עשור לאחר "הרכישה הממונפת הגרועה מעולם": חיים סבן זנח הנפקת יוניוויז'ן

המיליארדר הישראלי-אמריקאי נותר כעת ללא אסטרטגיית יציאה ממפעילת רשת הטלוויזיה המובילה בשפה הספרדית בארה"ב

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים סבן
חיים סבן

יוניוויז'ן, מפעילת רשת הטלוויזיה המובילה בשפה הספרדית בארה"ב, זנחה את תוכניתה לבצע הנפקה ראשונה לציבור (IPO), והותירה בכך את בעלי החברה, בהם המיליארדר הישראלי-אמריקאי חיים סבן ללא אסטרטגיית יציאה. זאת, 11 שנים לאחר רכישת יוניוויז'ן, שהוכתרה על ידי המגזין "בארונ'ס" בתור אחת הרכישות הממונפות הגרועות ביותר בהיסטוריה.

יוניוויז'ן זנחה את ההנפקה המתוכננת בשל "התנאים הקיימים בשוק", לפי מסמכים שהגישה החברה ביום שלישי לרשות ני"ע בארה"ב (SEC). החברה גם הודיעה על החלפת סמנכ"ל הכספים שלה.

כעת נדרשים הבעלים של יוניוויז'ן לשקול את צעדיהם הבאים עבור החברה, שכן הנפקתה היתה עשויה לסלול את הדרך עבור סבן ושאר הבעלים למכור את החזקותיהם. הבעלים ניצבים בפני אתגרים לא פשוטים במגזר שבו מספר הצופים בטלוויזיה הולך ומתכווץ והאסטרטגיה הנפוצה ביותר להתרחבות היא צמיחה באמצעות רכישות.

יתכן כי החברה כבר החמיצה הזדמנות אחת כזו. יוניוויז'ן שקלה ודחתה הצעת מיזוג של יותר מ-13 מיליארד דולר שקיבלה בשנה שעברה מחברת דיסקברי קומיונקיישנס, לדברי אדם המעורה במצב שביקש לשמור על עילום שם. דיסקברי, חלק מאימפריית ההשקעות של איל המדיה ג'ון מאלון, רכשה בסופו של דבר במקום זאת את סקריפס נטוורקס אינטראקטיב.

סבן רכש את יוניוויז'ן בשנת 2007 ביחד עם קבוצת משקיעים תמורת 13.7 מיליארד דולר כולל נטילת חובות. אולם לאחר הרכישה ופרוץ המשבר הפיננסי העולמי סבלה יוניוויז'ן מבעיות רבות, שכן הרכישה הממונפת העמיסה עליה חובות כבדים שהגיעו ל-10.8 מיליארד דולר, ואשר גררו הורדה של דירוג האשראי של החברה.

בשנת 2008 אף הכתיר מגזין "בארונ'ס" את העסקה כאחת הרכישות הממונפות הגרועות מעולם.

בשנת 2015 הגישה יוניוויז'ן תשקיף ראשוני לקראת הנפקה ראשונה לציבור של החברה בוול סטריט, והעיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח באותה עת כי החברה מתכננת לבצע הנפקה לפי שווי של עד 20 מיליארד דולר, כולל חובות.

עוד לפני הודעתה על ההנפקה המתוכננת, ניהלה יוניוויז'ן מגעים עם מספר קונים פוטנציאליים, בהם טיים וורנר ו-CBS, אולם השיחות לא הבשילו לכדי הסכם.

בדומה לרשתות טלוויזיה אחרות, סובלת יוניוויז'ן מירידה בשיעור הצפייה, ורשמה נפילה של כ-17% במספר הצופים בפריים-טיים בעונת הטלוויזיה שהחלה בספטמבר, לפי נתוני נילסן. ירידה בהיקף הפרסום גררה נפילה של 8% בהכנסות החברה ברבעון הרביעי ל-781 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker