"המצב עלול להידרדר במהירות": כל מה שצריך לדעת על מלחמת הסחר של טראמפ וסין

אחרי הטלת מכסים על יבוא סחורות מסין, נשיא ארה"ב הורה לשר האוצר שלו לגבש הגבלות חדשות על השקעות סיניות בארה"ב ■ הממשל הסיני הגיב בהטלת מכסים על סחורות אמריקאיות בשווי 3 מיליארד דולר ■ השווקים בעולם הגיבו בירידות חדות

בלומברג
סוכנויות הידיעות
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ
טראמפצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

מה עשה טראמפ שהרגיז כל כך את סין?

"זה הצו הראשון מבין רבים", אמר ביום חמישי דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, בעודו חותם על הצו הנשיאותי להטלת מכסים על יבוא סחורות סיניות בסך של עד 60 מיליארד דולר בשנה. טראמפ חתם ביום חמישי בבית הלבן על צו נשיאותי שהורה לראש נציגות הסחר של ארה"ב, רוברט לייטהיזר, לגבש בתוך 15 יום רשימה של המוצרים שעליהם יועלו המכסים. המכסים יתמקדו בענפי טכנולוגיה סיניים, ויכללו מגזרים כמו רובוטיקה, חלל, ספנות, ציוד רכבות מהירות וכן מכוניות חשמליות ומוצרים ביו־רפואיים.

בתגובה הודיעה סין ביום שישי על על תוכנית להטיל מכסים של 3 מיליארד דולר על יבוא אמריקאי. סין מתכננת מכסים על יבוא אמריקאי של בשר חזיר, אלומיניום ממוחזר, צינורות פלדה, פירות ויין — נכתב בהודעת בהודעת משרד המסחר הסיני. סין גם תבקש לנקוט צעדים משפטיים נגד ארה"ב בארגון הסחר העולמי (WTO) כתגובה למכסים שהוכרזו על יבוא של פלדה ואלומיניום. סין קראה לארה"ב לפתוח בדיאלוג כדי לפתור את הסכסוך.

כיצד הגיבו השווקים? 

החששות ממלחמת סחר בין ארה"ב לסין הובילו לירידות בשווקים ברחבי העולם. בורסות וול סטריט השלימו את הנפילה השבועית החדה ביותר זה למעלה משנתיים. מדד דאו ג'ונס צנח בסיכום שבועי ב–5.7%. מדד S&P 500 נפל בשבוע שעבר ב–5.9% ומדד נאסד"ק נסגר ביום שישי מתחת לרמה של 7,000 נקודות. בסיכום שבועי צלל מדד מניות הטכנולוגיה ב–6.5%. עבור שלושת המדדים היתה זו הנפילה השבועית החדה ביותר מאז ינואר 2016.

גם השווקים באירופה ובאסיה צנחו בעקבות הכרזתו של טראמפ. בורסת פרנקפורט נפלה ב–4.1% בשבוע המסחר האחרון ולונדון נסגרה ביום שישי ברמתה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2016, וירדה בסיכום שבועי ב–3.4%. בורסת טוקיו איבדה 4.5% מערכה ביום שישי ושנחאי צנחה ב-3.4%. הין היפני עלה ל-104.84 ין לדולר ביום שישי האחרון — הרמה הגבוהה ביותר זה יותר משנה.

כיצד נימק טראמפ את החלטתו?

"זה משהו שהתבשל הרבה זמן", אמר טראמפ ביום חמישי לכתבים במעמד החתימה עלך הצו הנשיאותי. "יש לנו מצב יוצא דופן של גניבת קניין רוחני", הוסיף, והבהיר כי סין משפיעה על סחר בהיקף של מאות מיליארדי דולרים מדי שנה. עם זאת, הנשיא ניסה להבהיר כי אין מדובר בניסיון להתגרות בסין. "אני רואה בהם ידידים. יש לי כבוד עצום לנשיא שי", אמר טראמפ. עם זאת, הוסיף, גירעון הסחר של ארה"ב עם סין (עודף היבוא מסין על היצוא מארה"ב אליה) הוא "הגירעון הגדול ביותר בהיסטוריה של העולם שלנו".

טראמפ הורה גם לשר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, לגבש בתוך 60 ימים מגבלות חדשות על השקעות של חברות סיניות בארה"ב כדי להגן על טכנולוגיה שנחשבו על ידי ארה"ב לבעלת חשיבות אסטרטגית — לדברי היועץ הכלכלי הבכיר של הבית הלבן, אוורט אייזנשטט.

נשיא סין, שי ג'ינפינג (מימין) ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: בלומברג

מה שיעור היבוא לארה"ב מסין שעליו יוטל המכס?

הצו של טראמפ הוא מהלך ראשון במלחמת הסחר — כפי שמכונה המדיניות שנועדה להגן על הייצוא האמריקאי — והוא מכוון ישירות כלפי סין, שאותה האשים בחיסול מגזר הייצור האמריקאי ובאובדן משרות. לפני הודעת טראמפ, דיברו בכירים בבית הלבן על הטלת מכסים על יבוא בסך 50 מיליארד דולר — סכום שווה ערך לכ–10% מהיבוא מסין לארה"ב. לדברי גורמים בממשל, סכום זה שווה ערך פחות או יותר לרווחים השנתיים שמאבדות חברות אמריקאיות בסין כתוצאה ממיזמים משותפים שאולצו להיכנס אליהם או העברות טכנולוגיה שחויבו בהן, לפי הערכות הממשל.

מה התגלה בחקירה שהובילה את טראמפ להחלטה?

ההחלטה של טראמפ מגיעה בזמן שכלכלנים בכירים, ובהם יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד, מזהירים מפני מלחמת סחר שתפגע בהמשך התאוששות הכלכלה העולמית. טראמפ הורה בשנה שעברה למשרד נציגות הסחר לחקור טענות שלפיהן סין מפרה את הקניין הרוחני של ארה"ב. בתום שבעת חודשי חקירה מצאו החוקרים ראיות חזקות לכך שסין משתמשת בהגבלות על בעלות זרה כדי לגרום לחברות אמריקאיות להעביר טכנולוגיות לחברות סיניות. כך לדברי גורם במשרד נציגות הסחר ששוחח אתמול עם כתבים בעילום שם.

לדברי הגורם, ארה"ב גם חושדת כי בייג'ין מורה לחברות בסין להשקיע בחברות אמריקאיות במטרה להביא להעברה בקנה מידה גדול של טכנולוגיות שממשלת סין רואה כאסטרטגיות. החקירה גם מצאה ראיות לכך שסין תומכת במתקפות סייבר ומבצעת מתקפות על חברות אמריקאיות כדי להשיג סודות מסחר, לדבריו.

לייטהיזר אישר ביום רביעי כי הממשל אכן שוקל, בין היתר, מכסים והגבלות על השקעות סיניות. חברות אמריקאיות, מוולמארט ועד אמזון, הזהירו כי סנקציות גורפות על סין יגררו עליה במחירים לצרכן ויפגעו בשוקי המניות. הדמיה שערכה חברת הייעוץ אוקספורד אקונומיקס העריכה כי מכס שתטיל ארה"ב בשיעור של 25% על יבוא סיני בשווי 60 מיליארד דולר, עם צעדי תגמול, יפחית את הצמיחה של סין ב–0.1% השנה, ובשיעור מעט נמוך יותר בשנה הבאה. לדברי הכלכלן לואי קוג'יס מהונג קונג, שעבד בעבר בבנק העולמי, לכלכלה האמריקאית צפויה פגיעה מעט קטנה יותר. לדבריו, בבלומברג אקונומיקס העריכו כי מלחמת סחר גלובלית תמחק מהכלכלה העולמית 470 מיליארד דולר עד 2020.

כיצד צפויה סין להגיב? 

יש הסבורים כי סין תבחר להכות בארה"ב באמצעות מכסים על סויה. "סין יכולה בקלות להטיל מכסים על העלות של פולי הסויה", אמר אדם קוס, נשיא חברת ניהול ההשקעות ליברטס וולת' מנג'מנט גרופ. "מלחמת סחר כזאת עלולה לגרום לבעיות רציניות בשוק החקלאות האמריקאי". לעת עתה סין בחרה שלא להתמקד ביבולים והתמקדה במוצרים תעשייתיים.

היבוא הגלובלי של פולי סויה צפוי להגיע ל–151 מיליון טונה השנה, וסין מייבאת 97 מיליון טונה מתוך כך, או 64%, אמר פיטר מאייר, מנהל בכיר של חטיבת החקלאות ב–S&P Global Platts. שתי היצואניות הגדולות ביותר של פולי סויה, ברזיל וארה"ב, צפויות לייצא השנה כ–85% מכלל היצוא הגלובלי של סויה.

"קבוצות סחר וחקלאים אמריקאים עוקבים מקרוב אחרי פולי הסויה וסין, משום שסין היא היבואנית הגדולה ביותר של סויה בעולם", אמר מאייר. עד כה ב–2018, מחיר פולי הסויה, התירס והחיטה רשמו עליות. המחיר של החוזים העתידיים על הסויה ועל התירס טיפסו כל אחד בכ–8% מתחילת השנה ועד אתמול. החוזים על החיטה עלו בכ–8% גם כן. "אבל אם ההנחה היא שסין תגיב בפגיעה בחקלאות, יש לצפות לנפילה במחירים", אמר וויליאם מרטין, אנליסט בבונדוראנט פיוצ'רס. כתוצאה מכך, הביקוש לתוצרת חקלאית אמריקאית יירד.

הבורסות הגיבו בירידות שעריםצילום: בלומברג

מהו האיום הסיני שככל הנראה מטריד את האמריקאים יותר מכל? 

שגריר סין בארה"ב אמר ביום שישי כי סין אינה פוסלת אפשרות לצמצם את רכישות אג"ח ממשלת ארה"ב בתגובה למכסים שהטיל טראמפ. "אנחנו בוחנים את כל האפשרויות", אמר השגריר, קוי טיאנקאי, לבלומברג. "אנחנו מאמינים כי כל מהלך חד צדדי של פרוטקציוניזם יפגע בכולם, כולל ארה"ב עצמה. זה בייחוד יפגע במעמד הביניים בארה"ב, בחברות האמריקאיות ובשווקים הפיננסים", אמר קוי.

סין היא המחזיקה הגדולה ביותר של אג"ח ממשלת ארה"ב. היא מחזיקה באג"ח ממשלתיות בשווי 1.17 טריליון דולר, נכון לינואר 2018 — כ–19% מכלל אג"ח ממשלת ארה"ב שמוחזק על ידי זרים. ארה"ב לא יכולה להרשות לעצמה ירידה בביקוש לאג"ח מהרוכשים המרכזיים שלה. הגירעון הפדרלי צפוי לגדול בשנים הקרובות, והממשל האמריקאי גם אישר באחרונה את רפורמת המס המסיבית, כך שמשרד האוצר של ארה"ב חייב למכור יותר אג"ח כדי לממן הוצאות ממשלתיות. בנוסף, הבנק הפדרלי הודיע על צמצום רכישות אג"ח ממשלת ארה"ב במסגרת התוכנית לצמצום המאזן שלו, שהתנפח ל–4.4 טריליון דולר.

כיצד הגיבו ראשי אפל, גוגל - וענקיות טכולוגיה נוספות?

כשברקע החששות מפני מלחמת סחר בין סין לארה"ב, ראשי אפל, גוגל וענקיות טכנולוגיה אמריקאיות נוספות עשו את דרכם בסוף השבוע לסין במטרה להגדיל את הפעילות העסקית שלה החברות באומה הגדולה ביותר בעולם. מנכ"ל אפל טים קוק, מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי ומנכ"לית יבמ, ג'יני רומטי, צפויים להשתתף בפורום הפיתוח הסיני, כינוס שנתי שמסייע לחברות מערביות לבנות קשרים עם פקידי ממשל בסין. קוק מנחה את הכנס השנה.

מזהירה מפני מלחמת סחר. יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארדצילום: JORGE ADORNO/רויטרס

השוק הסיני חשוב במיוחד לאפל. המכירות של אייפון ומכשירים נוספים של אפל במדינה היו טובות, אך הכנסות החברה באזור זה של העולם נפלו בשנה הפיסקלית האחרונה. ביקורת נמתחה באחרונה נגד החברה על כך שאיחסנה את המידע על המשתמשים הסינים באייקלאוד בחוות שרתים שבשליטת הממשלה.

גוגל יצאה מסין ב–2010 על רקע צנזורה ממשלתית על תוצאות במנוע החיפוש שלה. החברה ניסתה לחזור לסין בשנים האחרונות, אך ללא הצלחה. מכשולים אלה צפויים להתחזק אם מלחמת סחר תפרוץ בין סין לארה"ב. אפל עלולה להיות עדה לירידה של 15% בעסקיה בסין, אם זאת תגיב עם מכסים על יבוא אמריקאי, אמרה האנליסטית ג'ין מנסטר מלופ ונצ'ר.

סטיב מולנקוף, מנכ"ל קוואלקום, ישתתף בכינוס גם הוא, אך ביטל את התוכניות שלו לשאת נאום. הכינוס נערך כמה ימים לאחר דיווח בבלומברג כי הרגולטורים הסינים דורשים יותר הגנה לחברות מקומיות לפני שיאשרו את הצעת הרכש של קוואלקום ל–NXP סמיקונדקטרס. סין היא השוק הגדול בעולם לסמארטפונים ולקוחה משמעותית של השבבים שמייצרת קוואלקום למכשירים סלולריים. החברה האמריקאית זכתה באישור להמשיך להפעיל את עסקי הרישוי של הטכנולוגיה שלה בסין ב–2015, לאחר ששילמה קנס והסכימה לגבות תשלום נמוך יותר מלקוחות מקומיים על טלפונים.

שדה הקרב הבא? שדה פולי סויהצילום: Bloomberg

ומה אומרים הכלכלנים הבכירים?

"אם תוכנית המכסים תמשיך כמתוכנן, אנחנו סבורים שסין תגיב. בלתי־אפשרי לדמיין שהיא לא תגיב. ואז אנו מצפים מארה"ב להגיב בחזרה. אין ספק שהמצב עלול להידרדר במהירות. ולגבי הצמיחה הגלובלית — יש צדק בתחזית מתונה יותר לשווקים. אף שסכסוך הסחר הזה הוא בין ארה"ב לסין, הוא עלול לערב את כל אזור אסיה", אמר כלכלן אזורי אסיה־פסיפיק בחברת השירותים הפיננסיים ING, רוברט קרנל.

על פי הכלכלנים ריימונד יונג ודניאל וילסון מ–ANZ, הבנק השלישי בגודלו באוסטרליה, "הרשויות הסיניות ימשיכו לתמוך בגלובליזציה, אך יגיבו להכרזה האמריקאית. הטלת המכסים של טראמפ לא תגרום לפיחות ביואן".

השוק הסיני חשוב במיוחד לאפל. חנות של אפל בשנגחאיצילום: בלומברג

לדבריהם, "טראמפ עשוי לנסות לדחוק במדינות אחרות לבחור צד, מה שיגרום לעולם מפולג. היקף מלחמת הסחר עלול להתרחב. זהו הסיכון הגדול שמולו אנחנו ניצבים. החשש העיקרי שלנו הוא שהגישה הטקטית של טראמפ תזלוג לעולם כולו. הוא מקשר בכוונה תחילה בין סוגיית הסחר למדיניות חוץ".

אסטרטגית ניהול ההון בשוק הגלובלי של ג'יי.פי. מורגן, האנה אנדרסון, אמרה: "שוק המניות הוא זה שייפגע. ההשפעה תורגש בעיקר בארה"ב, דרום קוריאה וטייוואן, משום שחברות הממוקמות שם מהוות נתח משמעותי משרשרת הייצור של היצוא הסיני".

לדבריה, "ההשפעה הגדולה ביותר תורגש ככל הנראה בארה"ב ותגרור התייקרות מחירים לצרכן וליצרן. היצוא חשוב מאוד לכלכלת סין, אך בשנים האחרונות חשיבותו פחתה קמעה. גם ארה"ב מייבאת פחות. למעט השפעה אינפלציונית מתונה אפשרית על המחירים לצרכן בארה"ב, ההשפעה על שוק האג"ח תהיה מוגבלת".

סיימון בפטיסט, כלכלן גלובלי ראשי בחטיבת המודיעין של ה"אקונומיסט" מזהיר: "הרשימה הראשונית של מוצרים אמריקאים שייפגעו כתוצאה ממכס סיני היא רק תגובה ראשונית מינימלית". לדבריו, "משמעות הדבר היא שסין מעדיפה לשמור על מלחמת הסחר תחת שליטה, ובמסגרת החוקים של ארגון הסחר העולמי. עם זאת, סין הותירה את הדלת פתוחה להרחבת הצעדים נגד ארה"ב.

"בוחנים את כל האפשרויות". שגריר סין בארה"ב, קוי טיאנקאיצילום: בלומברג

"הצרכנים בארה"ב יהיו עדים לעליית מחירים. סין היא גם חלק חשוב משרשרות האספקה הגלובליות של מוצרים רבים, כך שחלק גדול מההתייקרות כתוצאה מהמכסים יגולגל לצרכנים".

התגובה המהירה של סין להחלטת טראמפ נראית כמו "הקש האחרון" עבור שער הדולר־ין, אמר אסטרטג המט"ח הראשי בבנק האוסטרי ווסטפאק. לדבריו, העובדה שהין עבר את רף 105 ין לדולר היא "מדאיגה".

ריצ'רד האאס, יו"ר המועצה לקשרי חוץ לשעבר ודיפלומט, כתב בטוויטר כי טראמפ פתח במלחמה בשלוש חזיתות — מול סין, מול איראן ומול רוברט מולר (התובע המיוחד שמונה לחקור את מעורבות רוסיה בבחירות בארה"ב) וציין כי "זהו אחד הרגעים המסוכנים בהיסטוריה המודרנית של ארה"ב". מנגד, כתבה הפרשנית השמרנית לורה אינגרהם: "סין התחילה במלחמת הסחר, ולא טראמפ".

פול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה, כתב: "הבורסה היא לא הכלכלה, אולם ברור שהמשקיעים לא אוהבים את הרעיון של מלחמת סחר". ביום חמישי כתב קרוגמן טור בו ציין: "בסדר הכלכלי העולמי, סין היא אזרחית גרועה", ואולם קרוגמן התמקד בציון הטעויות שעושה טראמפ בהבינו את הסיבות לגירעון הסחר של ארה"ב. "זהו שיעור מר על מחיר הבורות", כתב על צעדיו של טראמפ, "מלחמות סחר הן דבר רע וכל הצדדים מפסידים מהן כלכלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker