צוקרברג שובר את שתיקתו: "אם לא נצליח להגן על הנתונים - איננו ראויים לשרת אתכם"

מנכ"ל פייסבוק התחייב לנקוט בשורה של צעדים כדי להגן על הנתונים של משתמשי הרשת החברתית הגדולה בעולם, בהם מגבלות נוספות על מפתחי אפליקציות

סוכנויות הידיעות
נשיא פייסבוק מארק צוקרברג, בשנה שעברה
נשיא פייסבוק מארק צוקרברג, בשנה שעברהצילום: בלומברג

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, שבר סוף סוף את שתיקתו חמישה ימים לאחר הדיווחים לפיהם קיימברידג' אנליטיקה, חברת ייעוץ בריטית שסייעה לדונלד טראמפ בקמפיין הבחירות לנשיאות, אספה מידע על 50 מיליון משתמשים בפייסבוק ללא ידיעתם ובניגוד למדיניות המוצהרת של הרשת החברתית הגדולה בעולם.

בפוסט שפירסם היום בעמוד שלו בפייסבוק , התחייב צוקרברג לנקוט בשורה של צעדים כדי להגן על מידע על משתמשי הרשת החברתית, ואמר כי הוא נושא באחריות הסופית לכל מה שמתרחש בפלטפורמה.

"יש לנו אחריות להגן על הנתונים שלכם, ואם אנחנו לא יכולים לעשות זאת איננו ראויים לשרת אתכם", כתב צוקרברג. "אני עמל כדי להבין בדיוק מה התרחש ואיך לוודא שדבר כזה לא יקרה שוב", הוסיף.

לדבריו, פייסבוק כבר נקטה בצעדים רבים בשנים האחרונות כדי לתת מענה להגנת פרטיות המשתמשים, אולם הוסיף כי "עשינו גם טעויות, ויש עוד מה לעשות, ואנחנו נדרשים להתקדם ולעשות את זה".

מנכ"ל פייסבוק התחייב לתקן את "הפרת האמונים" בין ענקית הרשתות החברתיות לבין המשתמשים, ואמר כי החברה תעמיד לרשות המשתמשים כלים חדשים כדי לראות איזה שימוש נעשה במידע שלהם ועם מי חולקים אותו.

עוד הוסיף כי פייסבוק תטיל מגבלות נוספות על הגישה של מפתחים לנתונים כדי למנוע ניצול לרעה שלהם.

"אנחנו נחקור את כל האפליקציות שלהן היתה גישה לכמויות מידע גדולות", התחייב צוקרברג. "נערוך בדיקה מלאה של כל אפליקציה עם פעילות חשודה. נרחיק כל מפתח בפלטפורמה שלנו שלא יסכים לבדיקה מדוקדקת. ואם נמצא מפתחים שעשו שימוש לא ראוי במידע אישי בר-זיהוי, נרחיק אותם ונספר לכל מי שהושפע מאפליקציות אלו".

"אנו נגביל אף יותר את הגישה של מפתחים למידע כדי למנוע אפשרויות אחרות לניצול לרעה. כך למשל, נחסום את גישה המפתח לנתונים שלכם אם לא השתמשתם באפליקציה שלהם במשך שלושה חודשים", הסביר צוקרברג.

"אנחנו רוצים לוודא שאתם מבינים לאלו אפליקציות איפשרתם גישה לנתונים שלכם. ובחודש הבא, נציג בפני כולם כלי בראש הניוז פיד שלכם עם האפליקציות שבהן השתמשים ודרך קלה לבטל את האישור הגישה שנתתם לאפליקציות הללו לנתונים שלכם".

"הקמתי את פייסבוק, ובסופו של יום אני אחראי למה שקורה בפלטפורמה שלנו. אני רציני בכוונתו לעשות מה שנדרש כדי להגן על הקהילה שלנו", התחייב צוקרברג בפוסט.

לאחר פרסום הפרשה בסוף השבוע טענה פייסבוק כי המידע נאסף תחילה על ידי פרופסור למטרות אקדמיות שתאמו את מדיניות החברה. אלא שהמידע הועבר בהמשך לצד שלישי תוך הפרת מדיניות הרשת החברתית.

חשיפת השערוריה חתכה את שווי השוק של פייסבוק בקרוב ל-50 מיליארד דולר בתוך יומיים, וגררה קריאות מצד מחוקקים בארה"ב ובאירופה לזמן את בכירי לעדות בפרשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker