הבנק הפדרלי העלה הריבית בארה"ב לרמה הגבוהה זה עשור; דבק בתחזית לשלוש העלאות השנה

הבנק המרכזי העלה הריבית ב-0.25% - העלאה ראשונה השנה, וצופה כעת שלוש העלאות גם ב-2019, לעומת תחזית קודמת לשתיים בלבד ■ היו"ר החדש ג'רום פאואל: "שינויים במדיניות הסחר - סיכון חדש לתחזית"

סוכנויות הידיעות
ג'רום פאואל
ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"בצילום: בלומברג

הבנק הפדרלי העלה היום כצפוי את הריבית בארה"ב לראשונה השנה, ובכירי הבנק המרכזי דבקו בתחזיתם לשלוש העלאות ריבית השנה.

הפד העלה את טווח היעד של הריבית ב-0.25% לרמה של 1.5%-1.75% - רמתה הגבוהה ביותר זה עשור.

עם זאת, מקבלי ההחלטות צופים כעת קצב העלאת ריבית מהיר יותר בשנה הבאה, על רקע שיפור בתחזית הכלכלית.

"התחזית הכלכלית השתפרה בחודשים האחרונים", נאמר בהודעת הריבית של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שהחלטתה להעלות את הריבית התקבלה פה אחד.

מקבלי ההחלטות בבנק אמנם דבקו בתחזיתם לשלוש העלאות ריבית השנה, אולם צופים כעת שלוש העלאות גם ב-2019, לעומת תחזית קודמת לשתי העלאות בלבד - בעת פרסום התחזיות הקודמות בדצמבר.

יתר על כן, גם לגבי נתיב הריבית השנה חלה תזוזה בעמדות בכירי הפד. בהשוואה לתחזית הקודמת בדצמבר, מספר גדול יותר של מקבלי החלטות בבנק מעריכים כעת כי ידרשו לפחות ארבע העלאות ריבית השנה אם הכלכלה תעמוד בתחזיות.

שבעה מתוך 15 משתתפי הישיבה צופים כעת לפחות ארבעה העלאות השנה, לעומת ארבעה מתוך 16 משתתפים בישיבה בדצמבר.

בכירי הבנק דבקו בתחזיתם לשתי העלאות ריבית ב-2020, מהלכים שיעלו את הריבית באותה שנה לטווח של 3.25%-3.5%.

התחזית החציונית של מקבלי ההחלטות בבנק לריבית בטווח ארוך עלתה ל-2.9% לעומת 2.8% בדצמבר. העלאת תחזית הריבית לטווח הארוך מצביעה על הערכה חיובית יותר של מצב הכלכלה הגדולה בעולם ושל קצב העלאת הריבית הנדרש כדי למנוע התחממות יתר של הכלכלה.

פאואל: "מדיניות הסחר - סיכון חדש לתחזית"

במהלך מסיבת העיתונאים שקיים יו"ר הפד החדש ג'רום פאואל, הוא האם נושא מכסי היבוא שהטיל ממשל טראמפ לאחרונה עלה לדיון בישיבת הבנק הפדרלי.

"מספר משתתפים בישיבה העלו את הסוגיה", ענה פאואל. "שינויים במדיניות הסחר אינם צפויים להשפיע על התחזית, אולם כמה ממשתתפי הישיבה דיווחו על חששות שהעלו קשריהם במגזר העסקי ממדינות הסחר".

בתגובה לשאלה אחרת, אמר פאואל כי בכירי הבנק הפדרלי רואים בשינויים במדיניות המסחר "סיכון חדש" לתחזית, אולם הדיון שלהם לא התמקד בקשרי הסחר בין ארה"ב לסין.

פאואל ציין עוד כי קיימת חוסר ודאות רבה לגבי השלכות המדיניות התקציבית של ממשל טראמפ על הכלכלה.

שיפור בתחזיות הצמיחה של בכירי הפד

בכירי הבנק הפדרלי העלו את תחזיות הצמיחה הכלכלית לשנתיים הבאות לעומת תחזיותיהם בדצמבר, אולם הותירו ללא שינוי את תחזיות האינפלציה ברמה של 1.9% השנה, וברמה של 2% ב-2019.

התחזית החציונית של מקבלי ההחלטות בפד צופה צמיחה של 2.7% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) השנה, שיפור לעומת תחזית של 2.5% בעת פרסום התחזית הקודמת בדצמבר.

בכירי הבנק העלו גם את תחזית הצמיחה לשנת 2019 ל-2.4% לעומת 2.1% בדצמבר. תחזית הצמיחה לשנת 2020 נותרה ללא שינוי ברמה של 2%, וכך גם תחזית לטווח ארוך ברמה של 1.8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker