"כלכלת החלטורה": האיחוד האירופי קורא לספק הגנה סוציאלית לעובדים מזדמנים

הנציבות האירופית ממליצה לספק לעובדים במשרות לא קבועות, כמו נהגי אובר או שליחים, הטבות כמו דמי אבטלה וחופשת לידה

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
אפליקציית אובר על רקע מונית שחורה בלונדון
אובר בלונדוןצילום: Neil Hall/רויטרס
פייננשל טיימס
פייננשל טיימס

הנציבות האירופית לוחצת על ממשלות באיחוד האירופי לתת יותר הגנה לעובדים במה שמכונה "כלכלת החלטורה" (gig economy). הנציבות המליצה אתמול כי עובדים במשרות לא קבועות – כמו נהגי אובר או שליחי אופניים של חברת Deliveroo  - צריכים לקבל הטבות מינימליות כמו דמי אבטלה וחופשת לידה.

ההמלצות הן חלק מהניסיון של הנציבות לקדם הגנה טובה יותר על עובדים בשוק העבודה הזה, שפגיעים יותר מעובדים במשרות רגילות ואינם מקבלים הרבה מההטבות הבסיסיות. כ-40% מאזרחי האיחוד האירופי הם חלק משוק העבודה הלא קונוונציונלי, שכולל עצמאים ועובדים במשרה חלקית, לפי הנציבות האירופית.

מקבלי ההחלטות באיחוד מנסים לקדם את זכויות העובדים בין היתר כדי להיאבק בפופוליסטים היורו-סקפטים. הפופוליסטים האלה זוכים לתמיכה גדולה במדינות כמו איטליה, שסובלת מאבטלת צעירים גבוהה וקיפאון ברמת החיים. "עם התפתחות שוקי העבודה, מערכות ההגנה הסוציאלית צריכות גם כן להשתנות כדי להתאים אליהם את המודל החברתי שלנו ולוודא שאיש לא נשאר מאחור", נאמר בהודעת הנציבות.

מדיניות הרווחה נמצאת באחריות הממשלות הלאומיות באירופה, ולא תחת אחריות הנציבות, ולכן המדינות החברות יצטרכו לדון בהצעות, שאינן מחייבות מבחינה משפטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker