יזמת הביומד הצעירה שהושוותה לסטיב ג'ובס מואשמת בהונאת ענק על ידי רשות ני"ע בארה"ב

אליזבת הולמס, מייסדת הסטארט-אפ תראנוס, הבטיחה לחולל מהפכה בבדיקות הדם עם טכנולוגיה חדשנית ■ הסכימה לוותר על השליטה בחברה כדי ליישב אישומים כי הונאתה את המשקיעים בגיוס של למעלה מ-700 מיליון דולר

סוכנויות הידיעות
USA-HEALTHCARE/THERANOS
אליזבת הולמסצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס
סוכנויות הידיעות

רשות ני"ע בארה"ב (SEC) הגישה היום אישומים נגד סטארט-אפ בדיקות הדם תראנוס, המייסדת ומנכ"לית אליזבת הולמס, ונשיא החברה לשעבר, ראמש בלוואני, בגין גיוס למעלה מ-700 מיליון דולר ממשקיעים באמצעות הונאה מתוחכמת שנמשכה שנים.

הולמס, בת 34, הפכה למיליארדרית בזכות הסטארט-אפ שייסדה שהבטיח לחולל מהפכה בבדיקות הדם עם טכנולוגיה חדשנית.

עם זאת, לדברי רשות ני"ע, תראנוס, הולמס ובלוואני הציגו מספר רב של טענות כוזבות ומטעות במסגרת מצגות, הדגמות מוצר ומאמרים בתקשורת שבאמצעותם הונו את המשקיעים וגרמו להם להאמין כי ערכת בדיקת הדם הביתית שפיתחה החברה מסוגלת לבצע מגוון רחב של בדיקות שמצריכות רק לקיחת טיפת דם אחת מדקירה באצבע ללא צורך במבחנות ובקבוקונים.

תראנוס והולמס כבר הספיקו ליישב את האישומים נגדם. הולמס הסכימה לשלם קנס בסך 500 אלף דולר, נאסר עליה לשמש כמנהלת או דירקטורית בחברה בורסאית למשך 10 שנים, והיא נדרשה לוותר על 18.9 מיליון מניות תראנוס שקיבלה במהלך ההונאה, כמו גם על זכויות השליטה בתראנוס.

במסגרת ההסדר מחוץ לבית המשפט עם ה-SEC, תראנוס והולמס לא הודו באישומים נגדן או הכחישו אותם. ההסדר עדיין כפוף לאישור בית המשפט. האישומים נגד הנשיא לשעבר בלוואני עדיין תלויים נגדו.

תראנוס, שנוסדה על ידי הולמס בשנת 2003, הפכה את היזמית הצעירה ליקירת עמק הסיליקון, והיו אף מי שהשוו אותה למייסד אפל המנוח סטיב ג'ובס, הן בשל החזון הנועז שלה והן בשל סגנון לבושה - חולצת גולף שחורה.

אליזבת הולמס, מייסדת תראנוס
אליזבת הולמס, מייסדת תראנוסצילום: שער פורצ'ן

בקיץ 2014 גייסה תראנוס 400 מיליון דולר לפי שווי עצום של כתשעה מיליארד דולר. עם המשקיעים בחברה נמנו שמות גדולים כמו טים דארפר, מייסד קרן DFJ ולארי אליסון, מנכ"ל אורקל לשעבר, ובדירקטוריון שלה ישבו דיפלומטים בכירים כמו מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר הנרי קיסינג'ר, שני סנאטורים ומנכ"ל לשעבר של בנק וולס פארגו.

בשנת 2015, המגזין "פורבס" אפילו הציב את הולמס בראש דירוג היזמיות הצעירות המצליחות ביותר בארה"ב עם הון אישי שהוערך אז ב-4.5 מיליארד דולר.

אולם עלייתה המהירה הגיעה לקצה בעקבות תחקיר שפירסם העיתון "וול סטריט ג'ורנל" בסתיו 2015 אשר העלה שלל טענות וחשדות נגד תראנוס, וקבע כי למעשה הטכנולוגיה שפיתחה החברה אינה מספיקה לביצוע מגוון הבדיקות להן התחייבה, וכי החברה משתמשת בפועל בכלים של מעבדות רגילות משום שאינה מצליחה להתבסס אך ורק על הטכנולוגיה שלה.

רשתות בתי מרקחת ובתי חולים החלו להודיע על הפסקת השותפויות עם תארנוס, ובקיץ 2016 נמחק לחלוטין השווי של החברה, והמסמר האחרון בארון שלה היה חקירה שנפתחה נגדה על ידי רשות ני"ע בארה"ב בגין הטעיית המשקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker