עשור לקריסת בר סטרנס: הסנאט אישר ביטול רגולציה על הבנקים

אם בית הנבחרים יאשר, חלקים מחוק דוד-פרנק שמפקח על המערכת הפיננסית יבוטלו ■ לבנקים בינוניים וקטנים יינתנו הקלות בלקיחת סיכונים בכספי מפקידים ובמתן משכנתאות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
צילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

עשור לאחר שהממשל הפדרלי חילץ כמה חברות פיננסיות שהיו על סף קריסה, הצביע הסנאט אתמול (ד') בעד חקיקה שתסיר מגבלות על חלקים גדולים מענף הבנקאות. אלו הם השינויים הגדולים ביותר לחוקי הרפורמה בפיקוח על המערכת הפיננסי שנחקקו מאז המשבר הפיננסי של 2008.

במפגן נדיר של סולידריות בין שתי המפלגות בסנאט, הצביעו חברי הבית העליון של הקונגרס 67 ל-31 בעד החוק, שנועד לעזור לבנקים קטנים ובינוניים. אולם, לדברי המבקרים, הצעד מהווה נסיגה מסוכנת מהרגולציה הפיננסית שנועדה למנוע משבר נוסף.

ההצבעה חשפה פילוג קשה במפלגה הדמוקרטית. הסנטורית אליזבת וורן ממסצ'וסטס העבירה ביקורת ציבורית נוקבת על עמיתיה, כמו היידי הייטקמפ מצפון דקוטה, על מה שהיא כינתה "חוק הלוביסטים של הבנקים".

"מה זה אומר על וושינגטון הוא שרפובליקאים ודמוקרטים לא יכולים להתאחד כדי לתמוך ברפורמות נשק הגיוניות או פתרונות למשפחות עובדות – אבל כן יכולים להתאחד לטובת דה-רגולציה על הבנקים הגדולים במלאת עשור לתחילת המשבר של 2008?", שאלה וורן. היא ציינה דו"ח של משרד התקציב של הקונגרס מהחודש, שניתח את החוק והסיק כי יגדיל את הסיכוי לקריסה של בנק או איגוד אשראי.

הייטקמפ, הסנאטורית הדמוקרטית שהצביעה בעד החוק, השיבה מלחמה לוורן. "אני חושבת שלאנשים בצפון דקוטה לא אכפת מה אליזבת וורן חושבת".

החקיקה עומדת בפני עתיד לא ודאי, מכיוון שהרפובליקאים בבית הנבחרים צפויים לדרוש דה-רגולציה נרחבת יותר שבמסגרתה יבוטלו סעיפים של חוק דוד-פרנק מ-2010. הדמוקרטים בסנאט שהצביעו בעבור החוק טענו כי השינויים שמציעים הרפובליקאים בבית הנבחרים יטרפדו את המאמץ, אולם הביעו תקווה כי גם בבית הנבחרים יתבצע שיתוף פעולה בין המפלגות.

החוק החדש יאפשר למאות בנקים קטנים ובינוניים להימנע מפיקוח הכולל מבחני עמידות, שמודדים את יכולתו של הבנק לעמוד במשבר כלכלי.

בנקים עם 50 מיליארד דולר בנכסים נחשבים כיום לבעלי חשיבות מערכתית ומפוקחים על ידי רגולציות קשוחות יותר מבנקים קטנים יותר. החוק בסנאט מעלה את הרף ל-250 מיליארד דולר, ומשאיר רק קומץ של בנקים גדולים תחת פיקוח הדוק.

החוק גם פוטר חברות עם פחות מ-10 מיליארד דולר בנכסים מחוק וולקר, שאוסר על בנקים להמר הימורים מסוכנים עם כספם של מפקידים שמבוטחים על ידי הממשל הפדרלי. כללי המשכנתאות לבנקים קטנים יוקלו אף הם, ובנקים בינוניים כמו סאן טראסט, PNC וריג'נס ישוחררו מרגולציות רבות.

"זהו צעד חשוב בהתאמת הכללים לבנקים של אמריקה, שיאפשר למוסדות פיננסים לשרת את הלקוחות והקהילות שלהם טוב יותר, תוך שמירה על בטיחות ויציבות", אמר רוב ניקולס, נשיא איגוד הבנקאים האמריקאי.

בנקים גדולים כמו סיטיגרופ וג'יי.פי מורגן צ'ייס יצאו למתקפת לוביזם אגרסיבית כדי להכניס לחוק סעיפים שיסייעו לבנקים בוול סטריט, אולם בשתי המפלגות לא היה רצון פוליטי לשנות את התשתית הרגולטורית שמפקחת על הבנקים הגדולים.

בניגוד להצעת החוק בבית הנבחרים, החקיקה לא פוגעת בלשכת להגנה פיננסית על צרכנים, שהיתה על הכוונת של המחוקקים זמן מה.

יותר מתריסר דמוקרטים בסנאט, שחלקם יעמדו בפני מאבקים קשים להיבחר מחדש במדינות שטראמפ ניצח בהן ב-2016, תמכו בחוק למרות ביקורת קולנית מצד הפלג הפרוגרסיבי של המפלגה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker