היזמים שאומרים למשקיעים: "אל תיתנו לנו כסף אם אתם גברים לבנים"

יוזמת Founders for Change, שבה חברים מאות מייסדי סטארט-אפים כמו Airbnb ודרופבוקס, מנסה לשנות את מאזן הכוחות בתעשיית ההון סיכון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כמה מחברי Founders for Change
כמה מחברי Founders for Changeצילום: Christie Hemm Klok/ניו יורק טיימס

כשטרוור מקפדריס ניסה בשנה שעברה לגייס כסף עבור סטארט-אפ הבינה המלאכותית שלו ברוד (Brud), בפגישות רבות עם משקיעי הון סיכון הוא מצא את עצמו בחדר אחד עם "טונות של גברים לבנים". לכן מקפדריס, שהוא שחור, ושותפתו שרה דקו, אישה לטינית, הוסיפו תנאי למשקיעים: השניים מוכנים לקבל כסף רק מקרנות שבהן מי שכותב את הצ'ק הוא אישה או אדם לא לבן.

"זה היה מנוגד לאינטואיציה שלנו, לגייס כסף מחבורה של גברים לבנים שרוצים לשאוב את כל הכסף מהעולם", אמר מקפדריס, שבסופו של דבר גייס כמה מיליוני דולרים מחברות שעמדו בתנאי.

מקפדריס הוא אחד מבין 400 יזמי טכנולוגיה ומנכ"לים שהתאגדו לאחרונה בקואליציה שזכתה לשם Founders for Change (מייסדים למען שינוי), במטרה להפעיל לחץ על תעשיית ההון סיכון לגוון את שורותיה. הקבוצה כוללת את מנכ"ל דרופבוקס דרו יוסטון; את לוגאן גרין וג'ון זימר מליפט; מנכ"ל Airbnb בריאן צ'סקי; וגם מייסדים של חברות שנסחרות בבורסה, כמו קתרינה לייק מסטיץ' פיקס.

ההצהרה שפרסמו ביום שלישי חברי הקבוצה המחישה את החשיבות שבגיוון בתעשיית הטכנולוגיה: "אני מאמין/ה בתעשיית טכנולוגיה מגוונת ומכלילה יותר", נאמר בה. "אני מחויב/ת לצוות ודירקטוריון מגוונים, וכשיש לי אפשרות לבחור שותפים להשקעה, הגיוון בחברות שלהם יהיה שיקול חשוב".

הצהרה פומבית כזאת מצד יזמים היא חריגה. מייסדים ומשקיעים בעמק הסיליקון שמרו מאז ומתמיד על איזון עדין. משקיעי הון סיכון רוצים להשקיע בסטארט-אפים החמים ביותר, כדי להרוויח בגדול כשהחברות האלה יונפקו או יימכרו. היזמים, מצדם, מקבלים מהמשקיעים כסף והדרכה שמסייעים להם לצמוח ולפרוח.

אבל דור חדש של יזמים מוכן לערער את האיזון העדין הזה. תנועת #MeToo ושורת שערוריות שחשפו כיצד משקיעים בעמק הסיליקון ניצלו את הכוח שלהם לרעה נגד מייסדות סטארט-אפים גרמו ליזמים האלה להיות חסרי סבלנות לגבי השינוי שהם רוצים לראות בתעשייה.

לתעשיית ההון סיכון האמריקאית, שהשקיעה בשנה שעברה 84 מיליארד דולר ביותר מ-8,000 חברות, לא היה עד עכשיו שום תמריץ לשנות את ההרכב הדמוגרפי שלה. קרנות הון סיכון הן בדרך כלל חברות פרטיות קטנות שמורכבות מאנשי היי-טק בכירים לשעבר או טיפוסים פיננסיים, בדרך כלל גברים לבנים. והיות שהקרנות רואות לעיניהן את הטווח הרחוק – הן משקיעות בדרך כלל לתקופה של יותר מעשר שנים – קצב השינויים בתעשייה איטי מאוד.

ב-2016, 11% בלבד משותפי ההשקעה בקרנות הון סיכון היו נשים, לפי סקר של התאחדות ההון סיכון הלאומית בארה"ב וחברת דלויט. הסקר מצא כי אין שותפי השקעה שחורים בקרנות הון סיכון, בעוד ש-2% בלבד מהשותפים הם לטינים.

חלק מהלחץ לגוון מגיע מתוך תעשיית ההון סיכון עצמה, ובמיוחד מצד קבוצה מצומצמת של משקיעות. תנועת Founders for Change, למשל, הוקמה על ידי איילין לי מקאובוי ונצ'רס וג'ני לפקורט מפריסטייל קפיטל. ערב אחד בספטמבר, חלקו ביניהן שתי הנשים סיפורים על יזמים שניסו לקדם יותר גיוון בתעשייה. הן החליטו לאגד את היזמים האלה ביחד כדי לחולל שינוי. "מייסדים אומרים לנו: 'התעשייה שלכן לא תיאמן. זה כמו 'מד מן''", אמרה לי.

לי הוסיפה כי נדמה אולי שמשקיעות משרתות את המטרה של עצמן כשהן דוחפות מייסדים לקדם גיוון בתעשייה, אבל לדבריה, זה לא עניין של "הם נגד אנחנו". לפקורט מוסיפה כי כולם צריכים להבין שגיוון נותן יתרון תחרותי.

עדיין לא ידוע מה תהיה ההשפעה של יוזמת המייסדים. חלקם מודים כי הם עצמם צריכים לשפר את הגיוון בסטארט-אפים שלהם. כמה מהיזמים גם מודים כי הם היו בעמדת יתרון משום שמשקיעי הון סיכון התחרו על החברות שלהם, ולכן יכולים היו להרשות לעצמם לבחור עם מי לעבוד. לא לכל היזמים יש מזל כזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker