המסעדות בבריטניה לא נערכו לשינויים בשוק - ומשלמות את המחיר

רשתות מסעדות גדולות בבריטניה החלו לסגור סניפים כחלק מארגון מחדש של עסקיהן, ורבות מדווחות על הפסדים גדולים ב-2017

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
מלצר עורך שולחן במסעדה
צילום: בלומברג
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

זו היתה שנה עגומה עבור הקמעונאים בבריטניה, ורק הגענו למארס. לאחר עונת החגים הטובה יחסית, בחודשים האחרונים התמוטטו מפלין, קמעונית מוצרי אלקטרוניקה, וחטיבת טויס אר אס בבריטניה; ניו לוק, קמעונית אופנה, נאבקת על הישרדותה אחרי שהודיעה על סגירת 60 חנויות ועל פיטורי אלף עובדים; דבנהאמס, רשת אופנה, מפטרת רבע ממנהליה; מרקס אנד ספנסר, טסקו ורשתות סופרמרקטים אחרות מקצצות אף הן במשרות; ורשת בתי הכלבו ג'ון לואיס הודיעה כי רווחיה בשנה שעברה ירדו ב-77%.

החנויות הגדולות והסופרמרקטים חווים קשיים זה זמן מה, אך בעבר ההערכות היו כי המסעדות והפאבים יצליחו להתחמק מהמשבר במגזר הקמעונות הבריטי. אחת התאוריות היתה שהצרכנים מוציאים יותר על בילויים ופחות על מוצרי צריכה - כמו טלוויזיות וסדינים.

ואולם כעת מתברר שרשתות המסעדות מרגישות את הפגיעה הכלכלית במידה שאינה פחותה מזו שחווים עסקים אחרים. בשבועות האחרונים ביירון בורגרס, פרזו וג'יימי'ס איטליאן – החלו כולן לסגור סניפים, כשפרזו סגרה 94 סניפים, כחלק מתוכניות ארגון מחדש - ונראה כי חלקן לא ישרדו. רשת בתי הקפה, קרלוצ'יו ביקשה מרואי החשבון שלה "הערכות לגבי האפשרויות שלה", וב-12 במארס קבוצת קזואל דיינינג, בעלת קפה רוג ורשת בלה איטליה, חשפה כי הפסדיה בשנת הכספים  שהסתיימה במאי 2017 עלו ל-60 מיליון ליש"ט (85 מיליון דולר).

עלייה בהוצאותיהן של הרשתות החמירה את המצב. כמו הקמעוניות, המסעדות צריכות לספוג מסים חדשים של הממשלה - כמו שכר מחיה לאומי, היטל התמחות עבור מעסיקים עם הוצאות שכר מעל ל-3 מיליון ליש"ט והוצאות פנסיה גבוהות. בנוסף, ירידת ערך הליש"ט מאז ההצבעה על הברקזיט פגעה במסעדות, שנאלצו להתמודד על עליית מחירי מוצרים מיובאים כמו עגבניות ושמן זית.

עם זאת, חלק מהמסעדות הביאו את הבעיות על עצמן כשהגדילו את ההוצאות מהר מדי. מספר המסעדות עם יותר מעשרה עובדים עלה ב-13% ב-2014 וב-10% ב-2015. בשנה שעברה צמח מספר המסעדות הללו ב-7%. השוק רווי במסעדות, ובייחוד במסעדות איטלקיות.

בנוסף, המסעדות לא הגיבו במהירות לעליית השימוש בשירותי משלוחים כמו דילברו, Just Eat ואובר איטס. סיריל לבנאנט, מנהל בחברת המחקר NPD, מצא כי בעוד הצמיחה בשוק המסעדות נותרה ללא שינוי ב-2017, שוק המשלוחים צמח ב-11%. לטענת שירות המשלוחים דליברו, חל גידול של 30% בהכנסותין של מסעדות שהתחילו להשתמש בשירות שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker