הצרות של דויטשה בנק: גדול מדי לגרמניה — ומדשדש בארה"ב

הבנק הגרמני הודיע כי בכיר בבנק יחליף את המנכ"ל ג'ון קריין, שמונה לתפקיד לפני כשלוש שנים ■ מניית דויטשה בנק צנחה בשנים האחרונות, והוא עדיין לא הצליח לאושש את הרווחיות שלו

אקונומיסט
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דויטשה בנק
דויטשה בנקצילום: Kai Pfaffenbach/רויטרס

ג'ון קריין העביר כמעט שלוש שנים מחייו במשימה כפוית טובה — חילוץ הבנק הגדול בגרמניה ממצבו העגום. מניית דויטשה בנק נסחרת כיום סביב 11 יורו (13.50 דולר) — פחות ממחצית ממחירה כאשר קריין נבחר למנכ"ל ביולי 2015, וכשמינית ממחיר השיא שלה לפני המשבר הכלכלי של 2008.

היום פורסם כי הוועדה המפקחת החליטה להחליף את קריין בכריסטיאן סווינג — מנהל היחידה בדויטשה בנק האחראית על בנקאות פרטית ומסחרית ועל לקוחות תאגידיים. סווינג היה גם סגן מנהל תחום הסיכונים בבנק ב–2012–2013, ומנהל הביקורת החשבונאית של הקבוצה ב–2013–2015.

התוכנית האסטרטגית של דויטשה בנק פורסמה לפני כשנה, והיא כוללת גיוס של 8 מיליארד דולר במכירת מניות, מכירת חלק ממחלקת ניהול הנכסים וקיצוץ בהוצאות, ומיזוג שני הבנקים הקמעוניים של דויטשה — בלו היוקרתי ופוסטבנק המיושן, שנרכשו מרשות הדואר הגרמנית ב–2008–2010. הבנק ישים יותר דגש על שירותים לחברות (ייעוץ בעניין מיזוגים, ניהול תשלומים וגידור מט"ח), ויהיה בררן יותר במוסדות שלהם הוא מעניק שירותים.

כמה מהסעיפים בתוכנית כבר יצאו לפועל. המניות החדשות נמכרו כמעט מיד, והבנק גייס בחודש שעבר 1.4 מיליארד דולר במכירת 22% ממחלקת ניהול הנכסים שלו, שמותגה מחדש. המאזן של הבנק נראה יציב: בסוף 2017, היחס בין ההון לנכסים המסוכנים של הבנק (מדד לחוזקה פיננסית) היה 14%, כלומר הציג איתנות פיננסית.

אבל ייקח זמן ליישם את שאר הסעיפים בתוכנית ולשקם את הרווחיות. היעד של קריין — 10% תשואה על ההון העצמי — אינו נראה באופק. בשנה שעברה דויטשה בנק דיווח על הפסד שנתי נטו של 497 מיליון יורו, לאחר שרפורמת המס שעברה בארה"ב בדצמבר הפכה רווח של 1.3 מיליארד יורו לפני מס להפסד. זהו הפסד שלישי ברציפות שהציג הבנק.

עם זאת, לדויטשה בנק יש נקודות אור, ובהן תחום ייעוץ המיזוגים. כמו כן, מינויו של ג'ון טיין בשבוע שעבר, שהיה מנהל מריל לינץ', לוועדה המפקחת, אמור להיטיב עם דויטשה בנק מבחינה מקצועית. לא משנה מי יעמוד בראש הבנק, הוא יצטרך לפעול במרץ כדי לאזן את ההוצאות והכנסות. ההוצאות של השנה שעברה היו 93% מההכנסות, ושכר העובדים קפץ מ–40% מההכנסות ל–46%.

מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קרייןצילום: בלומברג

הבנקים המובילים בארה"ב נראים במצב טוב יותר. הם ירוויחו מהקיצוץ במס החברות בארה"ב, מצמיחה מהירה יותר של הלוואות ומעלייה בריבית. הם איתנים יותר מהבנקים האירופיים, משום שהם עשו ארגון מחדש מהיר יותר לאחר המשבר הפיננסי.

קיאן אבו חוסיין מג'יי פי מורגן טוען כי לדויטשה בנק כדאי להתמקד בהענקת שירותים לחברות אירופיות ולקצץ את הפעילות בארה"ב, שבה התשואה על ההון הגיעה ל–2% בשנה שעברה. אם אכן דויטשה בנק ייסוג מארה"ב, הוא יתקרב לשורשים שלו כבנק הבית של התאגידים הגרמניים. מנגד, הבנק לא יוכל להתקיים על עסקים גרמנים בלבד. הסיבה: קשה להרוויח כסף במדינה שבה יש 1,600 בנקים, גם אם אתה הבנק הכי גדול — ובמיוחד כשהריבית בתחתית. כיום דויטשה בנק נתון בין הפטיש והסדן — הוא גדול על השוק הגרמני, מפגר אחר המתחרים האמריקאיים, ואינו מושך לקוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker