גם אחרי ההתאוששות ממיתון: למה נשים בארה"ב יולדות פחות?

היכולת של האמריקאים למנוע הריונות לא רצויים משתפרת בקצב מהיר יותר מאשר היכולת להיכנס להריון, מה שגורם לירידה חדה בפריון ■ שיעורי הפריון לנשים נשואות לא השתנו כמעט ב–15 השנים האחרונות, אך ככל שהנישואים נדחים - גיל ההולדה נופל גם הוא

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תינוקיה בבית חולים בניו יורק
תינוקיה בבית חולים בניו יורקצילום: RICHARD PERRY / NYT

שיעור הפריון בארה"ב נמצא בירידה תלולה. המגמה שהחלה כירידה בהולדה בקרב בני נוער התפשטה במהרה גם לגילי ה–30, ומסתמן שלא תעצור אפילו לאחר ההתאוששות מהמיתון הכלכלי, ולמרות העובדה שנשים רבות מעוניינות ביותר ילדים.

צוות התחזיות בדמוגרפיק אינטליג'נס מעריך כי ב–2017 היו 3.84 מיליון לידות בארה"ב — ירידה לעומת 3.95 מיליון לידות ב–2016. נתון זה צפוי עוד ליפול בעתיד למספר קטן בהרבה מכפי שהנשים האמריקאיות מאחלות לעצמן.

הנתונים האחרונים של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) לגבי מספר הלידות עד ספטמבר 2017, מראים כי שיעור הפריון הכולל הוא 1.77 לידות לאישה בימי חייה, ירידה של 3.8% לעומת 2015, ושל 16.4% מאז השיא האחרון של 2.12 לידות לאישה בימי חייה ב–2007. במדינות המערב נחשב המספר 2.1 ילדים לאישה לרף שמתחתיו שיעור הפריון הוא מתחת לרמת התחלופה. כלומר, שיעור פריון שאם מתקיים באופן יציב מוביל לכך שדור ההמשך יהיה קטן מספרית מהדור הקודם בתקופה נתונה.

שיעור הפריון הכולל הוא ממוצע של מספר הילדים הכולל שאישה צפויה ללדת בימי חייה, בתנאי ששיעור הפריון לפי גיל יישאר יציב במשך תקופה. במלים אחרות, זאת תחזית פשטנית של לידות בימי חייה של אישה. ואולם, הנתונים חושפים הרבה מעבר לכך.

.

שיעור הפריון גדל בקרב נשים מעל גיל 40. יתרה מכך, לנשים שתקופת ההולדה שלהן מסתיימת כעת יש יותר ילדים מאמותיהן, אך מגמה זאת אינה בהכרח נכונה בעבור בנותיהן. הגורמים העיקריים שמובילים לירידה בשיעור הלידה אינם כה מסתוריים: שיעור ההריונות בקרב נשים צעירות נופל, ומגמה זו נמשכת כבר שנים.

אמצעי מניעה ואמצעי פוריות

מה שהתחיל כירידות חדות במספר ההריונות ובהולדה בקרב בני נוער — תופעה שנחשבת רצויה מבחינה חברתית — התפשט לאטו לקבוצות גיל אחרות, בתחילה לנשים בתחילת שנות ה–20 לחייהן ואז לנשים בשלהי שנות ה–20. כעת, שיעור הפריון הנופל מאפיין גם נשים בשנות ה–30 לחייהן. אם מישהו חשב שתופעה זו תשתנה עקב ההתאוששות מהמיתון הכלכלי, הוא התבדה — הנפילה אף התחזקה.

גורם עיקרי הוא דחיית גיל הנישואים. שיעורי הפריון הכוללים שמאפיינים נשים נשואות לא השתנו כמעט ב–15 השנים האחרונות. אך ככל שהנישואים נדחים לגיל מבוגר יותר, שיעור הנשים הנשואות שנמצאות בשיא גיל ההולדה (20–40) נופל גם הוא.

בני דור המילניום במיוחד אינם ממהרים להתחתן. לפיכך, הגיל הממוצע של לידה ראשונה עולה בעקביות. כיום, הגיל הממוצע של אישה שיולדת בפעם הראשונה גבוה מ–26. גיל זה גבוה מבעבר, ובמדינות האירופיות הוא אף גבוה יותר — מעל 30. למעשה, בארה"ב נרשם הגיל הממוצע הצעיר ביותר של יולדות בפעם הראשונה מכלל המדינות המפותחות.

.

בנוסף לדחיית גיל הנישואים, גם מספר הלידות בקרב נשים שאינן נשואות נופל. שימוש נרחב יותר באמצעי מניעה ארוכי טווח (LARCs) מסייע במיוחד במניעת הריונות בקרב נשים לא נשואות (משיעור שימוש באמצעי מניעה ארוכי טווח של 1.5% ב–2002 חלה עלייה ל-7.2% ב-2011–2013).

הזמינות המתרחבת של אמצעי מניעה לשעת חירום (לא כולל הפלות) והשימוש הגדל בהם מצמצם עוד יותר את האפשרות של הריון לא רצוי (משיעור שימוש של 1% ב–1995 ל–11% ב–2006–2010).

כולם יסכימו כי צמצום של הריונות לא מתוכננים הוא דבר טוב, אך במקביל חלו גם חידושים טכנולוגיים שמאפשרים הורות למי שמעוניין בכך. טכנולוגיות כגון הפריה חוץ גופית (IVF), תרופות שמעודדות ביוץ, הקפאת ביציות והפריה מלאכותית נגישות כבר עשורים, והן עדיין יקרות מאוד במקרים רבות. ניסיון בודד של תהליך פשוט מאוד המסייע להתעברות יכול לעלות אלפי דולרים. העלויות עלולות לגדול אם מעורבות בתהליך פרוצדורות נוספות, שבדרך כלל אינן מכוסות על ידי הביטוח.

ובינתיים, שיעור האוכלוסייה חסרת הילדים שמסייעת בהורות ובגידול הילדים נמצאת בירידה מתמשכת — על פי הנתונים, הורים רבים מתקשים לתפקד וזקוקים לעזרה של חברים ומשפחה. היכולת של האמריקאים למנוע הריונות לא רצויים משתפרת בקצב מהיר יותר מאשר היכולת להתעבר.

כתוצאה מכך, הפער בין מספר הילדים שנשים אומרות שהיו רוצות ללדת (2.7) ומספר הילדים שהן ככל הנראה יילדו (1.8) התרחב לרמת שיא של 40 שנה.

.

הירידה החדה ביותר — במדינות מערב ארה"ב

לעתים, אלה הדברים הקטנים שמניעים את המגמות הרחבות. לדוגמה, אמריקאים בקבוצות גיל שונות וסטטוס הורי שונה מקיימים פחות יחסי מין ממה שנהגו. נתונים של הסקר החברתי (GSS) מראים כי שיעור האנשים בני 18–30 שלא קיימו יחסי מין בשנה האחרונה עלה לכמעט 20%, לעומת 10% ב–1990–2010; שיעורם של אלה שקיימו יחסי מין לפחות פעמיים בחודש נפל ל–65% מ–75% ב–1990–2010.

הסיבות לירידה בקיום יחסי מין הן, בין השאר, הירידה במפגשי פנים אל פנים והעלייה בצריכת תכנים פורנוגרפיים. את המגמות האלה אפשר להסביר באמצעות העלייה בשימוש בסלולרי ובמסכים.

שיעור הבעלות של סמארטפונים גדל פי שניים ויותר בכל קבוצת גיל בארה"ב מאז 2010. משמעות הדבר היא שכמעט לכולנו יש תירוץ להתחמק ממפגשים עם בני אדם אחרים בכל רגע נתון. אך אלה הן מגמות שנמשכות כבר זמן רב. מה מניע את הירידה ברגע זה?

על פי הערכות לפי מגדר וגיל של מפקד האוכלוסין בעבור המדינות השונות בארה"ב, והסקת מסקנות מהנתונים החודשיים, ניתן לבצע ניחושים מושכלים לגבי המקומות שבהם שיעור הלידות לאישה בגיל ההולדה נופלים או עולים בשיעור החד ביותר.

הירידה החדה ביותר חלה במדינות מערב ארה"ב, בעיקר באלה שבהן שיעור הפריון היה גבוה במיוחד, כמו אייווה. רק אלבמה וקונטיקט רשמו עלייה קלה בשיעור הפריון בשלוש השנים האחרונות. שיעור הפריון בקונטיקט הוא עדיין מהנמוכים בארה"ב, כך שעלייה קלה לא באמת משנה דבר. העלייה שנרשמה באלבמה מעניינת יותר, אך שיאה היה ב–2015, ומאז שיעור הפריון יורד גם במדינה הדרומית.

בני דור המילניום הגיעו לשלב שבו גם הם עומדים בפני שינויים בסטטוס החברתי ומתחילים לשקול נישואים ורכישת בית. הולדת ילדים כבר אינה נתפשת כמו משהו שיקרה בעתיד הרחוק. ואולם, לא סביר שעוד "בייבי בום" יצליח לפצות על הירידה בשיעור הפריון של העשור האחרון. בעבור רבים אלה חדשות טובות, לאור התפוצצות האוכלוסין והנזק שנגרם בעקבותיה לסביבה. אך בעיות רציניות מאוד עלולות להתעורר כתוצאה משיעור פריון נמוך, כמו הקושי לספק ביטוח לאומי, הקושי לטפל במבוגרים ושמירה על צמיחה כלכלית.

ללא קשר לדעות אישיות, אם לא יחול שינוי בקרוב, נשים בנות דור המילניום צפויות לחוות את הפער הגדול ביותר מזה דורות בין שיעור הפריון הקיים לבין המשפחה האידיאלית שהיו רוצות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker