מי יממן את ההגנה המשפטית לבכירי ענקיות המשכנתאות בארה"ב? משלמי המיסים

משלמי המיסים מימנו הגנה משפטית בעלות של 160 מיליון דולר למנהלים בכירים לשעבר בענקיות המשכנתאות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאז שהשתלטה ממשלת ארה"ב על פאני מיי ועל פרדי מק, שילמו משלמי המיסים יותר מ-160 מיליון דולר להגנה משפטית על חברות מימון המשכנתאות ועל מנהליהן הבכירים לשעבר, בסדרה של תביעות אזרחיות שהוגשו נגדם בגין הונאה. העלות נשמרה בסודיות עד השבוע שעבר, אז פירסמו החברות דיווח מפורט של הוצאותיהן המשפטיות לבקשת הקונגרס.

מרבית ההוצאות - 132 מיליון דולר, נועדו להגנה על פאני מיי ועל מנהליה במספר תביעות וחקירות ממשלתיות הקשורות לאי סדירויות פיננסיות, שהתרחשו שנים לפני משבר משכנתאות הסאבפריים.

ממסמכים שהגיעו לידי "ניו יורק טיימס" עולה כי משלמי המיסים שילמו 24.2 מיליון דולר לעורכי דין לצורך הגנה על שלושת המנהלים הבכירים בפאני מיי לשעבר: פרנקלין ריינס, מנכ"ל החברה לשעבר, טימותי האוורד, סמנכ"ל הכספים לשעבר, ולנה ספנסר, חשבת החברה.

נהוג שארגונים מכסים את העלויות המשפטיות של עובדיהם, אלא אם התנהגותם היתה פסולה. במקרה זה, אם יורשעו המנהלים, תוכל הממשלה לנסות להחזיר את ההוצאות, אך הדבר עלול להיות מסובך.

מאז שהשתלטה הממשלה על פאני מיי ועל פרדי מק בספטמבר 2008, רשמו שתי החברות הפסדים של כ-150 מיליארד דולר לפני חישוב שנעשה באחרונה. הרפורמה במערכת הפיננסים בארה"ב, שהועברה בקיץ שעבר, אינה מתייחסת לאופן שבו יש לטפל בשתי ענקיות המשכנתאות, והקונגרס צפוי להתחיל לטפל בנושא מורכב זה בשנה הקרובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker