אם זה תלוי בטראמפ, האמריקאים לא יוכלו להזמין מוצרים מחו"ל באינטרנט

היועץ הכלכלי הראשי של טראמפ התפטר הלילה בגלל תוכנית המכסים של טראמפ ■ ראשי מדינות התקשרו אל הנשיא האמריקאי בדאגה, תעשיית הרכב הגרמנית ביקשה הפסקת אש, ואפילו בעלי בריתו בקונגרס ובממשל קוראים לטראמפ לסגת מתוכניתו להטיל מכסי יבוא ■ "איני מתכוון לסגת", אמר טראמפ לנתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: FRANK AUGSTEIN/אי־פי

בוקר טוב. ההזמנה שהכנסתם באתר קניות בינלאומי כלשהו הגיעה לסניף הדואר המקומי וקיבלתם אותה. שילמתם עשרות אחוזים פחות משהייתם משלמים על מוצר דומה מקומי. קיבלתם אפילו דרישת שלום מהמוכרים, מסין או מזרח אירופה, קנדה או אוסטרליה. זוהי נשיקתה המתוקה של הגלובליזציה. ואם זה תלוי בטראמפ, יכול להיות שלא תוכלו לעשות את זה בעתיד.

קשה למצוא עמוד תווך חשוב יותר לסדר העולמי הכלכלי הקיים מאשר סחר גלובלי. שימו לב, לא סחר חופשי, אלא סחר גלובלי. סחר גלובלי היה קיים משחר ההיסטוריה, אבל מתכונתו הנוכחית נהגתה לאחר מלחמת העולם השנייה, ועברה התמרה לאחד הכוחות העצומים ביותר המשפיעים על המין האנושי וקיומו בסוף שנות ה–80, עם נפילת חומת ברלין והגוש הסובייטי, ולאחר מכן קבלתה של סין לארגון הסחר העולמי – שהיתה טקס הכתרה למלכה החדשה של הסחר העולמי.

תוצאותיו והשלכותיו של הסדר הזה הן בלתי נתפשות, לטוב ולרע. אומות עניות התעשרו, אנשים רעבים זכו לחיים, עשירים התעשרו מעבר ליכולת התפישה של רובנו, ויותר מכל — הסחר הזה היה בסיס לתקופה ממושכת של שלום עולמי. מנגד, נזקי הסחר הגלובלי היו עצומים לא פחות, בדרכם: אובדן פרנסה, כתישת תרבויות מקומיות, פגיעה בטבע ובמערכת האקולוגית העולמית.

הנשיא דונלד טראמפ נבחר לתפקידו לפני שנה וחצי, בין היתר בגלל הפחד של אמריקאים רבים מנזקי הסדר העולמי, שמקדם פערים חברתיים, ריכוזיות והתעצמות השפעתם של בעלי ההון על הדמוקרטיה, עד כדי הפיכתה לפלוטוקרטיה. התהליך לא דילג על אף מדינה בעולם. אפילו בצפון קוריאה המבודדת, האלימה וההזויה, יש קומץ אנשי שררה שמחזיקים בידם את המפתחות לסחר הלא חוקי שמבצעת המדינה, נהנים ממנעמי החיים בזמן שמיליוני בני עמם גוועים ברעב, פשוטו כמשמעו. טראמפ הבטיח להטיל מכסים ומחסומי סחר כדי לרסן את הדבר המפלצתי הזה שגזל את פרנסת בני ארצו, לדבריו.

בשנתו הראשונה של טראמפ בבית הלבן הוא הפגין חיבה עזה לאותן אליטות כלכליות שהבטיח לדכא. הוא מינה אנשי עסקים, פיננסיירים ובעלי הון לתפקידים בכירים בממשלו; פעל לשחרר מפיקוח תעשיות מזהמות ודורסניות; הוריד מסים לתאגידים ולעשירים. לאחר פיטוריו המבישים של הלאומן הכלכלי סטיב בנון מתפקיד היועץ הבכיר, התקווה של מעמד המשקיעים ובעלי ההון היתה שטראמפ יירד מעניין מחסומי הסחר — שזאת היתה רק רטוריקת בחירות.

ואולם בינואר הטיל טראמפ מכסים על יבוא מכונות כביסה ופאנלים סולאריים לארה"ב, במהלך שפוגע בעיקר בסין ובדרום קוריאה, היצרניות הדולות. התגובה היתה מתונה, השווקים לא הזדעזעו ביומיים שלאחר מכן. אלא ששלושה ימים לאחר ההכרזה נפל מדד S&P 500 ב–10% בתוך תשעה ימי מסחר. ביום חמישי בשבוע שעבר הכריז טראמפ על כוונתו להטיל מכסים על אלומיניום ופלדה. השווקים העולמיים שוב היטלטלו, אם כי בשני ימי המסחר האחרונים מדד S&P 500 עלה. בשבת הכריז טראמפ על כוונה להטיל מכסים על מכוניות אירופיות. האיחוד האירופי אמר בתגובה כי ישיב במכסי עונשין על אופנועים מתוצרת הרלי דיווידסון ועל בורבון וג'ינס מתוצרת ארה"ב.

ססיליה מלמסטרום, נציבת האיחוד האירופי למסחר, אמרה כי אם ארה"ב רוצה להטיל מכסים על פלדה מתוצרת היבשת הישנה, האיחוד יפנה את הסוגיה לארגון הסחר העולמי (WTO). במקביל אמרה מלמסטרום כי האיחוד אינו רוצה "להסלים" את המצב.

למרות תגובת השוק המתונה, ניכר שהבקיעים שטראמפ מתחיל לחצוב בסדר העולמי מערערים את ביטחונם של המשקיעים וראשי התאגידים. בגלל הקשר ההדוק בין הכסף התאגידי לעמדות הפוליטיות בארה"ב, טראמפ מתחיל לשמוע תגובות נרגנות גם מבעלי בריתו הפוליטיים בוושינגטון.

צילום: בלומברג

בלבול בבית הלבן

כמו הרבה מהלכים שטראמפ הוציא לדרך בתקופת כהונתו הסוערת, ההכרזה על המכסים נעשתה ללא תכנון וסדר. תוצאה אחת חשובה היא התפטרותו של גארי קוהן, היועץ הכלכלי הראשי של טראמפ, אמש. 

סוכנות רויטרס דיווחה כי בבית הלבן שורר בלבול בנוגע לעיתוי והיקף המכסים המתוכננים. טראמפ מנסה גם לקשור את המכסים להסכם הסחר הצפון אמריקאי (נפטא), ועורר תגובות נזעמות מהממשל הקנדי והמקסיקאי. ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה, התקשר לטראמפ כדי לשוחח על הקשר בין המכסים למגעים לעדכון הסכם נפטא, שנמשכים זה חודשים ללא התקדמות ניכרת.

קנדה היא הספקית הגדולה ביותר של פלדה ואלומיניום לשוק האמריקאי. נציג הסחר של ארה"ב ניסה לפעול במהלך של הפרד ומשול, ואמר כי ארה"ב תחתור להסכמים דו־צדדיים במקום הסכם אזורי — כלומר, הסכם אחד נפרד לקנדה ואחד למקסיקו, אבל המקסיקאים והקנדים עמדו בחזית אחידה ושללו את הרעיון.

רפובליקאים בכירים שוגרו כבר להפעיל לחץ על טראמפ. פול ריאן, היו"ר הרפובליקאי של בית הנבחרים, וחברי קונגרס אחרים קוראים לטראמפ לא לפעול באופן שיפגע בבעלות בריתה של ארה"ב. ריאן הוא הנציג של מדינת ויסקונסין, ואם טראמפ יטיל מכסים על מכוניות אירופיות, האיום במכסי נקמה על יבוא מארה"ב של אופנועי הרלי דיווידסון יפגע במפעלים בוויסקונסין, וציבור הבוחרים של ריאן עלול לאבד פרנסה.

הדוברת של ריאן אמרה ביום שני: "אנחנו מודאגים מאוד מההשלכות של מלחמת סחר, וקוראים לבית הלבן לא להתקדם בתוכניתו זו. המכסים יסכנו את ההתקדמות הכלכלית שהושגה מקיצוצי המס שטראמפ ביצע לאחרונה". "ניו יורק טיימס" דיווח כי רפובליקאים בבית הנבחרים התחילו לדון בחקיקה שתבלום את תוכנית המכסים של טראמפ.

בבית הלבן נחלקות הדעות בין יועץ הסחר של טראמפ, פיטר נבארו, ושר המסחר וילבור רוס, התומכים במכסים, לבין יועצו הכלכלי הראשי, גארי קוהן, לשעבר נשיא גולדמן סאקס, שהתפטר אחרי ריב קשה עם טראמפ, וטען כי המכסים ישבשו את הבריתות הבינלאומיות ושרשרות האספקה הגלובליות.

המכסים יפגעו בעיקר בתעשייה האמריקאית

צילום: SPENCER PLATT/אי־אף־פי

המגזר העסקי מתחיל להיערך למלחמה לפני שיכריז על כניעה. רויטרס דיווחה כי נציגי חברות גדולות מבקשים פגישה עם טראמפ. לא רק שהם חוששים ממלחמת סחר שתגביל את היצוא שלהן, הן בעצמן זקוקות לחומרי גלם כמו אלומיניום ופלדה, שיתייקרו אם טראמפ אכן יטיל עליהם מכסים.

גולדמן סאקס — שבמאמר מוסגר אפשר לומר עליו שהוא אחד מנושאי הדגל והמרוויחים הגדולים ביותר מהסדר הכלכלי שתואר בפתיח — פירסם בזריזות ניתוח של תוכנית המכסים של טראמפ. באופן לא מפתיע, הניתוח כלל ביקורת חריפה על ההשלכות האפשריות של התוכנית: נזק לכלכלת ארה"ב, פגיעה בבעלות בריתה יותר מאשר במדינות שאינן בעלות ברית ופיצולו של השוק הגלובלי לשניים.

"מכסי יבוא הופכים את ארה"ב לפחות תחרותית, שכן הם מעלים את המחירים של חומרי הגלם. להטלת מכסים ללא אבחנה על פלדה ואלומיניום מיובאים תהיה השפעה כלכלית גדולה ביותר על קנדה, מקסיקו והאיחוד האירופי, ובאופן אירוני היא תקל על סין ורוסיה", כתבו כלכלני גולדמן סאקס. "הנשיא כנראה ייצור שוק מתכות בשתי שכבות. זה יפגע בתעשיות בארה"ב שמשתמשות במתכות אלה, כי הוא ייצור מגרש משחקים בלתי־הוגן לתעשיות האמריקאיות שיעמדו בפני מחירי פלדה גבוהים יותר".

חברות אמריקאיות שזקוקות לפלדה ואלומיניום, כמו יצרניות רכב וציוד לבנייה, ישלמו יותר על חומרי הגלם, וכתוצאה מכך מבנה העלויות שלהן יהיה תחרותי פחות משל מתחרות זרות. התוצאה עלולה להיות האצה של האינפלציה, שתדרוש מהבנק הפדרלי להעלות את הריבית עוד יותר מהתכנון, בזמן שכבר יש התעוררות אינפלציונית בעולם, ו"שוק עבודה נחות שבו שכר העובדים עולה", לפי גולדמן.

צילום: בלומברג

לפי בנק ההשקעות, האירוניה היא שמהלך שנועד לתמוך בתעשייה האמריקאית עלול לסייע לקבוצה קטנה בלבד של יצרנים ולפגוע בכל יתר הכלכלה.

טראמפ, כמו טראמפ, נהנה להקניט ולחרחר מדון. "אנחנו לא מתכוונים לסגת", אמר בפגישתו בבית הלבן עם בנימין נתניהו השבוע. "אני לא חושב שתהיה מלחמת סחר", הוסיף. לפי דיווח של "ניו יורק טיימס", מקורב לנשיא אמר כי הוא משתוקק להטיל מכסים, והתגובה החיובית של השוק ביום שני עודדה אותו לחשוב שהוא צודק.

זה כבר לא קל לעשות מלחמת סחר

מלחמת סחר, אם תהיה כזאת, אינה דבר פשוט וישיר בימינו. דוגמה בולטת לכך היא מפעלים של יצרניות מכוניות אירופיות בארה"ב. חברות כמו ב.מ.וו מעסיקות בארה"ב אלפי עובדים, מייצרות שם מכוניות ומייצאות חלק ניכר מהן. אם בצד אחד של האוקיינוס האטלנטי הן ישלמו מכסים על מכוניות שהן מוכרות לארה"ב, ובצד השני הן עלולות לספוג מכסי עונשין מצד מדינות הבית שלהן, התסבוכת תהיה גדולה.

ביום שני הגיבו ראשי תעשיית הרכב באירופה לאיום של טראמפ: "השקענו את כל מאמצינו בעשורים האחרונים בגלובליזציה, ואני חושב שאסור לנו לוותר על הרעיון הזה בכזאת קלות", אמר מנכ"ל פולקסווגן, מתיאס מולר. מאחורי מולר עומדת ממשלת גרמניה כולה — תעשיית הרכב היא המעסיקה הגדולה במדינה ומקור לעושר, תעסוקה ואף גאווה. "במלחמת סחר יש רק מפסידים", אמר ברנהרד מאטס, נשיא VDA, ארגון הלובי של תעשיית הרכב הגרמנית, שמייצגת בין השאר את פולקסווגן וב.מ.וו. "אנחנו צופים בהתפתחויות האחרונות בחשש כבד", הוסיף.

הקנצלרית אנגלה מרקל לא הגיבה עדיין. זכורה הצהתרה המצמררת ממאי 2017: "הימים האלה שבהם יכולנו לסמוך על אחרים חלפו במידה מסוימת, כפי שנוכחתי בימים האחרונים. אנחנו האירופאים חייבים לקחת את גורלנו בידינו". גרמניה לא מעוניינת במלחמת סחר, כמובן, אבל שר זוטר בממשלה המיועדת, ינס שפאן, קרא לטראמפ לבחור בדרך אחרת ולהימנע ממעגל אכזרי של איום ותגובה.

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, שוחחה עם טראמפ ביום ראשון כדי להביע את חששותיה "מפני הצהרותיו של הנשיא על מכסי אלומניום ופלדה", לדבריה. בשיחת הטלפון אמרה מיי לטראמפ כי הדרך היחידה לפתור את הבעיה צריכה להיות הדדית.

ממשל טראמפ הבטיח להגיש הצעה סופית למדיניות המכסים החדשה כבר השבוע, אבל לפי דיווח של רויטרס, הטיוטה רחוקה מסיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker