הסוגיות שיעמדו על סדר היום הגלובלי ב-2011: אי הוודאות הכלכלית ומחסור במשאבים

סוגיות נוספות הן העברת מוקד הכוח לכלכלות המתעוררות והיחלשות המוסדות, לפי תחזית הפורום הכלכלי העולמי

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בפני הכלכלה העולמית יעמדו בשנה וחצי הקרובות אתגרים שיש לטפל בהם, כגון אי ודאות ומחסור במשאבים, כך צופה הפורום הכלכלי העולמי.

בדו"ח מיוחד של הפורום, זוהו ארבע סוגיות עיקריות שישפיעו על הכלכלה העולמית בשנה וחצי הקרובות, ואשר דורשות התייחסות.

הראשונה היא העברת מרכז הכוח העולמי - הכוח עובר בהדרגה לכלכלות המתעוררות, אשר נהפכות למרכזי צמיחה וקבלת החלטות. מגמה נוספת היא אי הודאות הכלכלית - רמה גבוהה של תנודתיות והתנהגות לא רציונלית של משקיעים, אשר עלולות להוביל למלחמת מטבעות, משבר תקציבי וחוסר איזונים - מחסור במשאבים בעולם וחולשת המוסדות.

סוגייה נוספת שזיהה הפורום היא מחסור במשאבים. בשעה שאוכלוסיית העולם קרובה ל-7 מיליארד איש, המחסור במשאבים עלול לפגוע בצמיחה, לייצור בעיות סביבתיות ולייצור קונפליקטים פוליטיים, לפי הדו"ח.

הסיכון האחרון, על פי הדו"ח, הוא חולשה מוסדית. מוסדות אשר היו חלשים לפני המשבר של 2008 נחלשו עוד יותר עקב אי היציבות העולמית וכתוצאה מכך, העולם לא נמצא במצב שבו יוכל לשאת עוד זעזועים.

"לא ניתן יותר להתייחס לאתגרים הגלובליים באופן מבודד", אמר פרופסור קלאוס שוואב, מייסד ויו"ר הפורום הכלכלי העולמי. "מנהיגים כיום צריכים לנווט בין שורה של סוגיות מורכבות וגדולות יותר ויחסים סבוכים יותר".

על פי הדו"ח, ישנן גם מגמות אשר מוערכות יתר על המידה כסיכונים הן אחריות חברתית וגלובליזציה, אשר יש עיסוק גדול מדי בהן בכלכלה העולמית. מנגד, נושאים כמו פערי הכנסות וביקוש גובר למשאבים דורגו כנושאים החשובים ביותר שלהם לא ניתנה מספיק תשומת לב בעולם.

התחזית של הפורום הכלכלי העולמי לסדר היום הגלובלי ל-2011 מבוססת על סקר שנתי בקרב המומחים הגדולים בעולם ודיונים בועידת סדר היום של הפורום, אשר בה התכנסו יותר מ-600 מנהיגים מ-60 מדינות לדיון בנושאים הרלוונטיים ביותר על סדר היום הגלובלי, האזורי והתעשייתי. הפורום הכלכלי העולמי הקים את מועצות סדר היום העולמי ב-2008, והן ממונות על מעקב אחר מגמות, סיכונים, מיפוי קשרים, פערים בידע ופיתוח המלצות לטיפול באתגרים הגדולים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker