האזינו לווידוי הנרגש של צוקרברג: "פייסבוק עשתה טעות ענקית; נתקן אותה"

בשיחת טלפון עם עיתונאים ולקראת עדותו בקונגרס בשבוע הבא הודה מרק צוקרברג בבעיות שיצרה פייסבוק, אולם טען כי הוא האדם המתאים לפתור אותן; "זה ידרוש 3 שנים, זו בעיה גדולה"

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג
צילום: JIM WATSON/אי־אף־פי

"עשינו טעות ענקית. זו היתה הטעות שלי", כך אמר אמש (רביעי) מנכ"ל פייסבוק מרק צוקברג בשיחת טלפון פתוחה עם עיתונאים. "אנחנו חברה אידיאליסטית ואופטימית. אבל ברור שלא עשינו מספיק. לא התמקדנו מספיק במניעת פגיעה ולא חשבנו מספיק איך אנשים יכולים להשתמש בכלים שלנו כדי להמיט נזק... לא ראינו בצורה רחבה את האחריות שלנו לדבר", אמר צוקרברג בשיחה שהקלטתה מופיעה בהמשך.

"זה לא מספיק רק לחבר בין אנשים", אמר צוקרברג. השיחה ודבריו התייחסו לשערוריית הענק שנחשפה בחודש שעבר ובמהלכה חברת המודיעין העסקי קיימברידג' אנליטיקה השתמשה שלא כדין במידע של 87 מיליון משתמשי פייסבוק. עוד קודם לכן נחשף כי פייסבוק שימשה כלי לסוכני השפעה רוסיים להטות את הבחירות בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם. "עלינו להבטיח שקישורים אלה הם חיוביים ומקרבים בין אנשים. לא מספיק לתת לאנשים קול, עלינו להבטיח שאנשים לא משתמשים בקול הזה לפגוע באנשים או להפיץ שקרים. לא מספיק לתת לאנשים כלים להשתמש באפליקציות, חייבים להבטיח שהמפתחים של האפליקציות מגינים על המידע של האנשים".

לפייסבוק 2 מיליארד משתמשים רשומים. לחברה השפעה עצומה ונתח ענקי בשוק הפרסום המקוון העולמי. צוקרברג טען בשיחה, כי הוא האדם המתאים לתקן את הבעיות שיצר, למרות שיש המאשימים את החברה בהיותה כלי לחתירה תחת הדמוקרטיה. הוא יצטרך להעיד בפני הקונגרס בשבוע הבא על חלקה של החברה בפגיעה בפרטיות המשתמשים ובהטיית הבחירות. "יידרש מאמץ גדול של שלוש שנים", אמר צוקרברג לגבי תיקון הבעיות שנחשפו, "אלה דברים גדולים".

צוקרברג הוסיף בקשר לשמירה על פרטיות המשתמשים כי "זה הולך להיות קרב בלתי נגמר". הוא אמר כי הוא רוב משתמשי פייסבוק היו חשופים לשימוש בנתונים מהפרופילים שלהם על ידי צד שלישי. הוא הבהיר כי אינו מתכוון לעזוב את תפקידו בחברה. לאחר שנשאל אם הדירקטוריון ניהל דיון אם עליו לעזוב את תפקידו, צוקרברג ענה כי "לא שידוע לי".

מהשיחה עלה כי צוקרברג לא פיטר אף אחד מהעובדים לאחר שפרצה שערוריית קיימברידג' אנליטיקה. "אני הקמתי את המקום, ואני אחראי למה שקורה בו", אמר.

פייסבוק שוקלת לנקוט צעדים משפטיים נגד חברת קיימברידג' אנליטיקה. "מה שאנחנו אמרנו והם הסכימו לביקורת מלאה של המערכות שלהם, כדי שנוכל לקבל תשובות לשאלות שלנו", הוא אמר, אבל זה יקרה רק לאחר שממשלת בריטניה תסיים את החקירה שהיא מנהלת בנושא.

צוקרברג הוסיף כי בניגוד לדיווח של רויטרס, החברה פתוחה להוסיף מאפיינים דומים בכל העולם לאלה שנמצאים ב-GDPR – הרגולציה האירופית על פרטיות, שתיכנס לתוקף במאי. "אני לא יודע אם זה יהיה בדיוק אותו פורמט – כנראה שלא".

לדבריו, הוא לא ראה ירידה משמעותית במספר המשתמשים, בשימוש או בפרסום. "לא ראינו השפעה משמעותית... אבל תראה, זה לא טוב. אני לא רוצה שמישהו יהיה לא מרוצה מהשירותים שלנו".

הבוקר הודיעה נציבות הפרטיות באוסטרליה כי תפתח בחקירה נגד פייסבוק לאחר שהחברה חשפה כי 300 אלף משתמשי פייסבוק ביבשת היו חשופים לפרשת קיימברידג' אנליטיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker