ב-75% מההנהלות הבכירות של חברות בעולם יש נשים – אך הן עדיין מעטות

החלק היחסי של נשים בצוותי הנהלה בכירה ירד השנה ל-24%, לפי דו"ח חדש שמפרסמת פירמת רואי החשבון פאהן קנה גרנט תורנטון: "חברות מתמקדות ב'לעשות וי' על שילוב הנשים על חשבון התקדמות ממשית"

רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה

75% מהחברות בעולם מעסיקות אישה אחת לפחות בצוות ההנהלה הבכירה, אך שיעור הנשים שנמצאות בעמדות הבכירות האלה דווקא ירד בשנה האחרונה, כך לפי מחקר חדש של פירמת רואי החשבון גרנט תורנטון, שפרסמה בארץ פאהן קנה גרנט תורנטון הישראלית.

החלק היחסי של נשים בצוותי הנהלה בכירה בעולם ירד קלות מ-25% ב-2017 ל-24% השנה, לפי דו"ח Women in Business השנתי של גרנט תורנטון. המחקר מתבסס על ראיונות עם כ-5,000 מנהלים בכירים בחברות עסקיות מכל מגזרי הכלכלה ב-35 מדינות בעולם, לא כולל ישראל.

השיפור בשיעור העסקים הכוללים נשים בעמדות ניהול בכירות נובע בעיקר מהתקדמות בכלכלות מתפתחות, ציינו מחברי הדו"ח. באפריקה, למשל, יש ב-89% מהעסקים לפחות אישה אחת בהנהלה הבכירה; במזרח אירופה ב-87%, ובאמריקה הלטינית ב-65%. בצפון אמריקה נרשמה עליה בשיעור החברות שבהן נמצאות נשים בעמדות הנהלה בכירות, מ-69% ב-2017 ל-81% השנה. באיחוד האירופי עלה שיעור החברות האלה מ-64% ל-73%.

הכלכלות המתפתחות מובילות גם בשיעור הנשים בתפקידי הנהלה בכירים. 36% מהמנהלים הבכירים במזרח אירפה הם נשים, ובאמריקה הלטינית ואפריקה שיעורן 30%. המגזרים שבהם שיעור הנשים בהנהלה הבכירה הוא הגבוה ביותר – סביב 33% - הם נסיעות, תיירות, פנאי ושירותים עסקיים אחרים. במגזרי הבניה והנדל"ן שיעורן הוא הנמוך ביותר.

ממשלות במדינות רבות, במיוחד באירופה המערבית, קבעו בעשור האחרון מכסות המחייבות חברות בורסאיות לשריין אחוז מסוים בדירקטוריונים לנשים וחלקן קונסות חברות שלא עושות זאת. ואולם מאמצים אלה לא השיגו בינתיים את המטרה המבוקשת, כפי שניתן לראות בנתוני הדו"ח. חברות רבות אמנם קבעו כללים שנועדו לקדם שוויון מגדרי, אך לדברי עורכי הסקר, גיבוש כללי מדיניות לבדם אינו מספיק בכדי לקדם נשים בהנהלות, מכיוון ששינוי של ממש בזירה זו דורש תרבות רחבה יותר של גיוון שאותה יובילו מנהיגי החברות העסקיות.

81% מהחברות בסקר הצהירו כי הן משלמות משכורות זהות לגברים ולנשים המבצעים את אותם תפקידים ו-71% מנהלות מדיניות של אי אפליה בגיוס כוח אדם. בנוסף, רבות באות לקראת הורים עובדים באמצעות חופשות לידה, שעות גמישות ואפשרות למשרה חלקית. עם זאת, ציין הדו"ח כי אין מתאם ברור בין תוכניות כאלה לבין גיוון מגדרי בצוותי הנהלה.

"למרות שיש לציין לטובה את שיעור החברות העסקיות בעולם שמשלבות נשים בהנהלה, מאכזב לגלות שהנתח שלהן בהנהלות קטן כל כך", אמרה רו"ח גלית שטיבר, שותפה בפאהן קנה גרנט תורנטון ישראל. "נראה שחברות עסקיות בעולם וגם בישראל מתמקדות ב'לעשות וי' על נושא שילוב הנשים על חשבון התקדמות ממשית ושחברות לא ירוויחו מיתרונות הגיוון המגדרי. אנחנו צריכים ללכת מעבר למדיניות ולהתמקד בתפקיד החיוני שההנהגה העסקית והתרבות העסקית בחברות יכולות לשחק ביצירת התקדמות אמיתית באיזון מגדרי. יש עדויות ברורות בנוגע לקשר בין גיוון מגדרי בהנהלות לבין הצלחה מסחרית, דבר שלא הרבה חברות ישראליות מפנימות. התופעות הבלתי פוסקות של תנודתיות בכלכלה העולמית, חדשנות טכנולוגית ושיבושים שיוצרת הטכנולוגיה הופכים את הנושא לחשוב יותר מאי פעם".

רו"ח גלית שטיבר, שותפה בפאהן קנהצילום: פאהן קנה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker