המגזר הציבורי בדנמרק מאיים בשביתה כללית שעלולה למחוק את הצמיחה הכלכלית

מנהיגי אגודים שמייצגים את עובדי הממשלה דורשים העלאה בשכר של 8.2% על פני שלוש שנים; רופאים ומורים שמועסקים על ידי הרשויות האזוריות גם דורשים שכר גבוה יותר ותנאי עבודה המשופרים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קופנהגן
קופנהגןצילום: ללא קרדיט

המגזר הציבורי בדנמרק מאיים בשביתה כללית, שעלולה למחוק את הצמיחה הכלכלית במדינה. עובדים כבר הזהירו כי כ-450 אלף עובדי המגזר הציבורי – יותר ממחצית מכלל העובדים במגזר – לא יגיעו לעבודה ב-10 באפריל, אם סכסוך העבודה המתמשך לגבי שכרם ייפתר.

הלגה פדרסן, כלכלן ראשי בנורדיה, הבנק הגדול בדנמרק, אמר כי תרחיש כזה עלול לעלות לדנמרק 5 מיליארד קרונות (830 מיליון דולר) בשבוע. על פי חישובי הכלכלן, עצירה של העבודה במשך 6-8 שבועות תמחק "כמעט את כל הצמיחה הכלכלית בדנמרק ב-2018", שתעמוד להערכתו על 1.5%-2%.

קרונות דניות
קרונות דניותצילום: Fabian Bimmer / Reuters

"ההשלכות של שביתה כללית ומקיפה של המגזר הציבורי הן כה משמעותיות עד כי הפוליטיקאים לא יאפשרו לה להימשך זמן רב"" אמר פדרסן. "אנו צופים התערבות ממשלתית בתוך כמה ימים".

הבנק המרכזי של דנמרק, שצופה צמיחה כלכלית של 1.9% ב-2018, סבור כי יימצא פתרון מהיר למשבר. נגיד הבנק, לארס רוד, אמר היום (ד) לבלומברג כי מלחמת הסחר הפוטנציאלית מציבה איום גדול בהרבה על הכלכלה.

מנהיגי אגודים שמייצגים את עובדי הממשלה דורשים העלאה בשכר של 8.2% על פני שלוש שנים. הם קיבלו הצעה נגדית של העלאה בסך 6.7%, על פי דיווח של העיתון הדני "פוליטיקן". העובדים אומרים כי הם ראויים לפיצוי לאחר שנים של הידוק החגורה בעקבות המשבר הפיננסי העולמי.

רופאים ומורים שמועסקים על ידי הרשויות האזוריות גם דורשים שכר גבוה יותר ותנאי עבודה המשופרים, לרבות ארוחות צהריים בחינם.

על פי דורתה פדרסן, פרופסורית בבית הספר למינהל עסקים בקופנהגן, שורשי הסכסוך נעוצים במשבר ב-2008, כשעובדי המגזר הציבורי הצליחו להבטיח העלאת בשכר של 13% בשל השכר הגבוה יותר במגזר הפרטי.

הסכסוך דאז הציב בפעם הראשונה בהיסטוריה איום משמעותי על "המודל הדני" – מערכת בת מאה שנים של הסכמים קיבוציים בלי התערבות פוליטית. תחת מודל זה, הממשלה אמורה להיות נייטרלית ולהתערב בסכסוכי שכר אך ורק כשאין ברירה אחרת. הפעם האחרונה ששררה שביתה כללית בדנמרק היתה ב-2013, כשהמורים ספגו ניקוי בשכרם בשווי 25 ימי עבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker