ולדימיר פוטין - האיש המשפיע ביותר בעולם

לאחר 17 שנה תחת שלטון פוטין, הכלכלה התאוששה, רוסיה היא שוב מעצמה עולמית שמסוגלת לבוז למתקפות המערב, ושיעור התמיכה בנשיא הוא יותר מ-80% ■ "פוטין אינו רק הפוליטיקאי המפורסם והעוצמתי ביותר ברוסיה — הוא הפוליטיקאי היחיד שלה"

עיתונאים צופים בנאום השנתי לאומה של ולדימיר פוטין במוסקווה
עיתונאים צופים בנאום השנתי לאומה של ולדימיר פוטין במוסקווהצילום: Alexander Zemlianichenko/אי־?

מיהו האדם המשפיע ביותר על פני כדור הארץ? אני בוחר בנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

פוטין ביסס את עצמו בקצה אחד של הדיון הגלובלי הגדול של ימינו — הדיון בין אוטוריטריזם לדמוקרטיה. הוא מקדם את הצד האוטוריטרי באמצעות אסטרטגיה ברורה ונהירה. כשמתחשק לו הוא משפיל את מתחריו הדמוקרטיים ומפריע להם — ולא נענש על כך. הוא נהפך לגיבור תרבות בעבור שמרנים פופוליסטיים ברחבי העולם — בצרפת, איטליה, הפיליפינים והבית הלבן.

אנשים אומרים כל הזמן שפוטין יודע בעיקר לשחק טוב כשהוא מחזיק ביד חלשה — כולם מצפים ממנו בסופו של דבר לסגת, משום שכלכלת רוסיה אינה יציבה. אך היד שהוא מחזיק אינה חלשה כלל, משום שבסיס הכוח שלו אינו כלכלי, כי אם תרבותי ואידיאולוגי.

כפי שכתב כריסטופר קלדוול באימפרימיס, מאגר המאמרים החינמי של הילסייד קולג', היוקרה הבינלאומית של פוטין מתחילה עם הסיפור שהוא מספר. הוא עלה לשלטון, לדבריו, לאחר שרפורמיסטים מערביים כמעט הרסו את המדינה שלו. צוותים של כלכלנים אמריקאיים סברו שאם אתה מפריט נכסים בצורה נכונה, החוק והסדר והאחידות החברתית יסתדרו מאליהם.

התוצאה היתה אסון חברתי. תוחלת החיים הממוצעת ברוסיה נפלה מתחת לזאת שבבנגלדש. הממשלה פשטה רגל. חברי הנומנקלטורה (האליטה) בזזו את משאבי המדינה. ממשלים אמריקאיים השפילו את רוסיה על במת העולם בזה אחר זה.

פוטין הגיע והשיב את היציבות. תוחלת החיים ברוסיה היא כיום 71 שנה, שיא היסטורי. הכלכלה התאוששה. רוסיה היא שוב מעצמה עולמית שמסוגלת לבוז למתקפות המערב. לאחר 17 שנים בשלטון, שיעור התמיכה המקומית בפוטין הוא מעל 80%.

כוח, סמכות, נאמנות ואמונה

בשנים הבאות יהיו לתומכי האוטוריטריים הפוטיניסטים כמה יתרונות חשובים במלחמת הרעיונות הנמשכת.

דונלד טראמפ וולדימיר פוטין
דונלד טראמפ וולדימיר פוטין. פוטין מאמין שהדמוקרטיה הליברלית היא הונאה שמאפשרת לבעלי הקשרים לבזוז את כל השארצילום: Carlos Barria/רויטרס

ראשית, הדמוקרטיה הליברלית בנויה על הרעיון שיש לפזר את הכוח במערכת הסבוכה של מערכות יחסים ומוסדות. פוטין מצדד ברעיון שהסמכות צריכה להיות ממורכזת, עם מנהיג יחיד בצמרת שמבזר את הסמכות כלפי מטה. פוטין מצדד גם ברעיון שהדמוקרטיה הליברלית שוקעת לכאוס כשאין אמון חברתי, ושהמשטר הזה הוא למעשה הונאה שמאפשרת לבעלי הקשרים הנכונים לבזוז את כל השאר.

בתקופות של חרדה וחוסר אמון, קל הרבה יותר לטעון לטובת סמכות אחת ברורה ומרכזית מאשר לטובת סמכות מבוזרת ואמורפית.

שנית, הנאמנות האולטימטיבית של הדמוקרטיה הליברלית נתונה למשהו מופשט — לחוקה, לאמונה ולמערכת של נורמות דמוקרטיות. אנו הנמצאים במחנה הדמוקרטי תמיד נזעקים כשאנו רואים את פוטין או את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ או את נשיא סין שי ג'ינפינג, פוגעים בנורמות כדי לצבור יותר כוח אישי.

ואולם, הנאמנות האולטימטיבית של האוטוריטריזם היא לאדם. לאיש עצמו. כפי שמ. סטיבן פיש כתב בכתב העת "ג'ורנל אוף דמוקרסי": "פוטין אינו רק הפוליטיקאי הרוסי המפורסם והעוצמתי ביותר; הוא הפוליטיקאי היחיד שלה". איש מתומכי פוטין, מתומכי טראמפ או מתומכי ג'ינפינג אינו מוטרד מדריסת הנורמות, כל עוד יש אדם אחראי שמוכן לקחת את הפיקוד.

בתקופות של חרדה וחוסר אמון, קל הרבה יותר להתגודד סביב אדם ולא סביב מונח מופשט.

שלישית, הדמוקרטיה הליברלית בנויה על אמונה; אמונה ביכולות של האזרח הבודד. אמונה, כפי שאתם יודעים, היא הביטחון בתקווה לדברים שאינם נראים. אנו הדמוקרטים מאמינים ברעיון שאנשים יודעים הכי טוב כיצד לנהל את חייהם, וכי הבחירות של כל אחד ואחת יכולות להשתלב במארג משותף.

הפוטיניזם, בדומה לטראמפיזם, מבוסס על ציניות. הוא מבוסס על הרעיון שאשליות הן אסורות, וכי על כל אחד להיות מודע לדרכים שבהם פועל העולם. אנשים, כפי שמקיאוולי אמר, הם יצורים כפויי טובה וערמומיים; הם מפחדים מפני סכנה ורודפים אחר רווח. יריבות היא בלתי־נמנעת. הכל מוטה, ומוסד או אדם שטוענים כי הם אובייקטיביים ומנותקים מהמחלוקות משקרים. בעולם הזה, יחסי ציבור הם הכל, וככל ש"המשחק" חסר בושה יותר, כך טוב יותר — משום שאנשים יאמינו במה שמשתלם להם להאמין.

בתקופות של חרדה וחוסר אמון, קל הרבה יותר למכור ציניות מאשר אידיאליזם.

העולם צועד לעבר השלטון האוטוריטרי

ועוד דבר, הדמוקרטיה הליברלית מבוססת על הרעיון שאנשים שאינם דומים לנו עדיין ראויים לכבוד ולתשומת לב; ושפוליטיקה סובבת סביב פשרות עם אנשים שאינכם מסוגלים לסבול.

הפוטיניזם מבוסס על הרעיון שאנשים שאינם דומים לנו גורמים לכאוס תרבותי; הם חותרים תחת דרך החיים המוכרת שלנו. פוטין מסית ומדיח כל העת נגד הומוסקסואלים, מוסלמים, אתאיסטים ו"המערב העקר וחסר המגזר".

בתקופות של חרדה וחוסר אמון, קל הרבה יותר למכור לנו את השוני מאשר סובלנות כלפי מגוון תרבותי.

בקצרה, לעולם אל תמעיטו בערכו של אדם זה או של מטרתו. בכל העולם משטרים פוליטיים מתעדכנים, נהפכים קצת יותר סמכותניים או קצת יותר דמוקרטיים. ברגע זה, המומנטום נע בבירור לכיוון האוטוריטרי. הסיבה לכך בחלקה היא שבראש הצד הזה עומדת דמות גאונה אך חסרת מעצורים. זאת ועוד, כשעוצרים לרגע כדי לשאול מיהו המנהיג הגלובלי שמנהיג את המחנה הדמוקרטי, לא עולה אף שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker