אפשר בלעדיה: האם פייסבוק תגווע כמו AOL ויאהו?

בשנות ה-90 אמריקאים לא גלשו ב"אינטרנט" אלא ב–AOL, שכיום לא נותר ממנה זכר כמעט ■ דעיכה אפשרית של פייסבוק לא תחסל את האינטרנט עצמו, אף שעבור רבים פייסבוק היא שער הכניסה לרשת

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט בכניסה למטה פייסבוק בקליפורניה
בדרך למטה? שלט בכניסה למטה פייסבוק בקליפורניהצילום: JOSH EDELSON/אי־אף־פי

אמריקה אונליין (AOL). בשנות ה–90 ותחילת ה–2000, לאמריקאים רבים היה זה השם היחיד שהם הכירו לרשת האינטרנט. היא רכשה את ICQ הישראלית ושלטה במה ששימש אנשים כווטסאפ של ראשית ימי הדוט.קום — האינסטנט מסנג'ר. AOL היתה כל כך חשובה, שרכ­שה את חברת המדיה הגדולה והוותיקה טיים וורנר ב–165 מיליארד דולר. זה היה המיזוג הגדול ביותר בהיסטוריה של ענף הטכנולוגיה.

יאהו היתה בשנות ה–90 ותחילת ה–2000 המקום שבו אנשים גלשו כדי למצוא הכל. שער הכניסה לרשת, מלכת האינטרנט. החברה הגיעה לשווי שוק של יותר מ–100 מיליארד דולר בעידן שבו לא היו כמעט חברות כאלה.

מה נשאר מ–AOL? מ–35 מיליון מנויים לשירות החיבור שלה בשיא (dial–up — זוכרים שפעם היה צריך לחייג מהמחשב כדי להתחבר לאינטרנט?) נשארו בקושי 2 מיליון. שירות המסנג'ר שלה נסגר באוקטובר 2016 אחרי 20 שנות קיום.

מה נשאר מיאהו? החברה נרכשה ב–2017 בשבריר מערכה בשיא, 4.5 מיליארד דולר, על ידי ורייזון. חברת התוכן הדיגיטלי הגדולה בעולם גוועה במשך עשור, כשהכנסות הפרסום הדיגיטלי הלכו למתחרות גוגל ופייסבוק.

מימין: ג'רלד לוין, יו"ר ומנכ"ל טיים וורנר, וסטיב קייס, יו"ר ומנכ"ל AOL, בהכרזה על מכירת טיים
וורנר ל–AOL , בינואר 2000
מימין: ג'רלד לוין, יו"ר ומנכ"ל טיים וורנר, וסטיב קייס, יו"ר ומנכ"ל AOL, בהכרזה על מכירת טיים וורנר ל–AOL , בינואר 2000צילום: Mike Segar / REUTERS

קשה להשוות בין AOL ויאהו לגוגל ופייסבוק, מכיוון שהשתיים האחרונות כל כך הרבה יותר גדולות ובעלות השפעה משתי הראשונות, באופן יחסי ומוחלט. קשה גם לשפוט ולנבא את מהלך דרכן של מעצמות האינטרנט החדשות בזמן שהן כה נוכחות וחשובות בחיינו היומיומיים.

בשנה האחרונה נקלעו חברות האינטרנט, ובראשן פייסבוק, למחלוקת הקשה ביותר בתולדותיהן. מסטארט־אפים חדשניים ש"זזים מהר ושוברים דברים" או "לא עושים רע", הן נהפכו למטרה לזעמם של פוליטיקאים, רגולטורים, ארגוני צרכנים, מגיני פרטיות, ולבסוף הגולשים עצמם.

עד כה, השערוריות — מעורבות בהשפעה להטיית בחירות, שימוש לא חוקי בנתוני משתמשים ופגיעה בפרטיות, החלטות שרירותיות לחסום משתמשים והתחמקות מתשלום מסים — לא פגעו בשורה התחתונה שלהן. פייסבוק רשמה הכנסות של 40.6 מיליארד דולר ורווח של 18.2 מיליארד דולר ב–2017, עלייה של 45% ו–80% בהתאמה. גוגל רשמה הכנסה של 110.9 מיליארד דולר ורווח של 24.5 מיליארד דולר, צמיחה של 23% ו–25% בהתאמה. לפייסבוק יש יותר ממיליארד משתמשים רשומים ברחבי העולם. באנדרואיד של גוגל משתמשים 2 מיליארד אנשים, ובמנוע החיפוש שלה נעשים 3.5 מיליארד חיפושים ביום.

למחוק את פייסבוק

ואולם התחושה שהחברות רבות העוצמה האלה אתנו לנצח אינה בהכרח מוצדקת, גם אם לא ילכו בדרכן האומללה של AOL ויאהו.

"מותה של פייסבוק יהיה טוב לרשת, מכיוון שפייסבוק שווקה כאלטרנטיבה לשאר האינטרנט, ומשתמשים רבים התעלמו משאר האינטרנט ופשוט התחברו לפייסבוק", כתב גולש אחד בטוויטר. דעתו רחוקה מלהיות דעת הרוב בנושא, גם אם יש התעוררות נגד הכוח המופרז של הרשת החברתית.

הגורמים שעשויים להאריך או לקצר את חייה של פייסבוק

גולשים החלו לצייץ בשבוע שעבר את ההאשטאג deletefacebook# (למחוק את פייסבוק) בתגובה על פרשת קיימברידג' אנליטיקה — חברת הייעוץ שהשתמשה בנתונים של עשרות מיליונים מגולשי פייסבוק כדי לנסות להשפיע על הבחירות בארה"ב, ולפני כן על משאל העם בבריטניה על ברקזיט. בין המצייצים היה בריאן אקטון, ממייסדי ווטסאפ, שנרכשה על ידי פייסבוק. השחקנים ג'ים קארי ושר הודיעו כי מחקו את האפליקציה והפסיקו להשתמש בפייסבוק.

הטרנד הזה יכול להיות בדיוק זה — טרנד. "כמה טרחנים שלא קראו את תנאי השימוש", אמר חובב פייסבוק אחד.

המהלכים של הרשויות באירופה יטרידו את פייסבוק הרבה יותר. הרשויות האירופיות קנאיות יותר לפרטיות ולתשלום מסים, ופחות מסונוורות מהצלחתם של תאגידים עסקיים. בשבוע שעבר הציג האיחוד האירופי תוכנית מיסוי חדשה שתטיל על תאגידי האינטרנט מס של 3% על הכנסותיהן מכל פעילות מקומית. בכך ייסגרו בפני אמזון, גוגל, פייסבוק ודומותיהן פרצות המס הבין־גבוליות שאיפשרו להן לשלם שיעור מס כה נמוך. הגבלות רגולטוריות נוספות על שימוש בנתוני המשתמשים ומכירת מודעות לתעמולת בחירות יכולות גם הן לשבש את דרכן.

באגים במערכת

אדם אחד שמכיר היטב את ההיסטוריה של האינטרנט הוא טים ברנרס־לי, המדען הבריטי הידוע כממציא רשת האינטרנט, וליתר דיוק ממציא World Wide Web. ברנרס־לי פירסם ביום חמישי סדרת ציוצים שעולה בקנה אחד עם השקפת העולם שיצ­רה את הרשת הפתוחה, ואולי לא דימיינה שהיא יכולה לשרת בצורה כל כך טובה אוטוקרטים, כמו ולדימיר פוטין מרוסיה ורודריגו דוטרטה מהפיליפינים, ואף לשמש כלי שרת לרצח עם, כמו במקרה של מיאנמר והמיעוט הרוהינגי.

צילום: AP

מהציוצים שלו אפשר להסיק שצריך להמשיך לתת לפייסבוק והעמיתות הענקיות שלה לעשות מה שהן רוצות, כי השוק חופשי, ולהטיל את האחריות על המשתמשים: "זהו רגע רציני עבור עתיד הרשת. אני יכול לתאר לעצמי שמארק צוקרברג הרוס מכך שיצירתו שימשה לרעה. יש ימים שבהם אני מרגיש אותו הדבר". הגולשים ענו לו על כך שלא יהיה כה בטוח.

"מה שהייתי אומר לו: אתה יכול לתקן את זה. זה לא יהיה קל, אבל אם חברות יעבדו עם ממשלות, פעילים חברתיים, אקדמאים ומשתמשי הרשת, נוכל להבטיח שהפלט­פור­מות ישרתו את האנושות.

"אבל אני רוצה להישאר מלא תקווה. הבעיות שאנחנו רואים הן באגים במערכת. באגים יכולים לגרום נזק, אבל הם יציר כפיהם של בני אדם, ובני אדם יכולים לתקנם.

"הכללים לכולנו הם: כל מידע עלי הוא שלי ושלי בלבד לשליטתי. אם נותנים לכם את הזכות להשתמש במידע למטרה אחת, מותר להשתמש בו רק למטרה זו.

"אם יש לכם גישה למידע למטרות מחקר, חשוב שרק אתם תשתמשו בו למטרות מחקר. הרבה מחקר מדעי ורפואי תלוי במידע הזה.

"המסר שלי לכל משתמשי הרשת כיום הוא: אולי המצאתי את הרשת, אבל אתם עושים אותה מה שהיא. ומוטל על כולנו לבנות רשת שמשקפת את התקוות שלנו ומגשימה את החלומות שלנו, יותר משהיא מעצימה את פחדינו ומעמיקה את הפילוג בינינו.

"מה יכולים משתמשי הרשת לעשות? להיות מעורבים. טפלו במידע שלכם. הוא שייך לכם. אם כולנו נשקיע מעט זמן מהגלישה שלנו להילחם בעבור הרשת, כולנו נהיה בסדר. אמרו לחברות ולנציגי הממשלות שלכם שהרשת והמידע שלכם חשובים לכם.

"לכל ארגון שעוסק בזכויות דיגיטליות, קטן עד גדול, לכל עיתונאי שחוקר את השפעת המידע והרשת על העולם — תודה לכם. תמשיכו להילחם על הרשת שאנחנו רוצים. הרשת לא תממש את הפוטנציאל שלה בלעדיכם".

במובן אחד ברנרס־לי צודק לחלוטין — העתיד של פייסבוק אינו תלוי ברגולטורים או בממשלות, אלא במשתמשים. הם אלה שיצביעו במקלדת ובמסך המגע שלהם אם פייסבוק תשרוד או לא. לעת עתה, נוכל למנות את הדברים שיכולים להאריך את חייה של החברה, ולקצר אותם. הקוראים מוזמנים לשלוח הצעות משלהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker