בשעה שמצרים עלתה באש - בדאבוס המשיכו לפטפט

בניגוד לשנים קודמות, דאבוס לא דנה במשבר בזמן אמת

יוני סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יוני סער

זה היה בלתי ייאמן. סוריאליסטי. היינו בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס בשווייץ, וקהיר עלתה באש. מנהיגים בכירים כמו דיוויד קמרון ואנגלה מרקל ישבו לשיחה נעימה על הסחר העולמי, בלי לומר מילה על הנושא הבוער.

הייתי בטוח שהמפגש יתחיל בהזמנה שיציג פיטר סתרלנד, יו"ר גולדמן סאקס אינטרנשונל, לומר משהו על הארועים במצרים. טעיתי. הפאנל המשיך בדרכו לדון בדיווח על מסקנות סבב דוחא של ארגון הסחר העולמי. הסבב נמשך כבר שמונה שנים, כך שהנושא איננו בדיוק בעל דחיפות עליונה.

כשהם יצאו מהחדר, "התקלתי" את המנהיגים. קמרון אמר שהוא כבר דיבר על מצרים בראיון לעמיתי מ-CNN, פריד זכריה. מרקל המשיכה קדימה בעודי מנסה להוציא ממנה תגובה. מרקל אמנם ענתה על כמה שאלות בסוף נאומה, באן קי מון, מזכ"ל האו"ם שילם מס שפתיים בכמה הערות מרגיעות. זה הכל.

זה היה ממש מוזר. אנשים בבתי הקפה מחוץ למרכז הכנסים הענק היו דבוקים לאייפדים שלהם וצפו בארועים במצרים, ובתוך המרכז ישבו הנציגים בפאנלים ודנו במגוון אקלקטי של נושאים המרוחקים מהארועים במציאות. ערים ברחבי מצרים בערו, ונציגים בדאבוס דנו ב"עתיד המגזר העסקי", "הגדרה מחדש של עבודה" ו"גידול ילדים בריאים".

דאבוס עשתה עבודה טובה בהתעלמות מכל מה שקורה במזרח התיכון וצפון אפריקה לאחר ההתקוממות בטוניסיה. רק פאנל אחד ביום שבת התייחס לנושא, עם כותרת "טוניסיה: נקודת מפנה או צונאמי". על זה אומרים האמריקאים: "מעט מדי ומאוחר מדי".

בשנים קודמות דאבוס דווקא היתה טובה בתגובה למשבר התורן. בשנה שעברה הם אירגנו פאנל לדיון בהאיטי לאחר רעידת האדמה. שבועות אחרי הצונאמי נדונו השפעותיו בדאבוס. ובמהלך המתקפה בעזה, דאבוס קיימה פאנלים, כולל הפאנל המפורסם בו נטש ראש ממשלת טורקיה ארדואן את הבמה לאחר מחלוקת עם שמעון פרס, נשיא ישראל. אבל השנה... כלום.

המארגנים לא מסכימים איתי. דובר הכנס אמר, "שר המידע שהתמנה בטוניסיה טס ביום שישי להופיע לצד נגיד הבנק המרכזי פה. איזה עוד כנס בעולם מצליח להביא אנשים לקפוץ על מטוס להגיע לדבר בפני קהל גלובלי".

למרבה הצער, רוב האנשים כבר עזבו בשבת.

אלן פרידמן כתב ב"אטלנטיק" על הכישלון לדון באופן רשמי במצב הרותח כיוצא דופן. "השתיקה הרועמת בדאבוס היתה מאוד מביכה, וכמעט מבישה".

אנשים סלחניים יותר טוענים כי לא היה מי שמוכן לדון בפאנל על מצרים - הקלחת היתה רותחת ורגישה מדי, רצינית מדי מכדי שמישהו יוכל להגיד משהו בעל משמעות, מלבד פוליטיקאים שקוראים להרגעת הרוחות.

אין לי ספק שיהיו עוד עשרות דיונים על מה שקרה ועל תוצאות המצב. מומחי מדיניות החוץ יגיעו במלוא המרץ לומר לנו כמה חשוב היה הארוע וכמה הוא שינה את העולם.

חבל שדאבוס לא הצליחה לסייע לנו להבין את המשבר בעת התרחשותו.

דיווחים נוספים של CNN מדאבוס ניתן למצוא ב-

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום