גייתנר: "היואן נמוך בהרבה משוויו ההוגן; סין לא עומדת בהתחייבותה לאפשר את ייסופו"

חולשתו של היואן עלולה לגרום לאינפלציה ולפגוע בצמיחתה של סין, אמר שר האוצר האמריקאי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ערכו של היואן הסיני נמוך בהרבה משוויו ההוגן, ובייג'ין מתקדמת בקצב איטי מכדי למלא את התחייבותה לאפשר לו להתחזק, כך אמר היום שר האוצר האמריקאי, טימותי גייתנר.

גייתנר אמר כי האצת קצב הרפורמות ביואן היא לטובתה של סין. הוא אמר כי העובדה שהיואן מתחת לשוויו ההוגן מגבירה את הסיכון לאינפלציה, ותפגע בצמיחתה של סין. גייתנר אמר את הדברים בנאום שנועד להבהיר את עמדות הממשל האמריקאי לקראת ביקורו בוושינגטון של נשיא סין, הו ג'ינטאו, בשבוע הבא. המתיחות הכלכלית בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם התגברה באחרונה, בשעה שהגירעון במאזן הסחר של ארה"ב מול סין ממשיך להתרחב והאבטלה בה עדיין גבוהה.

חברות אמריקאיות טוענות כי היואן נסחר כיום בשווי הנמוך ב-40% מערכו המציאותי. השווי הנמוך מעניק לסין יתרון תחרותי עצום משום שהוא הופך את מוצריה לזולים יותר בארה"ב, ואת המוצרים מתוצרת אמריקאית ליקרים יותר בסין.

סין התחייבה לאפשר גמישות גדולה יותר במטבע המקומי שלה, אולם לדברי גייתנר, מאז שהיואן התחזק מול הדולר לפחות ב-3%. את המחיר של חולשת היואן משלמות לא רק חברות אמריקאיות אלא גם חברות במדינות אחרות, אשר שערי החליפין של מטבעותיהן גמישים יותר, אמר גייתנר. בספטמבר אישר בית הנבחרים האמריקאי חקיקה שתאכוף סנקציות כלכליות על סין, אם זו לא תאפשר ליואן להתחזק בקצב מהיר יותר. החקיקה לא הגיעה לאישור הסנאט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker