"פטרו-יואן" כובש את שוק הנפט העולמי: עקף את מחזורי המסחר של ברנט בשעות הראשונות

סין השיקה מסחר בחוזים עתידיים על נפט גולמי שמחיריהם נקובים במטבע הסיני, ומשקיעים בינלאומיים כמו גלנקור, טרפיגורה ופריפוינט הסתערו עליהם

סוכנויות הידיעות
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חומת העיר העתיקה בשנחאי, סין
חומת העיר העתיקה בשנחאי, סיןצילום: רויטרס

סין, יבואנית הנפט הגדולה בעולם, השיקה השבוע מסחר בחוזים עתידיים על נפט גולמי שמחיריהם נקובים במטבע הסיני, היואן - ולא בדולרים כפי שהיה מקובל עד עתה - מהלך שעוררה עניין עצום מצד המשקיעים.

מחזורי המסחר בחוזי הנפט בשנחאי עקפו בשעות הראשונות את מחזורי המסחר בחוזים המתחרים על הנפט מסוג ברנט הנסחרים בלונדון, ואשר על פי פיהם בדרך כלל מתומחר נפט גולמי מאירופה, אפריקה והמזרח התיכון.

לפי דיווח הבלוג "זירו הדג'", במסחר במהלך הלילה החליפו ידיים 62,500 חוזים על הנפט הסיני, או למעלה מ-62 מיליון חביות נפט בשווי של כ-27 מיליארד יואן (למעלה מארבעה מיליארד דולר) - יותר ממחזורי המסחר בחוזים מסוג ברנט בלונדון.

עם זאת, בהמשך ירדו המחזורים בחוזים הסיניים אל מתחת להיקפי המסחר בברנט, דיווח הבלוג.

משקיע בבורסת שנחאי בסין
בורסת שנחאיצילום: אי–פי

בין הקונים של חוזים סיניים ביום המסחר הראשון נמנו חברות בינלאומיות מובילות כמו גלנקור, טרפיגורה ופריפוינט, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

"היינו פעילים היום עם גלנקור וראינו גם אם טרפיגורה ופריפוינט", אמר קווין טאן, סגן נשיא הברוקראז' הסינגפורי סטרייטס פייננשל סרוויסס, לרויטרס. "אנחנו מחזיקים בדעה לפיה החוזים הללו הם שימושיים ומשפרים את שרשרת הערך במסחר הנפט הגולמי, וכי הם כאן כדי להישאר",

המסחר בחוזים על הנפט הגולמי למסירה בספטמבר נפתח בשנחאי ביומו הראשון במחיר של 440.4 יואן לחבית (69.94 דולר לחבית), וזינק בתוך דקות ספורות ל-447 יואן (70.85 דולר). עם זאת, בהמשך כאמור דעכו מחזורי המסחר והחוזים נסגר בסופו של דבר במחיר של 429.9 יואן (68.22 דולר) לחבית.

מחיר חבית נפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון הוא כ-70 דולר, ומחיר חבית נפט מסוג טקסס מתוק הנסחר בניו יורק מסתכם בכ-65 דולר.

סין מקווה כי אימוץ חוזי הנפט הנקובים ביואן על ידי משקיעים זרים והפיכתם לאמת מידה לעסקות נפט בעולם, תאפשר לשים קץ למונופול של הדולר בשוקי הנפט הבינלאומיים.

צילום: דרימסטיים

אנליסטים העריכו כי השקת חוזי הנפט ביואן עלולה להוות מהלומה הן לדולר והן למעמדה הדומיננטי של ארה"ב בכלכלה העולמית.

עם זאת, הספקנים גורסים כי תרחיש מסוג זה לא יתרחש כל עוד שער המטבע הסיני נקבע על ידי הממשלה, וכי למרות שסוחרים בינלאומיים עשויים להסכים לרכוש חוזים שמחיריהם הומרו ליואן, הם ימשיכו לתמחר את הנפט בדולרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker