בכירים ישראלים ב-2008: "נביא את כלכלת עזה אל סף קריסה"

כך לפי מברק דיפלומטי אמריקאי שהודלף לאתר ויקיליקס ■ המברק מתייחס גם לכך שהשקל ממשיך לשמש כמטבע בעזה ■ גורמים ישראלים אמרו לדיפלומטים אמריקאיים: "אין ספור פעמים כי בכוונתם להותיר את כלכלת עזה במצב של סף קריסה מבלי לאפשר לה להתמוטט כליל"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גורמים ישראלים אמרו לדיפלומטים אמריקאיים "אין ספור פעמים כי בכוונתם להותיר את כלכלת עזה במצב של סף קריסה מבלי לאפשר לה להתמוטט כליל" - כך לפי מברקים דיפלומטים אמריקאים משלהי שנת 2008 שהודלפו לאתר ויקיליקס.

המברק, שכותרתו "ללא מזומנים בעזה", פורסם היום באתר האינטרנט של העיתון הנורבגי אפטנפוסטן. העיתון הודיע באחרונה כי קיבל גישה מלאה לכל 250 אלף המברקים הדיפלומטים שהודלפו לויקיליקס.

המברק מתייחס גם להיבטים פיננסים סבוכים יותר של הסגר על עזה, ובכלל זה העובדה שהמטבע הישראלי, השקל, ממשיך לשמש כמטבע ברצועה, גם לאחר השתלטות תנועת החמאס עליה.

"בעוד שממשלת ישראל מאמינה כי המשך השימוש בשקל בשטחים הפלסטינים עולה בקנה אחד עם האינטרסים של ישראל, היא מתייחסת להחלטות לגבי כמות השקלים הנמצאים במחזור בעזה כאל עניין ביטחוני", נכתב במברק.

המברק מציין עוד כי הרשות הפלסטינית לוחצת על ישראל לאפשר לה לשלם משכורות לעובדיה בעזה. בכירים ישראלים, שרצו למצוא דרך לפתור את הבעיה, עמדו בפני מה שהוגדר במברק בתור "דילמת תשלום המשכורות", מכיוון שביקשו לעשות זאת באופן שיבטיח שהכספים לא יגיעו לידי החמאס.

עוד עולה מהמברק כי גורמים ישראלים אמרו לדיפלומטים אמריקאים כי "יתכן שלחץ פוליטי שנובע מסוגיית החייל השבוי גלעד שליט השפיע על בכירים ישראלים להקשיח את עמדתם בתחום המדיניות המוניטרית כלפי עזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker