5 גרפים שמסבירים את מלחמת הסחר הנואשת של ארה"ב בסין

מי ירוויח ומי יפסיד ממלחמת הסחר שהמטחים הראשונים שלה הוחלפו בין ארה"ב לסין ביום רביעי? איזה מחיר ישלמו האזרחים האמריקאים הרגילים? למה זה כל כך מסוכן עבור סין? ומה הדבר שהכי מפחיד את האמריקאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פריקת פולי סויה שייצאה ארה"ב לסין בנמל ננטונג, סין. מארס השנהצילום: China Stringer Network/רוי�

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין הפכה לשיגור מטחים הדדיים לקראת סוף השבוע המתקרב. ארה"ב פירסמה אתמול (ג') רשימה של 1,300 מוצרים שעליהם יוטל מכס של 25%. מתרופות ומוצרי תעופה ועד לשבבים וכימיקלים, ומוצרי צריכה פופולריים כמו טלוויזיות מסך שטוח, מדיחי כלים ואופנועים. סין הגיבה הבוקר בהודעה לפיה תטיל מכס של 25% על 106 מוצרים אמריקאים ובהם מכוניות, מטוסים, ויסקי, טבק, מוצרי בקר, כימיקלים ופולי סויה. השווקים בעולם – החל במניות ועד סחורות חקלאיות – נפלו בתגובה.

1. גירעון הסחר שפוגע בצמיחה ובתעסוקה בארה"ב

במשך 20 שנים גדל גירעון הסחר בין ארה"ב לסין – ההפרש בין מה שארה"ב מייצאת לסין, לבין מה שהיא מייבאת ממנה – מכמעט אפס ל-375 מיליארד דולר לשנת 2017. גירעון סחר פוגע בתוצר האמריקאי וההכנסה הממוצעת, מעיב על התעסוקה המקומית, ומעמיד את הממשל במקום שבו קופתו מידלדלת והכנסותיו נגרעות. עבור סין, עודף הסחר הזה משמעו ההפך – קופת מזומנים תופחת, השפעה כלכלית גוברת ויותר תעסוקה מקומית.

מתוך גירעון סחר כולל של 566 מיליארד דולר מול כל העולם, החלק של הגירעון מול סין מהווה 66%, ולפיכך אין פלא שסין מהווה מטרה עיקרית עבור ממשל טראמפ. סין, מצידה, נהנתה מעודף סחר עולמי של 423 מיליארד דולר ב-2017.

2. יבוא בשווי 506 מיליארד דולר מסין

ממוצרים פשוטים שאינם עתירי ידע כמו צעצועים, רהיטים וביגוד, ועד מחשבים, שבבים, ציוד טלקום וציוד תעשייה - אלה הם הדברים שהאמריקאים מייבאים מסין. שוויו הכולל של היבוא מסין לארה"ב היה 506 מיליארד דולר - נכון ל-2017.

3. סין מיבאת בעיקר ציוד כבד וסחורות חקלאיות

הסינים מייבאים מארה"ב דווקא ציוד כבד – לתחבורה, כלי רכב, חקלאות, וכן סחורות חקלאיות. דוגמה בולטת – פולי סויה. מחירם נפל ב-4% ביום רביעי לאחר שסין הודיעה כי תטיל עליהם מכס של 25%. סך היצוא האמריקאי לסין הוא 129 מיליארד דולר – בערך רבע מהסחורות הזורמות בכיוון ההפוך. משמעות הדבר היא שהמכסים שיוטלו ייקרו יותר סחורות ומוצרים הנצרכים על ידי האמריקאים מאשר  על ידי סינים.

4. בפועל המוצרים יתייקרו - והעניים ישלמו את המחיר

הלוגיקה שעומדת מאחורי המכסים האמריקאים על סחורות סיניות היא שהקמת הגנות כאלו נגד היבוא הסיני - שכולל סחורה המיוצרת על ידי פועלים בשכר נמוך המועסקים בחברות שמקבלות סיוע ממשלתי - תאפשר לחברות אמריקאיות להתחרות ולייצר מוצרים תחרותיים. מה שלא מוזכר ברטוריקה של טראמפ הוא שבפועל, המוצרים יתייקרו – בין אם יהיו אלה מוצרים סיניים שעליהם יוטלו מכסים – ובין אם מוצרים אמריקאים שמיוצרים יותר ביוקר. מכון המחקר פיטרסון לכלכלה בינלאומית פירסם מחקר שבדק כמה ישלמו משקי בית בארה"ב יותר בעקבות מדיניות הסחר של טראמפ. העניים ביותר - אנשים שמשתכרים פחות מ-5,000 דולר לשנה, ישלמו 12% יותר בגלל התייקרות המוצרים שהם זקוקים להם. התייקרות דומה תירשם במדרגות ההכנסה הבאות, אולם למי שהכנסתו יותר מ-150 אלף דולר בשנה ההתייקרות תהיה 5% בלבד. כלומר, המחקר מצביע על כך שמלחמת הסחר תפגע קשות דווקא בעניים ובמעמדות הנמוכים-בינוניים.

5. סין מאיימת על העתיד של ארה"ב

הנקודה החשובה ביותר מבחינת ארה"ב במלחמת הסחר היא לא כל כך התעשיות שנדדו לסין, והמשרות שאבדו בגללן, כמו אלו שעלולות ללכת בעתיד. בעשורים הקודמים סין כבשה מידי ארה"ב ושאר העולם תעשיות בסיסיות ולא עתירות ידע – טקסטיל, רהיטים, צעצועים – וגם תעשיות כבדות כמו פלדה ומכוניות.

ואולם בעשור האחרון, סין הלכה וצברה מומחיות גם בתחומים עתירי ידע ועתירי ערך מוסף – מחשוב, תקשורת, סמארטפונים, ציוד מדידה ועוד. בתחומים אלה היא מאיימת לא על העבר האבוד של ארה"ב, אלא על העתיד שלה. אחת הדוגמאות הבולטות לצעד מנע של ארה"ב היתה חסימת רכישתה של קוואלקום האמריקאית, מפתחת ויצרנית של שבבי תקשורת, על ידי ברודקום ב-142 מיליארד דולר. אמנם ברודקום נולדה כחברה אמריקאית, אולם כיום היא בבעלות סינגפורית. הוועדה להשקעות זרות בארה"ב פסקה נגד העסקה, בטענה שהיא תאפשר לחברות סיניות לשלוט בשוק ה-5G – רשתות סלולריות דור 5.

הגרף המופיע כאן מראה כי האקוסיסטם הטכנולוגי והיזמי של סין הולך וסוגר את הפערים מול זה האמריקאי. חברות טכנולוגיה אמריקאיות גייסו כסף בהון סיכון בהיקף גדול בעשרות מיליארדי דולרים יותר מהסיניות, אולם הפער נסגר ל-8 מיליארד דולר בשנה האחרונה. יתר על כן, החברות הסיניות המגייסות הון סיכון הן גדולות והשפעתן ועוצמתן הולכות וגוברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker