קיימברידג' אנליטיקה פעלה בסיוע עובדים בפלאנטיר של פיטר תיל

לפי עדותו של כריסטופר ויילי, עובדים של פלאנטיר סייעו לקיימברידג' אנליטיקה לפתח את הפרופילים הפסיכולוגיים. פלאנטיר מכחישה שיתוף פעולה רשמי בין החברות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: בלומברג

סטארט-אפ בשם קיימברידג' אנליטיקה ש"קצר" מידע מהפייסבוק של עשרות מיליוני אמריקאים בקיץ 2014, קיבל עזרה לפחות מעובד אחד של פלאנטיר טכנולוג'יס – חברה בעמק הסיליקון שעובדת עם סוכנויות ריגול אמריקאיות ועם הפנטגון.

מדובר בעובד של פלאנטיר בלונדון, שעבד צמוד למדענים שבנו את הטכנולוגיה שיצרה את הפרופילים הפסיכולוגיים של קיימברידג' אנליטיקה. הוא זה שהציע שהמדענים יפתחו אפליקציה משלהם – חידון אישיות מותאם למובייל – כדי להשיג גישה למשתמשי פייסבוק ולרשת החברים שלהם, לפי מידע שהגיע ל"ניו יורק טיימס".  

בסופו של דבר קיימברידג' אנליטיקה אכן נקטה גישה דומה. בתחילת הקיץ, החברה מצאה חוקר באוניברסיטה שיקצור את המידע באמצעות שאלון אישיות ואפליקציית פייסבוק. החוקר השיג באופן הזה מידע של 50 מיליון משתמשי פייסבוק – וקיימברידג' אנליטיקה עשתה מזה עסק, בכך שמכרה מה שכינתה פרופילים פסיכומטריים של מצביעים אמריקאים.

החשיפה של מה שעשתה קיימברידג' אנליטיקה נקשרה גם לפלאנטיר – שאותה ייסד יזם הטכנולוגיה הידוע פיטר תיל. קיימברידג' אנליטיקה השתמשה במידע מפייסבוק ובכלים שפיתחה לטובתו של דונלד טראמפ ומועמדים רפובליקאים אחרים ב-2016. תיל, תומך של הנשיא טראמפ, מכהן בדירקטוריון של פייסבוק.

צ'אנל 4 על החשיפה של כריסופר וייליקרדיט: יוטיוב

"היו עובדים בכירים בפלאנטיר שעבדו גם עם מידע מפייסבוק", אמר כריסטופר ויילי, מי שנחשף למדליף מקיימברידג' אנליטיקה, בעדותו לפני מחוקקים בריטים ביום שלישי. קיימברידג' אנליטיקה נאלצת להתמודד מאז החשיפה עם משבר הולך ומעמיק מאז חשיפת הפרשה ב"ניו יורק טיימס", ב"אובזרוור" וב"גרדיאן".

הקשרים בין פלאנטיר לקיימברידג' אנליטיקה יצאו לאור בעקבות עדותו של ויילי ביום שלישי. שתי החברות קשורות למיליארדרים מתחום ההיי-טק שגיבו את הקמפיין של טראמפ: קיימברידג' נמצאת בעיקר בבעלותו של רוברט מרסר, מדען מחשב ואיל קרנות גידור; פלאנטיר נוסדה ב-2003 על ידי תיל, שהיה אחד המשקיעים הראשונים בפייסבוק.   

עובד פלאנטיר שבו מדובר, אלפרדס צ'מיליאסקאס, עובד בפיתוח העסקי בחברה, לפי דף הלינקדאין שלו. בהצהרה ראשונית אמרה פלאנטיר כי מעולם לא היה לה קשר עם קיימברידג' אנליטיקה, וכי "מעולם לא עבדנו על מידע של קיימברידג' אנליטיקה". מאוחר יותר ביום שלישי, החברה הוסיפה כי צ'מיליאסקאס לא פעל בשם החברה כאשר ייעץ לווילי.

"למדנו היום שב-2013-2014 היה עובד בחברה בקשר אישי לחלוטין עם אנשים הקשורים לקיימברידג' אנליטיקה", אמרה החברה. "אנחנו בודקים את העניין ונפעל בהתאם". החברה אמרה שהיא תמשיך לחקור, אבל שאינה יודעת על עובדים אחרים שלקחו חלק בסיפור הזה. עם זאת, ויילי אמר בעדותו בפני המחוקקים כי כמה וכמה עובדים של פלאנטיר היו מעורבים בפרשה.  

מסמכים וראיונות מעידים כי החל מ-2013, צ'מיליאסקאס התכתב עם ויילי ועם קולגה שלו מחשבון הג'ימייל. בזמנו, ויילי והקולגה עבדו עבור קבוצת SCL – קבלנית משנה כוחות הביטחון והמודיעין הבריטיים, שהקימה את קיימברידג' אנליטיקה עם מרסר ב-2014. השלושה שיתפו פעולה באמצעות מסמך גוגל דוקס שבו העלו רעיונות הקשורים לביג דאטה ויצירת פרופילים מתוחכמים – מוצר שקיבל את שם הקוד "ביג דאדי".

מתמחה לשעבר ב-SCL – סופי שמידט, בתו של אריק שמידט, יו"ר גוגל בזמנו – דחקה בחברה ליצור קשר עם פלאנטיר, לפי עדותו של ויילי ולפי מייל שהגיע ל"ניו יורק טיימס".

בתחילת 2013, אלכסנדר ניקס, מנהל ב-SCL שהפך למנכ"ל קיימברידג' אנליטיקה, ובכיר בפלנטיר דנו באפשרות של עבודה משותפת בקמפיינים של בחירות.

דוברת מטעם פלאנטיר הודתה כי החברות דנו בחטף באפשרות של עבודה משותפת, אבל אמרה כי פלאנטיר סירבה לשותפות, בין השאר משום שבכירים בחברה לא רצו להיות מעורבים בקמפיינים של בחירות. מסמכים שהגיעו ל"ניו יורק טיימס" מעידים כי ניקס וצ'מיליאסקאס ניסו לחדש את השיחות על שותפות רשמית בין החברות בתחילת 2014, אבל בכירים בפלנטיר סירבו פעם נוספת.  

ויילי אמר בעדותו כי "היו אלה אנשים של פלנטיר שנכנסו למשרד ועבדו על המידע. אנחנו היינו נפגשים עם האנשים של פלאנטיר בפלאנטיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום