הנשק הכלכלי הסודי של רוסיה נחלש

התוצר הביטחוני הוא "החומר האפל" של התוצר התעשייתי ברוסיה, כי החשאיות מקשה לפענח את הכוחות שמניעים את הצמיחה ■ כעת רוסיה מצמצמת את ההוצאה הבטחונית שלה באופן שפוגע בצמיחה הכלכלית

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצעד של צבא רוסיה בכיכר האדומה במוסקווהצילום: NATALIA KOLESNIKOVA/אי־אף־פי
בלומברג

רוסיה מצמצמת את ההוצאה הביטחונית שלה באופן שפוגע בצמיחה הכלכלית, לאחר שמרוץ חימוש בהיקף שיא סייע לכלכלתה לעבור את המיתון לפני שלוש שנים. ברבעון הרביעי נחתכה הצמיחה בתמ"ג בחצי ויותר לעומת הרבעון הקודם, לפי נתונים שפורסמו בשבוע שעבר.

נתוני התקציב הצבאי של רוסיה מסווגים, אולם משרד הכלכלה טען כי הירידה בהוצאה הביטחונית מסבירה בחלקה את התנודתיות בתפוקה התעשייתית — שעברה התכווצות מפתיעה בחודשיים האחרונים של 2017. "תרומת התעשייה הצבאית לצמיחת התפוקה התעשייתית היתה שלילית בשנה שעברה", אמר וסילי זפסטין, ראש המשרד לכלכלה צבאית במכון גאידר במוסקווה. "היא תישאר שלילית ב–2018–2019"

תוכנית החימוש של רוסיה, בתקציב של 20 טריליון רובל (347 מיליארד דולר) — היא הגדולה ביותר מאז פירוק בריה"מ. היא כבר הותירה את חותמה הגיאופוליטי, מאוקראינה עד סוריה, ואולם טביעת הרגל הכלכלית שלה מתכווצת.

כך נחלש נשק התמריצים החשאי של הנשיא ולדימיר פוטין לכלכלה בדיוק ברגע שהצמיחה דורכת במקום והמדיניות התקציבית עוברת לצמצום. תקציב הביטחון היה הסעיף השני בגודלו בתקציב הפדרלי של רוסיה בשנה שעברה, ויצר אפקט מכפיל (שבו כל דולר מושקע מניב יותר מדולר בתוצר כלכלי) בתחומי מפתח כמו ייצור מתקדם.

ההוצאה הבטחונית של רוסיה כשיעור מהתמ"גצילום: .

מחזור ההתחמשות של הצבא בכלי נשק חדשים עבר כבר את שיאו, וכתוצאה מכך תקציב הביטחון כשיעור מהתמ"ג יורד והולך, אמר בכיר במשרד הכלכלה של הקרמלין, אנדריי בלוסוב, בחודש שעבר. תוכנית רכש ביטחוני חדש שתופעל עד 2027 תהיה בעלת תקציב נמוך יותר, לדברי שר האוצר אנטון סילואנוב.

התוצר הביטחוני הוא "החומר האפל" של התוצר התעשייתי ברוסיה, לפי תיאורם של כלכלנים מבנק VTB קפיטל. לדברי הבנק, החשאיות מקשה לפענח את הכוחות שמניעים את הצמיחה.

שירות הסטיסטיקה הפדרלי ברוסיה אינו מפרסם נתונים הקשורים לצבא או לתעשיות הבטחוניות, אלא מפרסם מדד כללי לגבי תעשיות שמושפעות מהצבא. בנק ING מבסס את הערכותיו על סעיפים שבהם מסתתרת, לדבריו, ההשפעה הצבאית: תחבורה וציוד, מוצרי מתכת, לא כולל מכונות וציוד.

בניכוי תשלומי ריבית על חובות, תוכנית הרכש של רוסיה הצטמצמה ב–40% בשנה שעברה במונחים נומינליים, לפי מכון גאידר. התמ"ג צמח ב–0.9% במונחים שנתיים ברבעון האחרון של 2017, לעומת 2.2% ברבעון השלישי. בינואר היה שיפור לרמה של 1.9%, אולם לפי תחזית משרד הכלכלה, הצמיחה הואטה ל–1.5% בפברואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker