דרכיהן נפרדו: כלכלות רוסיה וברזיל משנות כיוון

במשך שנים היו לרוסיה וברזיל - שתיים מהכלכלות המתעוררות הגדולות בעולם - דירוג אשראי זהה, אותו תמ"ג לנפש וכלכלה המבוססת על משאבי טבע ■ כל זה השתנה לאחר שרוסיה הגיבה בנחישות וביעילות למשבר - והשאירה מאחור את ברזיל המתלבטת

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברזיל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

לברזיל ורוסיה, הכלכלות השלישית והרביעית בגודלן מבין הכלכלות המתעוררות, יש הרבה במשותף מעבר לגודל שלהן. לשתיהן יש תמ"ג שנתי לנפש של כ–10,000 דולר, שמתבסס על משאבי טבע — הרבה יותר מכפי שהיו רוצות.

לאחר שמחירי הסחורות צנחו ב–2014, הכלכלות של שתי המדינות התכווצו והמטבעות שלהן צנחו. הבנקים המרכזיים של ברזיל ורוסיה נאבקו באינפלציה, והצליחו להוריד אותה אל מתחת ל–3%. זה איפשר להן להוריד את הריבית, ולהציג התאוששות כלכלית מתונה. אבל מבחינה פיסקלית, נתוניהן שונים. סוכנות פיץ' הורידה את דירוג האשראי של ברזיל בפברואר, והעניקה לאג"ח הממשלתיות שלה דירוג "junkier" (נמוך מ"אג"ח זבל"). מנגד, הדירוג של רוסיה הועלה כעבור כמה ימים בידי S&P גלובל — הסוכנות השנייה שנתנה לאג"ח הרוסיות דירוג השקעה.

העלאת דירוג למדינה שמעורבת בשתי מלחמות וסובלת מסנקציות, נראית אולי דבר מוזר — אבל את הדירוג של רוסיה לא קשה להצדיק. אף שהגישה שלה לעניינים גיאופוליטיים היא הרפתקנית, גישתה למקרו כלכלה שמרנית.

"כל המדיניות הכלכלית הרוסית, החל בנשיא, ממוקדת בשמירה על אינפלציה נמוכה, תקציב יציב ועלייה ביתרות המט"ח", אומר אולג קוזמין מבנק ההשקעות רנסאנס קפיטל. "זוהי אסטרטגיה דפנסיבית מאוד", מסביר טימותי אש מחברת ניהול הנכסים בלוברי, "שנועדה לעזור לרוסיה עם סנקציות עתידיות ולהגן מפני המערב".

כשמחירי הנפט צנחו ב–2014, ממשלת רוסיה הבינה שצריך להדק את החגורה. לאחר מאבק קצר, היא איפשרה לערך הרובל לרדת — הממשלה דיכאה את הביקוש בכך שהעלתה את הריבית וקיצצה בהוצאה הציבורית. בין 2013 ל–2016 התמ"ג לנפש ברוסיה צנח ב–40% במונחים דולריים. בריאליזם שלה ובמהירות שבה הדבר נעשה, התגובה הרוסית למשבר היתה היעילה מכל הכלכלות המתעוררות, אומר קוזמין.

הגירעון של ממשלת רוסיה הוא כיום רק 1.5% מהתמ"ג, החוב נטו רק 8.4% מהתמ"ג — והשמרנות הזאת אולי תימשך. החוק הפיסקלי האחרון מניח מחיר נפט של 40 דולר לחבית, אף שמחירו בהרי אוראל גבוה מ–64 דולר לחבית.

טרגדיית נחלת הכלל

גם לברזיל יש חוק פיסקלי נוקשה, שמחייב אותה להקפיא את ההוצאה הפדרלית במונחים ריאליים ב–20 השנים הקרובות. ואולם הממשלה עדיין צריכה לדאוג שהמחויבויות האחרות שלה יישרו קו עם החוק הזה. ניסיון לעכב העלאות שכר במגזר הציבורי נחסם על ידי ביהמ"ש העליון, ורפורמה הכרחית בפנסיה ירדה לטמיון בשל התנגדות של הקונגרס.

מבחינה פיסקלית, ברזיל סובלת מ"הטרגדיה של נחלת הכלל". המחוקקים שלה דורשים יותר מדי מהמדינה, משום שאם לא יעשו זאת — יריביהם יעשו זאת. מנגד, לעמדה הפיסקלית של הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, יש הרבה פחות יריבים, והוא להוט לשמור על עמדתו.

המגננה הכלכלית של רוסיה טובה לדירוג האשראי שלה, אבל יש לה תופעת לוואי לא רצויה: היא מדכאת צמיחה. מדיניות פיסקלית ומוניטרית נוקשה פחות תיתן לכלכלה אוויר לנשימה, גורס אש, ושואל: "מה טוב באיזון תקציבי אם הכלכלה אינה צומחת?"

אם רוסיה רוצה לצמוח, עליה לאפשר כניסת שחקנים חדשים, כולל זרים, ולאפשר להם לשגשג. אבל "האם מישהו בעלים של משהו ברוסיה?", תוהה אש. הזכויות הפיסקליות בטוחות מדי בברזיל, אבל ברוסיה זכויות הקניין אינן בטוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker