הנפט על סף 100 דולר לחבית; קפץ ב-3% לשיא של 30 חודשים

נסגר במחיר של 99.63 דולר לחבית על רקע חשש מהתפשטות ההפגנות באיראן, עיראק וסעודיה

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחיר הנפט הגולמי התאושש משפל של שבוע ושב והתקרב לרמה של 100 דולר לחבית, על רקע חשש מפגיעה באספקה העולמית על רקע העימותים בלוב ואפשרות של התפשטות ההתקוממויות במזרח התיכון למדינות נוספות.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו במחיר של 99.63 דולר לחבית - הסגירה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2008 - לאחר עלייה של 2.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בשבוע שעבר זינק מחיר הנפט ב-14% - העלייה השבועית החדה ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-27 בפברואר 2009. בסיכום חודשי, עלה מחיר הנפט בפברואר ביותר מ-5%.

"בעוד האלימות משתוללת בלוב וחוסר הוודאות הכללי הולך וגדל, מתגברים החששות כי יצרניות נפט סמוכות יסבלו מנפילה בתפוקה עקב אי שקט", כתבו האנליסטים של ברקליס קפיטל בדו"ח למשקיעים. "למרות שאלג'יריה מהווה מקור מיידי לדאגה עבור השווקים, אנו רואים במצב בעיראק איום גדול יותר על שוק הנפט, במיוחד לאור העבודה שאי השקט ממשיך להתפשט ברחבי המדינה", הוסיפו האנליסטים.

ירידות חדות נרשמו היום בבורסות במפרץ הפרסי על רקע התגברות החשש מפני התפשטות ההתקוממויות במזרח התיכון לערב הסעודית. בורסת המניות של ערב הסעודית - יצואנית הנפט הגדולה בעולם והכלכלה הערבית הגדולה ביותר - נפלה בשיעור החד ביותר זה למעלה משנתיים. בורסת סעודיה צנחה היום ב-6.8%, הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר 2008, ונכנסה באופן רשמי לשוק דובי לאחר שירדה ב-20% מהשיא של שנת 2010. בורסת כוויית נסוגה היום ב-2.5%.

איראן, יצרנית הנפט השנייה בגודלה בארגון אופ"ק, הכחישה אתמול דיווחים לפיהם מנהיגי האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי נעצרו, לאחר שאתר האינטרנט של האופוזיציה דיווח כי משמרות המהפכה האיראניים עצרו את מנהיגי האופוזיציה.

"השניים נמצאים בבתיהם", אמר אתמול לסוכנות הידיעות פקיד הקשור למערכת המשפט שבחר להישאר בעילום שם. הפקיד הוסיף כי, ההגבלות היחידות שהופעלו עליהם "היא בתקשורת שלהם עם אחרים".

הממשל האמריקאי הודיע אתמול כי הקפיא נכסים בהיקף של 30 מיליארד דולר שבבעלות ממשלת לוב על מנת למנוע משליט לוב, מועמר קדאפי ומשפחתו גישה אליהם. בתדריך שערך אתמול לכתבים, אמר תת-המזכיר לענייני טרור במשרד האוצר של ארה"ב, דיויד כהן, כי היקף הנכסים הלובים הוא הגדול מעולם שהוקפא על ידי הממשל האמריקאי במסגרת סנקציות על משטר כלשהו.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הטיל בסוף השבוע סנקציות על לוב ועל שליטה קדאפי. לראשונה מאז פרוץ המהומות במדינה, התערב אובמה באופן פעיל בנעשה, תוך שהוא מגדיר את המתרחש בלוב כ"איום על ביטחונה של ארצות הברית". הסנקציות האמריקאיות כוללות, בין היתר, איסורים כלכליים ופיננסיים שונים, במסגרתם נאסר על קיום עסקאות ופעולות סחר עם גורמים לוביים. "הסנקציות נועדו לפגוע בממשלת קדאפי ולהגן על נכסים השייכים לעם הלובי", נמסר בהצהרת הממשל האמריקאי. לדברי אובמה, "קדאפי הפר את הערכים הבסיסיים המקובלים בקהילה הבינלאומית וחייב לשאת באחריות".

ממשלת בריטניה הודיעה שלשום כי הקפיאה נכסיו של מנהיג לוב, מועמר קדאפי, כמו גם את נכסיו של 5 מילדיו ובאי כוחם, בהתאם להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם. בכך הצטרפה בריטניה לכמה גורמים שכבר הקפיאו נכסי משפחת קדאפי, בהם שווייץ, ארה"ב וקנדה. בריטניה גם הסירה את החסינות הדיפלומטית עבור קדאפי ובני משפחתו, גם כן בהתאם לסנקציות האו"ם, וסגרה את שגרירותה בלוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker