דראגי מאותת לטראמפ: "אם אתה מטיל מכס על בעל ברית - מי האויב שלך?"

נשיא הבנק המרכזי של אירופה הרשה לעצמו באופן יוצא דופן להתערב בוויכוח שחורג מתחום אחריותו, ויצא נגד מדיניות סחר פרוטקציוניסטית מהסוג שבו נוקט טראמפ

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי
סוכנויות הידיעות

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, הרשה לעצמו באופן יוצא דופן להתערב בוויכוח שחורג מתחום אחריותו כבנקאי מרכזי, ויצא היום נגד מדיניות סחר פרוטקציוניסטית מהסוג בה נוקט לאחרונה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

"כשאתה מטיל מכסים נגד בעלי בריתך, עולה התהייה מי הם האויבים", אמר היום דראגי במסיבת עיתונאים בפרנקפורט בסיום ישיבת המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי.

דראגי אמנם לא הזכיר במפורש את ארה"ב, אולם דבריו היוו איתות ברור לאי שביעות רצונו מהמכסים שמתכוון להטיל ממשל טראמפ על יבוא פלדה ואלומיניום.

"אנו משוכנעים ששיש לדון ולפתור מחלוקות במסגרת עבודה רב-צדדית, וכי החלטות חד-צדדיות הן מסוכנות", הוסיף דראגי.

הנשיא טראמפ צפוי לחתום היום על נוסח מרוכך לצו המכסים, לפיו מקסיקו וקנדה יוחרגו ממכס של 25% על יצוא פלדה לארה"ב ושל 10% על יצוא אלומיניום.

דראגי העריך היום כי השפעתם המיידית של המכסים של ארה"ב על כלכלת גוש היורו תהיה קטנה, אולם הוסיף כי ההשלכות בטווח הארוך עלולות להיות חמורות יותר, ויהיו תלויות בצעדי נגד ובהשפעתם על הבטחון הכלכלי.

"קשה מאוד להעריך את ההשפעה על הבטחון. אבל אם תהיה לכך השפעה שלילית על הבטחון, יהיו לכך השלכות שליליות הן בתחום האינפלציה והן בתחזית", אמר דראגי.

השמטה מפתיעה מהודעת הבנק המרכזי של אירופה

הבנק המרכזי של אירופה הותיר מוקדם יותר היום, כצפוי, את הריבית ללא שינוי, ומסר כי ימשיך בתוכנית רכישות הנכסים עד ספטמבר, "או מעבר לכך, אם יהיה צורך".

עם זאת, הבנק השמיט במפתיע מהודעתו שורה שנכללה בהודעה הקודמת לפיה יגביר את רכישות האג"ח החודשיות אם יהיה צורך בכך - איתות לכך שהבנק מאמין כי כלכלת גוש היורו איתנה מספיק כדי לגרום להתגברות האינפלציה.

מטה הבנק המרכזי של אירופהצילום: AP

הבנק המרכזי הותיר את ריבית הבסיס בגוש היורו ברמה של 0%, ואת הריבית על הפקדונות ברמה של מינוס 0.4%.

ECB שב והעריך כי הריביות צפויות להישאר ברמתן הנוכחית "לפרק זמן ממושך, והרבה מעבר לאופק רכישות הנכסים". הבנק ציין בכוונתו להמשיך ברכישות אג"ח בהיקף של 30 מיליארד יורו (37 מיליארד דולר) בחודש לפחות עד סוף ספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker