היום שאחרי מבחני העמידות באירופה

האם הבנקים האירופים בסדר? מי יודע?

יוני סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוני סער

ידעתי שלא יהיה פשוט להבין את תוצאות מבחני העמידות לבנקים באירופה, לאחר שג'ים אוניל - הכלכלן הראשי של גולדמן סאקס ואחד מהקולות הנבונים ביותר בוול סטריט - אמר לאחר פרסום התוצאות כי לא ימהר להשמיע את דעתו. אוניל אמר כי הוא וצוותו יצטרכו לעבור על מאות עמודים במהלך סוף השבוע, לפני שיצליחו להגיע למסקנה בנוגע לנחיצות הבדיקות.

כשהתוצאות התפרסמו ביום שישי שעבר, הבנתי מיד למה הוא מתכוון. המספר רמז שהכל בסדר: גרמו לנו להאמין ש-10 בנקים או יותר ייכשלו במקרה של טלטלה כלכלית נוספת, אולם מסתבר שרק שבעה בנקים לא יוכלו לשרוד בתרחיש שכזה, ואלו גם כך הבנקים שחשדנו בהם מלכתחילה - היפו ריל אסטייט הגרמני, ATE היווני וחמישה בנקים אזוריים בספרד. כל הבנקים הגדולים באירופה עברו בקלות. אנחנו יכולים לישון בקלות בלילה, עכשיו שאנחנו יודעים שהבנקים באירופה במצב טוב בהרבה מכפי שחשבנו בתחילה. הידד!

ואז החלו להתפרסם ההודעות לעיתונות. כמו הורים גאים שמשוויצים בציוני ילדיהם, כל רגולטור פירסם בגאווה כיצד הבנקים שבפיקוחו היו נבונים וחזקים. שוב ושוב, הרשויות התגאו ביכולתם של הבנקים שלהם לשרוד הוריקן כלכלי עתידי. מה שהיה ברור הוא שבדיקות העמידות לא היו קשות במיוחד: תרחיש בו מדינה מגיעה למצב של חדלות פירעון על האג"ח שלה לא נכלל בין התרחישים שנבדקו. ואם משנים את מגבלת יחס ההון הראשוני מ-6% ל-7% - 24 בנקים היו נכשלים במבחן, לפי בנק ההשקעות נומורה.

כעת שמבחני העמידות הסתיימו, עלינו להכין את עצמנו למציאות עתידית שבה ניתן לבנקים לקרוס ולבעלי המניות של הבנקים לספוג את ההפסדים. המשבר הפיננסי לא הפך לאסון מאחר שהבנקים חולצו. לא היתה לנו ברירה. אך אם יש דבר אחד שלמדנו מהמשבר הזה, הוא שאסור לנו לתת לו לקרות בשנית. כמובן שממשלות צריכות לבטח פיקדונות אישיים כדי להגן על החוסכים, שאי אפשר לצפות מהם להבין מהו יחס הון ראשוני. אם רגולטור מפקח על בנק, הממשלה צריכה לערוב לפיקדונותיו עד סכום סביר. אולם העולם הפיננסי כן מבין את מאזני הכספיים של הבנקים, וכעת הסיכון צריך לעבור ממשלם המסים למשקיעי הבנק ולשוק.

בסופו של התהליך הארוך והמייגע הזה עדיין נותרה שאלה אחת בסיסית: האם הבנקים האירופים במצב טוב? אני חושב שאני יודע את התשובה לכך: כן, הם חזקים ויתחזקו בעתיד - אך האמת היא, שאחרי כל ההילולה שליוותה את מבחני העמידות, מי באמת יודע?

הכותב הוא פרשן כלכלי ב-CNN. תוכניתו "Quest Means Business" משודרת מדי ערב בשעה 21:00 לפי שעון ישראל. הבלוג של ריצ'רד באתר CNN

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker