כלכלת אוסטרליה צפויה לעבור לצמיחה שלילית ברבעון הראשון עקב השיטפונות

עלות שיקום הנזקים מוערכת ב-20 מיליארד דולר; התמ"ג צפוי להתכווץ ב-0.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 1.1%

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השיטפונות הנרחבים שפוקדים את אוסטרליה בשבועות האחרונים מתחילים לתת את אותותיהם בכלכלה המקומית. מדד המחירים ליצרן (PPI) של אוסטרליה עלה ברבעון הרביעי של 2010 ב-0.1%, מסרה היום הלשכה לסטטיסטיקה של אוסטרליה. המדד היה נמוך באופן ניכר מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.7%.

בה בעת, העריכו כלכלנים כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של אוסטרליה צפוי לרשום צמיחה שלילית ברבעון הראשון של 2011 עקב נזקים ליבולים חקלאיים ופגיעה ביצוא פחם מהמדינה. הכלכלן הראשי של ווסטפק (Westpac), ביל אוונס, העריך כי כלכלת אוסטרליה תרשום צמיחה שלילית של 0.1% ברבעון הראשון של שנת 2011 לעומת תחזית קודמת לצמיחה חיובית של 1.1%. היקף הנזק לפעילות הכלכלית במדינה ברבעון צפוי להסתכם בכ-4 מיליארד דולר אוסטרלי - כמחצית מסכום זה במגזר הפחם, העריך אוונס.

מדינת קווינסלנד, אשר נפגעה באופן הקשה ביותר עקב השטפונות, אחראית על כחמישית מהתוצר של אוסטרליה. עלות פעולות השיקום של הנזקים שנגרמו בקווינסלנד עשויה להגיע ל-20 מיליארד דולר אוסטרלי (19.7 מיליארד דולר), לפי דו"ח שפירסמה בשבוע שעבר אוסטרליה אנד ניו זילנד בנקינג גרופ. מועצת הביטוח של אוסטרליה (ICA) העריכה בסוף השבוע כי סך תביעות הביטוח שהוגשו עד כה עקב השטפונות מגיע ל-1.2 מיליארד דולר אוסטרלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker