האימפריה העסקית של מנזר שאולין: 40 חברות ונדל"ן ברחבי העולם

מנהל המנזר: "בהתחלה שכרנו בתים ברחבי העולם - כעת אנחנו בונים את הבתים בעצמנו" ■ בשנה שעברה הוכחשו הדיווחים לפיהם המנזר בן 1,500 השנים, מתכוון להוציא להנפקה ראשונה לציבור את המיזם המשותף בינו לבין חברת התיירות הממשלתית הסינית, האחראית על מכירת הכרטיסים למנזר, אשר מניבים הכנסות של מאות מיליוני דולרים בשנה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מנזר שאולין העתיק בסין, מקום הולדתו של הקונג פו וביתם הרוחני של אלפי מתרגלים של אמנות הלחימה במאות השנים האחרונות, הקים יותר מ-40 חברות ברחבי העולם בשנים האחרונות ומפעיל חברות נוספות באופן עקיף, בנוסף לנדל"ן שבבעלותו - כך חשף אתמול מנהל המנזר, שי יונגשין, בראיון לעיתון "גלובל טיימס".

"אנחנו מפעילים היום יותר מ-40 חברות וסניפים בערים רחבי העולם, כמו ברלין ולונדון", אמר שי, הנזיר השנוי במחלוקת העומד בראש המנזר בעשור האחרון. שי בן ה-44 זכה בעבר לכינוי "מנכ"ל שאולין" בשל רצונו למשש את הערך הכספי הגלום במוניטין של המנזר, בין היתר באמצעות תחרות קונג פו בסגנון התוכנית "אמריקן איידול", תחרות יופי, הפקות סרטים ומכירות מזכרות ברשת. בשנה שעברה, דחה בית משפט בבייג'ין את בקשתו של שי להפוך את סמלו של מנזר שאולין לסימן מסחרי רשום, שיוטבע על מוצרים כמו איטריות.

"בתחילה, שכרנו בתים ברחבי העולם כדי לאסוף נזירים מתלמדים. ואז קנינו בתים באמצעות משכנתאות, כשהיה לנו קצת כסף. כשהפכנו לעשירים יותר, התחלנו לרכוש קרקעות ולבנות בתים בעצמנו", אמר שי, שהוסיף כי "אנחנו עושים זאת כדי להשתלב באופן טוב יותר בסביבה מעבר לים". שי ציין גם כי בנוסף לחברות שבבעלות המנזר, "מנזר שאולין משתתף בפעילותן של חברות נוספות הקשורות לתעשייה". סניפיו של מנזר שאולין ברחבי העולם כוללים כיתות ללימוד אמנויות לחימה, סדנאות מדיטציה וכיתות ללימוד השפה הסינית.

בשנה שעברה הכחיש שי דיווחים לפיהם המנזר בן 1,500 השנים, השוכן במחוז הנאן בסין, מתכוון להוציא להנפקה ראשונה לציבור את המיזם המשותף בינו לבין חברת התיירות הממשלתית הסינית צ'יינה טראוול סרוויס, האחראית על מכירת הכרטיסים למנזר, אשר מניבים הכנסות של מאות מיליוני דולרים בשנה. במנזר שאולין מבקרים קרוב ל-2 מיליון תיירים מדי שנה, כולל 150 אלף תיירים מעבר לים. בסמוך למנזר פועלים 60 מכונים ללימוד אמנויות לחימה, שבהם לומדים כ-60 אלף תלמידים, לפי שי.

חשיפת הפעילות העסקית של מנזר שאולין חשפה את שי לביקורת מחודשת בשל רצונו למסחר את הקונג פו ואת הזן בודהיזם. שי, הנזיר הסיני הראשון שהשלים תואר MBA, הכחיש כי פעילותו של המנזר נועדה לגריפת רווחים ואמר כי מטרת הפעילות העסקית היא לחזק את מעמדו של המנזר בסין ואת "תרבות השאולין" ברחבי העולם. שי דחה בעבר את הביקורות נגדו כשאמר כי "אני לא איש עסקים. אין לי מניות", וטען כי לפני שלקח על עצמו את ניהול המנזר הייתה תדמיתו גרועה אפילו יותר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker