבור העולם", הוסיף.

רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה דיווחה כי המפגינים באלכסנדריה הצליחו להשתלט על מתחם הממשל בעיר, וכוחות הביטחון המצריים עזבו את המקום. על פי סוכנות הידיעות הצרפתית המפגינים, 150 אלף במספר, הציתו מבנים בתוך מתחם הממשל המצרי בעיר.

ההפגנות הסוערות נגד המשטר ממשיכות בנקודות רבות בקהיר, בהן באזור כיכר עבד אלמונעם ריאד, כיכר אל-תחריר, הגדה השנייה של הנילוס לכיוון גיזה ומדינת-נאסר. זאת לאחר שרבבות אזרחים מצרים יצאו לרחובות לאחר תפילות יום השישי במסגדים המרכזיים בעיר.

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב: מדד בטחון הצרכנים של ספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס ואוניברסיטת מישיגן ירד בינואר לרמה של 74.2 נקודות לעומת 74.5 נקודות בדצמבר, לפי נתונים סופיים שפורסמו היום. כלכלנים צפו ירידה חדה יותר של המדד לרמה של 73.5 נקודות לעומת קריאה ראשונית של 72.7 נקודות.

מוקדם יותר היום פירסם משרד המסחר האמריקאי נתונים ראשוניים מהם עלה כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי של 2010 בקצב שנתי של 3.2%. הצמיחה היתה מתונה יותר מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 3.5% בתוצר, אולם סימנה את המשך התאוששות כלכלת ארה"ב לאחר צמיחה של 2.6% ברבעון השלישי של 2010 וצמיחה של 1.7% ברבעון השני של שנה שעברה. בסיכום שנתי, צמחה כלכלת ארה"ב בשנת 2010 ב-2.9% - השיעור הגבוה ביותר זה חמש שנים - לאחר ירידה של 2.6% בתמ"ג בשנת 2009.

פורד, יצרנית המכוניות השנייה בגודלה בארה"ב, נפלה ב-13% לאחר שדיווחה היום על נפילה של 79% ברווחיה ברבעון הרביעי לאחר שהחטיבה האירופית של החברה עברה במפתיע להפסד. החברה רשמה ברבעון רווח נקי של 190 מיליון דולר, או חמישה סנט למניה, לעומת רווח של 886 מיליון דולר, או 25 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה פורד רווח של 30 סנט למניה - פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 48 סנט למניה. החטיבה האירופית של פורד רשמה ברבעון הפסד של 51 מיליון דולר, לעומת רווח של 253 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, בעקבות ירידה בנתח השוק ועלייה בהוצאות.

מכירות פורד בתקופה המדווחת הסתכמו ב-32.5 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים למכירות של 30.4 מיליארד דולר. בסיכום שנתי, רשמה החברה רווח של 6.56 מיליארד דולר בשנת 2010, יותר מכפליים מרווח של 2.72 מיליארד דולר בשנה הקודמת והרווח השנתי הגדול ביותר זה 11 שנים ומהגבוהים בתולדות החברה. בשורה העליונה רשמה החברה צמיחה של 4% במכירותיה השנתיות, אשר הסתכמו ב-120.9 מיליארד דולר.

מיקרוסופט, חברת התוכנה הגדולה בעולם, ירדה בקרוב ל-4% לאחר שדיווחה אמש על ירידה ברווח הרבעוני לצד צמיחה של 5% במכירות הודות לביקוש ער לתוכנות אופיס ולמוצר קינקט - בקר התנועה החדש לקונסולת Xbox של מיקרוסופט, שמבוסס על טכנולוגיה של חברת פריים-סנס הישראלית. מיקרוסופט, אשר פירסמה בטעות את תוצאותיה כרבע שעה לפני סגירת המסחר אתמול, רשמה ברבעון הרביעי רווח נקי של 6.63 מיליארד דולר, או 77 סנט למניה - ירידה קלה לעומת רווח נקי של 6.66 מיליארד דולר, או 74 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 68 סנט למניה. בשורה העליונה רשמה ענקית התוכנה בתקופה המדווחת הכנסות של 19.95 מיליארד דולר לעומת הכנסות של 19 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה הקודמת. התוצאות עלו על תחזית האנליסטים למכירות של 19.13 מיליארד דולר.

אמזון, קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם, ירדה ב-7% לאחר שהזהירה אמש כי רווחיה ברבעון הראשון של השנה צפויים להיות נמוכים מתחזיות האנליסטים. החברה העריכה כי תרשום ברבעון הנוכחי רווח תפעולי של 260-385 מיליון דולר וכי הקצה התחתון של טווח תחזית הכנסותיה ברבעון יהיה 9.1 מיליארד דולר. אנליסטים צפו כי החברה תספק לרבעון הראשון תחזית של רווח תפעולי של 474 מיליון דולר והכנסות של 9.36 מיליארד דולר.

ברבעון הרביעי של 2010 רשמה אמזון מכירות של 12.9 מיליארד דולר, צמיחה של 36% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת אך פחות מתחזיות האנליסטים למכירות של 13 מיליארד דולר. בשורה התחתונה רשמה החברה בתקופה המדווחת רווח של 416 מיליון דולר, או 91 סנט למניה - גידול של 8% לעומת הרבעון המקביל ומעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 88 סנט למניה.

S&P 500דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker