נגידת בנק ישראל בראיון לבלומברג: "מלחמת סחר עולמית - חדשות רעות לישראל"

"נסיגה מסחר חופשי תפגע במיוחד בכלכלות קטנות ופתוחות כמו ישראל", הזהירה קרנית פלוג בראיון שנערך לפני פרוץ העימות האחרון עם שר האוצר משה כחלון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראלצילום: בלומברג

המכסים שהטיל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על יבוא פלדה, וצעדי התגמול מצד סין, עלולים בסופו של דבר לפגוע גם בישראל אם הם יציתו מלחמת סחר, הזהירה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג.

"אני חושבת שאם ניסוג מסחר חופשי אלו יהיו חדשות רעות עבור הכלכלה העולמית, וחדשות רעות בוודאי לכלכלות קטנות ופתוחות כמו זו של ישראל", אמרה פלוג בראיון ששודר ביום חמישי בערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "אני חושבת שכולנו מפיקים תועלת מסחר חופשי".

בנק ישראל הותיר את הריבית בשפל של 0.1% במהלך שלוש השנים האחרונות, למרות שהבנק הפדרלי בארה"ב החל להעלות את הריבית. כיוון המדיניות המוניטרית של ישראל ייקבע רק על סמך התנאים המקומיים ולא ילך בעקבות בנקים מרכזיים אחרים", אמרה פלוג.

"אני חושבת שמדיניות מוניטרית מצמצמת, במובן זה שהיא משקפת שיפור בביצועים הכלכליים בארה"ב, מהווה חדשות טובות עבור הכלכלה הישראלית", אמרה. "אבל ככלל, המדיניות שלנו מתבססת על ההתפתחויות בישראל".

תנודות מט"ח

הפער המתרחב בין הריביות בארה"ב ובישראל לא בלם את התחזקות השקל מול הדולר, דבר שמכביד על היצואנים בישראל.

לדברי פלוג, השקל החזק משקף בין השאר את נתוני היסוד האיתנים של כלכלת ישראל שצמחה בקצב של 3.6% ברבעון האחרון של שנה שעברה. השקל התחזק גם מול היורו, מגמה שאותה מייחסת פלוג למדיניות המרחיבה יותר של הבנק המרכזי של אירופה (ECB).

"אני חושבת שיש כמה לחצים עודפים להתחזקות הקשורים לתמריצים היחסיים של המדיניות המוניטרית, ועל כך ניסינו לפצות באמצעות ההתערבות שלנו בשוק המט"ח", אמרה פלוג. היא סירבה לומר האם הבנק המרכזי רוכש גם יורו מלבד דולרים.

מחירי הדיור

בראיון התייחסה פלוג גם לשוק הדיור בישראל, שלהערכתה מתחיל להצטנן, אולם הוסיפה כי הממשלה צריכה לעשות יותר כדי להגדיל את ההיצע. הראיון התקיים לפני העימות האחרון בין שר האוצר לנגידת בנק ישראל.

"היינו עדים לסימנים ראשוניים של ירידה במחירי הדיור בחודשים האחרונים, אבל אני חושבת שיש מקום לעוד ירידות", אמרה.

היא דחתה את האפשרות כי נפילת מחירי הדיור עלולה לגרור למשבר בנקאות: "אנחנו חושבים שהמערכת יציבה ובטוחה, ומסוגלת לעמוד גם בתיקון חד למדי בשוק הדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker