המזכר שמגלה את האמת של פייסבוק: להמשיך לצמוח - גם במחיר חיי אדם

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג התכחש לדברים שכתובים במזכר הפנימי שכתב בכיר בפייסבוק ב-2016 ודלף לרשת: "אנחנו לא מאמינים שהמטרה מקדשת את האמצעים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג מצטלם עם קבוצת יזמים צעירים בסנט לואיס במיזורי, בנובמבר
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג מצטלם עם קבוצת יזמים צעירים בסנט לואיס במיזורי, בנובמברצילום: Jeff Roberson / AP
סוכנויות הידיעות

בכיר בפייסבוק כתב כי הרשת החברתית צריכה לשאוף להגדלת מספר המשתמשים בכל האמצעים, גם אם זה עולה לפעמים בחיי אדם, במזכר פנימי מ-2016 שהגיע לידי האתר באזפיד בצל שערוריית קיימברידג' אנליטיקה.

המזכר נכתב על ידי אנדרו בוסוורת, סגן נשיא בפייסבוק שהיה בחברה מימיה הראשונים, תחת הכותרת "המכוער" (The Ugly). בוסוורת כתב בו כי כל מה שפייסבוק עושה למען הגדלת מספר המשתמשים הוא מוצדק.

המזכר הופץ בתוך פייסבוק יום לאחר שמותו של אדם משיקגו הוצג בפייסבוק לייב. "אולי זה גובה מחיר של חיי אדם, כשחושפים מישהו להתנהגות בריונית. אולי מישהו מת במתקפת טרור שאורגנה בעזרת הכלים שלנו", כתב בוסוורת. "האמת המכוערת היא שאנחנו מאמינים בחיבור בין אנשים באופן כל כך עמוק, עד שכל דבר שיאפשר לנו לחבר יותר אנשים הוא *דה פקטו* טוב זה לא משהו שאנחנו עושים בשביל עצמנו. או בשביל מחיר המניה שלנו (הא!). זה פשוט מה שאנחנו עושים. אנחנו מחברים אנשים. נקודה".

בוסוורת כתב כי הדברים האלה מצדיקים "שיטות שנויות במחלוקת לייבוא אנשי קשר", שבהן משתמשים מספקים מידע על חבריהם. הוא גם כתב כי פייסבוק מתכוונת להתפשר כדי להיכנס לסין, שבה היא עדיין אסורה.

משתמשים, מפרסמים ומשקיעים בפייסבוק יצאו נגד הרשת החברתית בשבועיים האחרונים לאחר שנחשף כי אפשרה לחברת הייעוץ הפוליטי קיימברידג' אנליטיקה להשיג מידע פרטי על 50 מיליון משתמשים בניגוד למדיניות הפרטיות המוצהרת שלה. צוקרברג צפוי להעיד בחודש הבא בפני הקונגרס האמריקאי בנושא.

בתגובה שמסר לבאזפיד גינה מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג את הדברים הכתובים במזכר, אך הגן על בוסוורת ואמר כי הוא "מנהיג אמיתי". "רוב האנשים בפייסבוק, כולל אותי, ממש לא מסכימים עם הדברים האלה", אמר. "מעולם לא האמנו שהמטרה מקדשת את האמצעים", הוסיף. "אנחנו מבינים שחיבור בין אנשים אינו מספיק בפני עצמו. צריך לעבוד גם כדי לקרב אנשים זה לזה. שינינו את כל המשימה וההתמקדות של החברה בשנה שעברה כדי לשקף זאת". בוסוורת עצמו אישר את אמיתות המזכר אך אמר כי הוא לא באמת מאמין בדברים שכתב וכי המטרה שלו היתה רק לעורר דיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker