צרות בחדר השינה? הילד חולה? ענקיות האינטרנט יודעות עלינו הכל

העוזרים הדיגיטליים של גוגל, אמזון ואפל מקשיבים למשתמשיהם ■ בקשות פטנטים שהגישו החברות מראות כי התוצאות עשויות לחרוג מפרסום מותאם אישית, ויכללו אף זיהוי של מצב הרוח והמצב הבריאותי של בני הבית ■ פייסבוק ביטלה תוכניות לחשוף מכשירים ביתיים שמחוברים לאינטרנט

אלקסה בתוך רובוט
אלקסה מותקנת בתוך רובוטצילום: Jae C. Hong/אי־פי

במשחק הסופרבול השנה הציגה אמזון פרסומת שבה העוזרת הדיגיטלית שלה, אלקסה, איבדה זמנית את קולה. בפרסומות הופיעו שלל ידוענים ואפילו מנכ"ל החברה ג'ף בזוס.

הפרסומת התמקדה בשאלה מה יכולה אלקסה לומר למשתמשים, אבל השאלה המסקרנת יותר היא מה אלקסה ועוזרים דיגיטליים אחרים יכולים לשמוע — במיוחד בזמן שאנשים קונים יותר ויותר רמקולים חכמים.

אמזון ו גוגל , הספקיות העיקריות של מכשירים כאלה, אומרות כי העוזרים מקליטים ומעבדים את השמע רק לאחר שמשתמשים לוחצים על כפתור או אומרים "היי, אלקסה" או "אוקיי, גוגל". ואולם שתיהן הגישו בקשות פטנטים שמתוות מגוון אפשרויות למכשירים שיכולים להאזין למה שאומרים המשתמשים ולמה שהם עושים. המידע הזה יכול לשמש כדי לזהות את תחומי העניין והתשוקות של המשתמשים, ואפשר לכרות אותו לטובת פרסומות והמלצות על מוצרים.

בחבילה אחת של בקשות לפטנטים, אמזון תיארה "אלגוריתם לרחרוח קול", שניתן להשתמש בו במגוון מכשירים, כמו טאבלטים או מכשירי קריאה אלקטרוניים, כדי לנתח שמע בזמן אמת כשהמכשירים שומעים "אהבתי", "קניתי" או "לא אהבתי". שרטוט הנכלל בבקשת הפטנטים הציג כיצד שיחת טלפון בין שני חברים יכולה להסתיים בכך שאחד מהם יקבל הצעה לבקר בגן החיות של סן דייגו, והאחר יקבל פרסומת לחברות במועדון היין של החודש, בעקבות דברים שנאמרו בשיחה.

בנוסף, בקשות פטנט של גוגל, שהיא גם הבעלים של נסט לאבס, יצרנית מוצרים לבית חכם, מתארת כיצד אותות שמע ואותות חזותיים יכולים לשמש בהקשר של מערכי בית חכם. בקשה אחת מתארת כיצד ניטור שמע יכול לזהות ילד משתובב בבית באמצעות שימוש בדפוסי דיבור וקול. המכשיר יוכל לזהות תנועה בזמן שהוא מאזין ללחישות או שתיקה, ויש אפילו אפשרות שהרמקול החכם יזהיר את הילד בעל פה.

בבקשת פטנט נפרדת של גוגל, הנוגעת להתאמה אישית, אך באופן שמכבד את פרטיות המשתמשים, צוין כי אפשר לזהות את מצב רוחם של המשתמשים במכשירים באמצעות "שימוש בעוצמת קולם, קצב הנשימות שלהם או בכי". בבקשה צוין גם כי אפשר לזהות מצב רפואי על פי קולות של "כחכוח, שיעול או התעטשות".

פרסומת לאלקסה, העוזרת הדיגיטלית של אמזון, ששודרה בזמן הסופרבול בארה"ב

אותה בקשת פטנט מתארת כיצד מכשיר שכולל גם מצלמה יכול לזהות חולצה עם הדפס של פניו של ויל סמית בארון של המשתמש, ובאמצעות צירוף המידע הזה להיסטוריית הדפדפן יסופקו למשתמש המלצות בנוסח: "נראה שאתה מחבב את ויל סמית. הסרט החדש שלו מוצג בקולנוע סמוך אליך".

בהודעה רשמית אמרה אמזון כי החברה "לוקחת ברצינות את הפרטיות של המשתמשים ולא משתמשת בהקלטות של קולם לפרסום מותאם". אמזון אמרה גם כי הגישה "כמה בקשות פטנטים עם הפנים לעתיד שחוקרות את מלוא האפשרויות של טכנולוגיה חדשה, וכי יידרשו שנים לקבל את האישור, ולא בהכרח ישתקף בהן פיתוח נוכחי של מוצרים ושירותים".

גוגל אמרה כי היא אינה "משתמשת בהקלטות שמע גולמיות כדי לזהות מצבי רוח, מצב רפואי או מידע דמוגרפי". החברה הוסיפה: "כל המכשירים שמגיעים עם גוגל אסיסטנט, כולל גוגל הום, מתוכננים עם שימת לב לפרטיות המשתמש".

מצלמות ומיקרופונים בחדר השינה ובמטבח

חברות טכנולוגיה מגישות מספר מסחרר של בקשות פטנטים מדי שנה, שרבות מהן מעולם לא מיושמות, או שהטכנולוגיה ליישומן לא קיימת בכלל.

ואולם ג'יימי קורט, נשיא ארגון הצרכנים קונסיומר ווצ'דוג (Consumer Watchdog), שפירסם מחקר על כמה בקשות פטנטים בדצמבר, אמר: "כשקוראים את בקשות הפטנטים, ברור שזאת מערכת ריגול ומעקב שנועדה להגיש אותנו למפרסמים".

החברות, הוסיף קורט, "מנסות לגלות מה קורה בחיינו בבית במונחים כמותיים". גוגל ענתה שטענותיו של הארגון אינן מבוססות, וכי "פיתוח ושיווק של מוצרים עתידיים אינו מבוסס בהכרח על בקשות הפטנטים שלנו".

סקר גאלופ מתחילת מארס גילה כי 22% מהאמריקאים משתמשים במכשירים כמו גוגל הום או אמזון אקו — הרמקול שמבוסס על אלקסה. האימוץ הגובר של רמקולים חכמים משמעו שמכשירים, שחלקם מכילים עד שמונה מיקרופונים ומצלמה, מותקנים במטבחים ובחדרי שינה כדי לענות על שאלות, לשלוט במכשירים ולערוך שיחות טלפון. אפל הציגה לאחרונה גרסה משלה — הום־פוד (HomePod).

ואולם צרכנים רבים חוששים שחברות טכנולוגיה מצותתות להם כדי למכור להם מודעות מותאמות אישית, אף שהחברות מכחישות שהן עושות זאת. חשיפת פעילותה של קיימברידג' אנליטיקה, שכרתה באופן לא חוקי נתונים של 50 מיליון משתמשים, רק הוסיפה לעוינות הציבור.

פייסבוק התכוונה לחשוף את מוצרי הבית המחוברים שלה בכנס מפתחים במאי, דיווחה "בלומברג ניוז", אך הרעיון אופסן בגלל תגובת הנגד לאירועים הטריים.

אמזון וגוגל הדגישו כי מכשירים עם תוכנת אלקסה וגוגל אסיסטנט מאחסנים הקלטות של המשתמשים רק אם הם מבקשים לעשות זאת. אקו של אמזון ורמקולים חכמים חדשים עם מסכים משתמשים בנורות שנדלקות כדי לאותת שהם מעבירים לענן את השמע בסטרימינג, וצרכנים יכולים להקשיב ולמחוק הקלטות באפליקציית אלקסה או באתר של אמזון (אם כי החברה מזהירה כי הדבר עלול לפגוע בחוויית המשתמש). גוגל הום גם מציג נורה שמאותתת כשהמכשיר מקליט, והמשתמשים יכולים למחוק את ההקלטות באתר.

אמזון טוענת שהקלטות קוליות יכולות לסייע במילוי בקשות ולשפר את שירותיה. גוגל אומרת כי הנתונים עוזרים לה לספק תגובות משופרות ואישיות יותר.

פרסומת לגוגל הום - הרמקול החכם של גוגל

המכשירים מפעילים את עצמם ללא אישור

ואולם האקו־סיסטם של נתוני הקול עדיין מתפתחת. אלפי אפליקציות חיצוניות מפותחות עבור אלקסה, והן מאפשרות לשחק משחקים, לעמעם את האורות בבית ולספק עצות ניקיון. אמזון טענה כי לא שיתפה את ההקלטות עם גורמים חיצוניים, אולם תנאי השירות של אלקסה מפרטים כי היא עשויה לשתף את התוכן של הבקשות או מידע נוסף, כמו המיקוד בכתובתם של המשתמשים. גוגל טוענת כי באופן כללי היא לא מספקת את ההקלטות לגורמים חיצוניים, אולם עשויה לשלוח תעתיקים של דברי המוקלטים.

יש מכשירים שכבר הוכיחו שההקלטות חורגות ממה שהמשתמשים סבורים. כך קרה עם מכשירים מסוג גוגל הום מיני, שהופצו בקרב עובדים של החברה ובקרב עיתונאים, והקליטו ללא הרף את דברי המשתמשים.

במקרה קשה יותר, בלשים שחקרו מוות בבית בארקנסו ביקשו גישה למכשיר אקו ב–2016. אמזון התנגדה, אך לבסוף התיר הנאשם, ג'יימס בייטס, להשתמש בהקלטה (הוא זוכה, ללא קשר, על סמך ראיות אחרות). קתלין זלנר, עורכת הדין שלו, אמרה בראיון כי מכשיר האקו הקליט יותר משהיה אמור. בייטס אמר לה כי המכשיר נדלק תדיר בלי שהופעל על ידיו, וכי הקליט שיחות שלא היו קשורות לפקודות אלקסה, לרבות שיחה על פוטבול שנערכה בחדר סמוך. "הדרך שבה הפעלת המכשיר התבצעה מעצמה היתה מרושלת", אמרה זלנר.

המרכז לפרטיות מידע אלקטרוני המליץ על חוקי גילוי נאות למכשירים שמחוברים לאינטרנט, "כולל דרישת שקיפות אלגוריתמית" שתסייע לאנשים להבין איך משתמשים במידע שלהם ואילו החלטות אוטומטיות מתבצעות לגביהם. על הרגולטורים להתערב יותר בשימוש ובאיסוף מידע צרכנים, טוענים במרכז.

אפל מפגרת במרוץ הרמקולים החכמים

פרסומת להום-פוד - הרמקול החכם של אפל

הום־פוד של אפל, המתחרה ברמקולים החכמים של אמזון וגוגל, נמכר עם השקתו ב–349 דולר, מחיר גבוה פי שלושה בערך מהמתחרים. למרות החומרה המרשימה שלו — במיוחד עבור חובבי מוזיקה, בזכות רמקול וופר, מגבר קסטום ושבעה טוויטרים — הוא לא זוכה לשבחים רבים.

סירי, העוזרת הדיגיטלית של אפל, שכל משתמשי האייפון מכירים, מפגרת קשות אחר מתחרותיה הווירטואליות, במיוחד כשהיא מופעלת על הום־פוד.

כך, באופן מפתיע, אפל, החברה שהיתה הראשונה להביא לשוק עוזרים דיגיטליים ב–2011, מפגרת אחרי המתחרות. המוצר הוכרז ביוני 2017 — ושיווקו נדחה ל–2018. בפברואר השנה אפל עדיין מכרה מוצר לא־מוגמר, עם כמה תכונות חסרות, כמו קישור של כמה מכשירים למערכת סאונד אחת, כפי שאפל מתכננת. כדי להפעיל את המכשיר, צריך מכשיר שפועל באמצעות מערכת iOS, כמו אייפון, אייפד או אייפוד טאץ'. כדי להפעיל את שירות המוזיקה באמצעות פקודות קוליות, חייבים להירשם לאפל מיוזיק, שירות הסטרימינג של אפל.

בבדיקה שערך "ניו יורק טיימס", שבה נבחנו רמקולים חכמים בביצוע של 14 משימות שונות — לרבות עבודה, מוזיקה, אוטומציה ביתית ובישול — קיבלו המתחרים את הציונים הבאים, לפי דירוג של 1–4: אמזון אקו — 3.4, גוגל הום — 3.1, אפל הום פוד — 2.9.

העוזרים הקוליים בישראל: הטכנולוגיה כבר כאן

המכשירים אמזון אקו, גוגל הום ואפל הום־פוד אינם נמכרים בישראל כיום. מי שרוצה לרכוש אותם צריך לעשות זאת דרך אתרי הקנייה מחו"ל, כמו אמזון או איביי, ובידיעה כי השירותים אינם תומכים בעברית.

ההערכה בענף היא כי כיום יש בישראל 20–30 אלף מכשירים שהוזמנו באינטרנט או נקנו בחו"ל. הם נרכשו בעיקר על ידי מי שמכונים early adopters — מאמצים מוקדמים של טכנולוגיה, שאוהבים להתנסות ראשונים בגאדג'טים שונים ובטכנולוגיה חדשה, כמו רחפנים או מציאות רבודה.

המאמצים המוקדמים בישראל יכולים להפעיל את שירות המוזיקה, לבקש לראות סדרות בנטפליקס, ולסנכרן בין היומן למיילים. עם זאת, בניגוד לעמיתיהם בארה"ב, הם לא יוכלו להזמין דרך העוזר הדיגיטלי שירותים ומוצרים כגון נסיעות מאובר ופיצה מדומינוס, או אף להזמין באמצעות פקודה קולית מוצרים ישירות מאתר אמזון.

אבישי פריז, מייסד קהילת עוזרות אישיות בפייסבוק, שמוקדשת לטכנולוגיית העוזרים הקוליים, מסביר: "יחסית למוצר שאין לו שירות בישראל, הרבה אנשים משתמשים בו, אך כמובן שזה מעט מאוד ביחס למה שקורה בעולם. כיום יש הרבה מודעות למוצרים אלה מפני שהחברות הגדולות מקדמות ודוחפות אותם ברמה הבינלאומית, כך שגם כאן שמעו עליהם. יש לזכור כי כיום השירותים מופעלים באופן מלא רק במדינות בודדות כמו ארה"ב, גרמניה ואנגליה. גם בברזיל, שבה יותר מ–200 מיליון תושבים, השירות עוד לא הושק במלואו, כך שאנחנו לא היחידים".

בשלב זה עדיין לא ידוע מתי השירותים הקוליים יעברו גיור — כלומר, יתמכו גם בעברית ויימכרו בישראל. ההערכה היא שזה יקרה בעוד יותר משנה, וכי מדינות רבות יזכו ליהנות מהטכנולוגיה בשפתן הרבה לפני ישראל. עם זאת, לדברי פריז, השלוחות של מרכזי הפיתוח של הזרועות הקוליות של מיקרוסופט ואמזון פועלות בישראל, כך שפיתוח ממשק בעברית הוא רק עניין של רצון טוב מצדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker