לי קאשינג - איש העסקים העשיר והמצליח באסיה – פורש

לי, 89, יפרוש מתפקידו כיו"ר חברת האצ'יסון ו-CK הולדינגס שבבעלותו ■ בנו הבכור ויקטור יחליף אותו בתפקיד

לוגו בלומברג
בלומברג
לי קאשינג
לי קאשינגצילום: Bobby Yip/רויטרס

לי קאשינג, פליט מזמן מלחמת העולם השנייה שנהג לטאטא מפעלים בהונג קונג למחייתו, פרש לאחר קריירה שהתפרשה על פני חמישה עשורים ובה הפך לאיש העשיר ביותר באסיה באמצעות בניית גורדי שחקים ומכירת סבונים.

יו"ר האצ'יסון ו-CK הולדינס בן ה-89 יישאר כיועץ בקבוצה לאחר שיפרוש מתפקידו במאי. בנו הבכור ויקטור, 53, ישלוט בתאגיד שהשפיע על חייהם של כמעט כל תושבי הונג קונג – חברת פאואר אסטס שבבעלות המשפחה מספקת את החשמל לעיר והמשפחה מחזיקה גם ברשת הסופרמרקטים הפופולרית פארק אנ שופ. הקבוצה גם מפעילה רשתות למכירת טלפונים ניידים, רשתות בית  מרקחת, נמלים ברחבי העולם ובעלת אחזקות בחברת האנרגיה האסקי בקנדה. "כשאני מסתכל אחורה על כל השנים הללו, היה לי הכבוד לייסד את שנג קונג ולשרת את האנשים", אמר לי במסיבת עיתונאים בהונג קונג בשישי.

פרישת לי הגיעה בתקופה חיובית, כאשר ארבע החברות הגדולות בקבוצה – CK האצ'יסון, CK נכסים, CK תשתיות ופאואר אסטס – דיווחו על עלייה ברווחים ב-2017. מניות החברות עלו במסחר בהונג קונג.

לי מחזיק בהון של 34 מיליארד דולר, לפי מדד המיליארדרים של בלומברג, והוא האיש העשיר ביותר באסיה ובין המהגרים הסינים היחידים שבנו אימפריות עסקים באסיה. "פרישתו של לי מסמלת סופה של תקופה", אמור ג'וסף פאן, פרופסור באוניברסיטה הסינית בהונג קונג שחקר את עסקי המשפחה במשך שני עשורים. "אף אחד לא יכול להחליף את לי כמייסד האגדי של התאגיד הגדול ביותר בהונג קונג", הוא אומר.

לי מסמל את האי שוויון בעיר שמאופיינת בדמוגרפיה העשירה ביותר בעולם. הוא יזם נדל"ן שזכה להערכה רבה על כישוריו ויכולותיו לנהל חברות דומיננטיות בתחום ולעיתים קרובות לפגוע במתחרות הקטנות.

בנוסף, הוא סופר קפיטליסט שמחזר אחר המנהיגים הקומוניסטים של סין. לי הוא הבולט מבין הטייקונים בהונג קונג שהסתער על העסקים בסין. הוא השקיע במגוון תעשיות בסין וביניהם מגזר האנרגיה, קמעונות ותשתיות.

לי התחיל בהשקעות נדל"ן שביססו את הונו ובנה אימפריית עסקים שכוללת חברות בתחומי, קמעונות, אנרגיה, נמלים, תקשורת, מדיה וביוטכנולוגיה  ברחבי העולם. לי הוא בין המשקיעים הזרים הגדולים ביותר בבריטניה.

עבור רבים בהונג קונג לי הוא גורו השקעות בדומה לוורן באפט. אחת העסקות המוצלחות של לי היא מכירת אורנג' בריטניה לחברת מנסמן הגרמנית ב-15 מיליארד דולר ב-1999. לי גם השקיעי בהייטק ובסטארט אפים רבים, ביניהם פייסבוק, ספוטיפיי וסירי.

לי לא האט את הקצב גם לקראת סוף הקריירה שלו. ב-2015 הוא ארגן מחדש את הקבוצה לשתי חברות אחזקות – האחת עוסקת בנדל"ן והשנייה בשאר התחומים. ב-2017 הוא השתלט על חברת האנרגיה האוסטרלית דואט בעסקה ב-7.4 מיליארד דולר אוסטרלי.

לי נולד ב-1928 בעיר שאוצ'או בדרום סין. אביו היה מנהל בית ספר, אך לימודיו של לי הופסקו בגלל הפלישה היפנית לסין. ב-1940 המשפחה ברחה להונג קונג ולי החל לעבוד במפעלים בהונג קונג. כנער הוא עבד 16 שעות ביום במפעל פלסטיק.

הוא החל לעשות את הונו כיצרן של פרחים מפלסטיק, המעבר לנדל"ן היה ב-1950, כאשר לי לא הצליח לשלם את השכירות על המפעל שלו ולכן החליט לקנות את הנכס. בשנים הבאות לי השקיע בנדל"ן מקומי, כאשר אחרים החלו למכור. ב-1957 מהפכת התרבות של מאו גרמה לירידת מחירי הנדל"ן בהונג קונג.

ב-1979 לי רכש את בית ההשקעות האצ'יסון מתאגיד הבנקים של הונג קונג ושנחאי – שידוע היום כבנק HSBC. לי הצליח לרכוש את מניות בית במחצית משווים בספרים. בכך, לי הפך לסיני הראשון בהונג קונג שהוא בעליו של חברה שיוסדה על ידי הבריטים. לי היה אחד היועצים הבכירים לממשל הסיני כאשר בריטניה החזירה את השליטה בהונג קונג לסין ב-1997.

לקשריו של לי עם הממשל הסיני היו גם חסרונות, בייחוד בכל הנוגע לארה"ב. ב-2003 הממשל האמריקאי דחה את הצעת הרכש שהגיש לי לגלובל קרוסינג – חברת תקשורת בארה"ב – בגלל קשריו על סין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker