המזרח התיכון עשוי להיות המרוויח הגדול ממלחמת הסחר

אם סין אכן תטיל מכס על מוצרים פטרוכימיים מארה"ב, היבואנים הסינים יצטרכו למצוא לה אלטרנטיבה קרובה יחסית וזולה. ייתכן שזו תהיה איראן

לוגו בלומברג
בלומברג
הבחירות האחרונות באיראן
הבחירות האחרונות באיראןצילום: Vahid Salemi/אי־פי

נראה כי המזרח התיכון עשוי להיות הנהנה העיקרי ממלחמת הסחר המתפתחת בין ארה"ב לסין, בעקבות צעדי הנגד שנוקטת הענקית האסייתית – הכוללים הצעה להטיל מכס על מוצרים פטרוכימיים אמריקאים.

אם סין תקדם את ההצעה – להטיל מכס של 25% על פוליאתילן ופרופאן נוזלי, שנכללו ב-106 המוצרים שסין מעוניינת להטיל עליהם מכס – הקונים הסינים עשויים לחפש אלטרנטיבות בעקבות התייקרות הסחורה מארה"ב. המזרח התיכון העשיר באנרגיה, שלו יש היצע גדול של מוצרים פטרוכימיים, נראה כמועמד מתאים שעומד בדרישות.

יבוא פוליאתילן לסיןצילום: גולדמן סאקס

כבר כעת המזרח התיכון הוא המקור המרכזי לפוליאתילן – פלסטיק נפוץ מאוד בעולם – והוא יכול להגביר את היצוא למדינה יחד עם יצואנית גדולה אחרת, דרום קוריאה – כך טוענים בגולדמן סאקס. סין אולי תרצה למצוא ספקית חדשה ל-2.3 מיליון טונות של פוליאתילן, אם המכס אכן יוטל.

סין מייבאת 12.7 מיליון טונות של פוליאתילן בשנה, מתוכם רק 600 אלף מארה"ב, מעריכים בגולדמן סאקס. עם זאת, אם המכס לא יוטל – לארה"ב יש פוטנציאל להכפיל פי יותר משלושה את יבוא הפוליאתילן בשנתיים הבאות.   

באשר לפרופאן, סין היא היבואנית השלישית בגודלה מארה"ב, ובשנים האחרונות אף הגדילה את היקף הרכישות שלה. המכסים אולי לא יפגעו בארה"ב כפי שסין מתכוונת, אבל כך או כך האלטרנטיבה תהיה המזרח התיכון, שמייצא יותר לסין, לפי חברת הייעוץ אנרג'י אספקטס.  

יתר על כן, נראה כי איראן תרוויח מכך שתמכור לסין את הגז במחירים נמוכים יותר מהמקובל באזור, אומר אונג האן ווי מחברת הייעוץ FGE. "איראן היא אלטרנטיבה אטרקטיבית", הוא אומר. "חברות סיניות יצטרכו לרענן את מקורות היבוא שלהן יותר לכיוון איראן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker