הרשת גועשת עקב עסקת פייסבוק: "יאהו היתה יכולה לקנות את פייסבוק ב-2% מהמחיר לפני 4 שנים"

ציוצים בטוויטר: "עכשיו שגולדמן משקיע בפייסבוק, יש סיבה לדאגה לגבי שמירת פרטיות המידע שלנו"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
סוכנויות הידיעות

תגובות של גולשים ופרשנים על השקעת בנק גולדמן סאקס בפייסבוק, אתר הרשתות החברתיות הפופולרי בעולם, שטפו היום את האינטרנט. הפרשן ניקולס קרלסון מאתר "ביזנס אינסיידר" מיהר להזכיר לקוראים כי לפני ארבע שנים בלבד, היתה לחברת האינטרנט יאהו הזדמנות לרכוש את חברת פייסבוק במחיר נמוך במחצית מזה שהרשת החברתית דורשת כעת בתמורה ל-4% בלבד ממניותיה.

"מייסד פייסבוק, מרק צוקרברג, אמנם דחה הצעת רכש בסך מיליארד דולר שהגישה יאהו עבור פייסבוק בשנת 2006, אולם מועצת המנהלים והמשקיעים היו מאלצים אותו להיענות להצעת מנכ"ל יאהו, טרי סמל, לו זה היה משפר את ההצעה ל-1.1 מיליארד דולר", כתב קרלסון. "לדברי אדם שהיה בחדר בזמן שקיבל את ההחלטה, סמל היה נחוש בדעתו לא לשפר את ההצעה", הוסיף.

בה בעת, אתר המיקרו-בלוגינג טוויטר רחש וגעש בתגובות לעסקת גולדמן-פייסבוק, אשר רבים מהמצייצים התמקדו במוניטין המפוקפק שצבר גולדמן סאקס. כך למשל, צייץ בהומור הגולש פיטר קפקא (pkafka): "עכשיו באמת יש לי סיבה טובה לסמוך על פייסבוק בכל הקשור למידע שיש לה עלי. החבר'ה בגולדמן כל כך מעוררי אמון". מצייץ אחר, סמיל שאח (semilshah), כתב: "אני אוהב את האירוניה בכך שהגלישה לאתר פייסבוק חסומה לעובדי גולדמן סאקס בעבודה".

גולשים אחרים מיהרו לנסות להמחיש את גודלו העצום של שווי השוק של 50 מיליארד דולר שמשקפת העסקה לפייסבוק. כך למשל ציין רוברט מקמילן (bobbymacReports) כי מדובר בשווי גדול יותר מזה של יצרנית המטוסים בואינג (47 מיליארד דולר) ויותר מכפליים מהשווי של סטארבקס (23 מיליארד דולר). גולש אחר, הווארד לינדזון (howardlindzon) צייץ: "אלוהים אדירים, גולדמן סאקס משקיע 500 מיליון דולר בפייסבוק. מה הדבר הבא, שבנק ווקוביה ישקיע בטוויטר?".

מוקדם יותר היום דיווח הבלוג דילבוק של "ניו יורק טיימס", כי אתר פייסבוק גייס 500 מיליון דולר מבנק גולדמן סאקס ומחברת דיג'יטל סקיי טכנולוג'יס, בעסקה המעריכה את פייסבוק בשווי של 50 מיליארד דולר. לפי שווי זה, פייסבוק גדולה יותר מחברות ותיקות יותר כמו אי-ביי, יאהו וטיים וורנר.

במסגרת העסקה, השקיע גולדמן בפייסבוק 450 מיליון דולר בעוד שדיג'יטל סקיי טכנולוג'יס, חברת ההשקעות הרוסית שכבר השקיעה כחצי מיליארד דולר בפייסבוק בעבר, השקיעה 50 מיליון דולר, אמרו מקורות המקורבים לעסקה. לגולדמן סאקס תהיה אפשרות למכור עד 75 מיליון דולר מהנתח שלו לחברה הרוסית, לדברי המקורות.

עוד במסגרת העסקה, גולדמן אמור לגייס 1.5 מיליארד דולר ממשקיעים עבור פייסבוק לפי שווי של 50 מיליארד דולר. בצעד נדיר, גולדמן מתכנן ליצור כלי מיוחד שיאפשר ללקוחות גדולים שלו להשקיע בפייסבוק, אמרו המקורות. בסך הכל, עתידה פייסבוק לגייס במסגרת העסקה שני מיליארד דולר תמורת 4% ממניות החברה. משמעות ההשקעה של גולדמן בפייסבוק היא שהבנק ככל הנראה יהיה מעורב בהנפקתה של פייסבוק, כאשר תחליט לעשות זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker