תעשיית התיירות ביוון משוועת לכניסה של משקיעים חדשים

ענף התיירות הוא אמנם הגדול במדינה - אך צמיחתו מוגבלת בשל מיסוי יתר וחוסר ביטחון של המשקיעים

לוגו בלומברג
בלומברג
סנטוריני, יוון
סנטוריני, יווןצילום: Getty Images IL

הדבר שמגביל את תעשיית התיירות היוונית יותר מכל הוא מחסור בהשקעות. יוון היא יעד התיירות השישי המבוקש ביותר באיחוד האירופי ב–2016, על פי נתוני יורסטאט, סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי.

ענף התיירות יכול להגיע לשיאים חדשים אם יותר משאבים יוזרמו אליו, ואם יוון תסיר את המגבלות שחוסמות את כניסתו של הון חדש, אומר נשיא קונפדרציית התיירות היוונית (SETE), יאניס רטסוס.

"ממאי ועד ספטמבר נכנסים למדינה כמעט 30 מיליון תיירים, וזה מספר עצום. המספר עשוי להגיע ל–40 מיליון אם היו מאריכים את עונת התיירות לתשעה חודשים" אמר רטסוס לבלומברג באתונה. "אנחנו צריכים להעשיר את המוצר התיירותי שאנו מספקים ולדאוג לכך שיהיה ערך מוסף שימשוך לא רק יותר תיירים, אלא תיירים עשירים יותר כדי שההכנסות מכל תייר יגדלו".

תיירות היא התעשייה הגדולה ביותר ביוון, עם עלייה של 10% ל–27.2 מיליון תיירים נכנסים למדינה ב-2017 לעומת 2016, והכנסות של יותר מ-14.5 מיליארד יורו (18 מיליארד דולר), על פי נתונים של הבנק המרכזי של יוון. ענף התיירות תרם 32.8 מיליארד יורו לתוצר הכלכלי היווני ב–2016, שהיה 18.6% מהתמ"ג באותה שנה, על פי מועצת התיירות העולמית (WTTC). הארגון הלונדוני צופה שהנתון הזה יעלה ל–23.8% מהתמ"ג ב–2027.

.

קרנות הפנסיה מחזיקות בנכסים

במטרה להגדיל את מספר הנכנסים למדינה ל-36 מיליון ואת ההכנסות ל-20 מיליארד יורו עד 2021, יוון זקוקה להשקעות בסך 6 מיליארד יורו בשנה, אמר רטסוס. "זה מספר גבוה, אך במקביל קיים גם עניין זר בהשקעות כאן". לדבריו, יש צורך גם בהשקעות ציבוריות.

לדברי רטסוס, המשקיעים מתעניינים ביחידות נופש ובבניינים ריקים. "יש בניינים רבים בבעלות ציבורית שיכולים לשמש למטרות תיירותיות. למשל, באתונה קרנות הפנסיה מחזיקות בבעלות על נכסים ריקים ועל נכסים שמיועדים לשימושים אחרים", הוא אמר.

למשל, באוקטובר 2017 קרן הביטוח הלאומי של חיל האוויר היווני חכרה למשך 40 שנה בניין בכיכר אומוניה שבמרכז אתונה. המבנה שימש כבית מלון עד 2008 — כשהקריסה של ליהמן ברדרס הציתה משבר פיננסי עולמי — והוא עומד ריק מאז. ייתכן שהוא יהפוך שוב לבית מלון בעתיד.

משקיעים זרים גם מחפשים מכסים שהוחזקו בידי בנקים, אמר רטסוס. עסקות כבר נחתמות. ביוני 2017, מלון אתונה לדרה, שאותו מפעילה רשת מריוט, נמכר במכירה פומבית על ידי אלפא בנק ונרכש על ידי חברה שנשלטת על ידי חברת הנדל"ן האמריקאית היינס בעבור 33 מיליון יורו.

המדינה, מצדה, צריכה לשפר תשתיות, כמו נמלי ים, מרינות ושדות תעופה אזוריים כדי ליצור ערך מוסף, בעיקר באיים היווניים, אמר רטסוס. "התשתיות באיים הם משנות ה-60 ויש גם צורך בשיפור מערכת הביוב", הוא הוסיף.

תיירת סינית באתונה
תיירת סינית באתונהצילום: בלומברג

המשקיעים חוששים ממיסוי ומאי־יציבות

לדבריו, השקעות במדינה נדחות בדרך כלל בשל מיסוי יתר וחוסר הביטחון של המשקיעים בהשקעה ביוון. בנוסף, "יש אישורים מיוחדים שצריך לקבל מגופים ממשלתיים, כמו המועצה לארכיאולוגיה או רשות היערות", הוסיף רטסוס.

מס הקנייה הגבוה במדינה מעיב גם כן על התחרותיות שלה, אמר רטסוס. "לתעשיית התיירות חשוב הרבה יותר שמס הקנייה יופחת על פני מס החברות". מס הקנייה הנוכחי ביוון הוא 13% לבתי מלון, לעומת 6% ב-2015; ו-24% למסעדות, לעומת 13% בעבר. מנגד, בפורטוגל מס הקנייה הוא 6% לבתי מלון ו-13% למסעדות.

"הגענו לשפל המדרגה, ואנו מתחילים לעלות, אך יוון צריכה לשנות את מודל הצמיחה שלה כך שיתמקד בייצור", אמר רטסוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker